Środa 21-11-2018, imieniny Janusza, Konrada
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Lao Che Lao Che

Prywatne czy państwowe?

Jakimi kryteriami kierujemy się wybierając uczelnię? Państwowa czy prywatna? Oto jest pytanie.

Wydawać się może, że uczelnie prywatne wybierają osoby o zasobniejszym portfelu, zaś państwowe ci, którzy maja nadzieję zdobyć po studiach dobrą pracę. Dla osób z malych miasteczek i wsi studiowanie w państwowej uczelni, to często ucieczka do "dużego miasta".
     Szkoły państwowe mają wiele zalet. Pierwszą z nich jest wszechstronność oferty dydaktycznej. Kandydat ma do wyboru kilkadziesiąt kierunków studiów w różnych dziedzinach. Niewątpliwą zaletą uczelni państwowej jest możliwość bezpłatnej nauki w trybie dziennym. Oczywiście, opłaty za studia zaoczne i wieczorowe bywają w szkole państwowej wyższe niż w prywatnej. Uniwersytet czy politechnika mają też o wiele większą pulę stypendialną, na którą pieniądze dostają z budżetu państwa.
     Uczelnie państwowe tradycyjnie cieszą się większą renomą. Nie chodzi tylko o sam prestiż. Wiąże się z tym na przykład uznawanie dyplomów przez placówki na całym świecie. Bogate zaplecze naukowe to kolejna zaleta szkół państwowych. Szkoły państwowe to gwarancja bogatego życia studenckiego – koła naukowe, wiele stowarzyszeń i klubów.
     Duże rozmiary uczelni państwowych mają też złe strony. Szkoła publiczna to zwykle moloch połykający kolejne tysiące swoich studentów przy bardzo marnej obsłudze administracyjnej studenta. Kolejki do dziekanatu, rektoratu…
     Jakimi atutami mogą się poszczycić uczelnie prywatne? Szkoły państwowe i niepaństwowe pod względem dydaktycznym funkcjonują na tych samych zasadach. Jednakowe są wymagania minimalne w zakresie zatrudnienia liczby profesorów i adiunktów czy te dotyczące przedmiotów i liczby godzin zajęć dydaktycznych. Dyplomy uczelni niepaństwowych w świetle istniejących przepisów są równoprawne z dyplomami uczelni państwowych.
     Polskie szkoły prywatne nie mogą się niestety pochwalić setkami lat tradycji ani tysiącami absolwentów. Ponadto tylko nieliczni wykładowcy to pracownicy etatowi, reszta to wykładowcy przyjezdni, co utrudnia kontakty ze studentami. W szkołach prywatnych student to, mówiąc brzydko, bardzo wymierna finansowo jednostka. To klient w pełnym tego słowa znaczeniu. Trzeba zatem o niego dbać, tak by był maksymalnie zadowolony ze świadczonych usług. Oznacza to także łatwiejszy dostęp do sfery działalności pozadydaktycznych oraz często lepsze niż w szkołach publicznych zaplecze dydaktyczne. Zaletą uczelni niepaństwowej może być też jej położenie. Szkoły niepaństwowe często zlokalizowane są blisko miejsca zamieszkania studentów.
RN
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
Bezpłatne badanie wzroku
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne Oscar Ventura