Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Starość: przekleństwo czy błogosławieństwo?

 
Elbląg, Starość: przekleństwo czy błogosławieństwo?
Konferencja odbyła się w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej (fot. Michał Skroboszewski)

Z jednej strony kojarzymy ją z życiową mądrością i nabytym doświadczeniem, z drugiej boimy się jej, bo kojarzy się nam z cierpieniem i śmiercią. O tym, czy starość jest bardziej błogosławieństwem czy przekleństwem dyskutowano podczas X Międzyuczelnianej konferencji naukowej, która odbyła się dziś (12 maja) w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej.

W czasach, w których na piedestale stawiana jest młodość, starość może wydawać się nieuniknionym i smutnym kresem ludzkiej egzystencji. Czy jest tak jednak w istocie? Czy wiek starczy niesie ze sobą tylko pejoratywne skojarzenia?
     
     Stereotypy rządzą
     
Człowiek stary to także często człowiek spełniony, pełen życiowej mądrości i doświadczenia. A jaka jest recepta na długowieczność? Wiedziała o tym z pewnością Francuzka Jeanne Calment, która przeżyła 122 lata. Rekordzista wśród stulatków paliła papierosy do 117. roku życia, codziennie wypijała kieliszek porto, uwielbiała czekoladę i posiadała wyjątkowe poczucie humoru, mimo, że życie wcale jej nie oszczędzało.
– Od czego zależna jest długowieczność? Kanadyjski badacz podaje, że w 53 procentach to styl naszego życia determinuje nasze zdrowie na starość. Inne czynniki to środowisko, w którym żyjemy (21 proc.), geny (17 proc.) oraz działania służby zdrowia (10 proc.) – mówił prof. Henryk Olszewski z instytutu psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.
     Podkreślił także, że z wiekiem utrzymują się a nawet wzrastają zdolności, które oparte są na wiedzy z dzieciństwa i młodości. Słabną natomiast zdolności, które bazują na szybkości przetwarzania i wykonywania kilku operacji myślowych naraz. Niezmienne są z kolei zdolności rozumienia i wyrażania emocji. Mimo licznych ograniczeń, które wpisane są w życie ludzi starszych, zdaniem profesora w każdym wieku można się rozwijać, a jakość życia ulega ciągłym przekształceniom wraz z rozwojem. Okazuje się, że osoby starsze mogą mieć wyższy poziom jakości życia niż osoby młode.

  (fot. MS)
(fot. MS)


     
     Najwięksi pesymiści
     
A co o starości sądzą Polacy? Czym dla nich jest starość - przekleństwem czy błogosławieństwem? – Polacy to chyba najwięksi pesymiści na tle innych narodów. Na pytanie, czego oczekują po przejściu na emeryturę, większość z nich wymienia biedę, choroby i niepewność – dodał prof. Henryk Olszewski. - Choć z drugiej strony aż 73 proc. polskich seniorów pozytywnie ocenia swoją sytuację materialną.
     W dalszej części konferencji prelegenci podjęli tematykę odnajdywania sensu życia w perspektywie przeżywanego kryzysu śmierci, mówili o stereotypowej wizji człowieka starego oraz o tym, jak starość pojmowana jest w filozofii klasycznej oraz myśli Jana Pawła II.
     
     Konferencji towarzyszyła wystawa plakatów wykonanych przez studentów Instytutu Pedagogiczno-Językowego PWSZ w Elblągu w czasie warsztatów technicznych prowadzonych przez Zbigniewa Babińskiego.
     
     Organizatorami konferencji były: Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego Wydział Zamiejscowy w Elblągu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu.
     
     Patronat honorowy nad konferencją objęli Biskup elbląski dr Jacek Jezierski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski oraz prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

     
     

Patronat nad konferencją objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
mg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • powinno być: Starość - przekleństwo czy koszmar?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  (2015-05-12)
 • a czytaliście może książkę pt. "Ojciec nieświęty" Piotr Szumlewicz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  (2015-05-13)
 • Nie czytalem i nie mam zamiaru, brzydze sie tym obywatelem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 3
  (2015-05-13)
 • Nie czytalem i nie mam zamiaru, brzydze sie tym obywatelem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 3
  (2015-05-13)
 • Nie czytalem i nie mam zamiaru, brzydze sie tym obywatelem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 3
  (2015-05-14)
 • Nie czytalem i nie mam zamiaru, brzydze sie tym obywatelem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 3
  (2015-05-14)
 • Panie Olszewski, te 73 % zadowolonych z życia na emeryturze to (jestem tego pewna !) emeryci resortu sprawiedliwości. .. . Z poważaniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  emerytkaspozaresortu(2015-05-14)
 • Emeryci z Niemiec podróżują po świecie, a z Polski - nie dożywają emerytury a jak dożyją to mają dylemat co kupić: jedzenie, lekarstwa, ubranie czy zapłacić za mieszkanie. A Rząd już mówi o obniżeniu emerytur do 20 % ostatniej wypłaty. Oni maja pełne konta w Szwajcarii a co ma powiedzieć zarabiający 1800 złotych - dostanie 450 zł emerytury???!!!! Gdyby w Polsce nie zlikwidowano lub nie oddano w obce ręce przemysłu i innych gałęzi gospodarki jak transport, przetwórstwo, energetyka to by dziś nie było dziury budżetowej i były by pieniądze na emerytury. A jeszcze do tego dochodzą wielomilionowe pensje prezesów zarządów i dyrektorów!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  Taaaaak(2015-05-14)
 • A gdzie jest te 73 % zadowolonych emerytów. JAJA SE PAN ROBI Z LUDZI? Chyba, że Pan brał pod uwagę tylko mości rządzących, prezesików, dyrektorów, parlamentarzystów, samorządowców, sędziów, adwokacików itp. W TEJ GRUPIE JEST 100 % ZADOWOLONYCH.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  rewa(2015-05-14)
 • Nie tylko zresztą Komorowski przeliczył się z siłami. Słaby wynik kandydatki SLD Magdaleny Ogórek oraz mizerne poparcie dla Janusza Palikota – także wskazują, że umizgi do lewicowego elektoratu to droga donikąd. Polacy w niczym nie przypominają społeczeństw zachodnich rozjeżdżanych od dziesięcioleci walcem rewolucji obyczajowej. We Francji, Niemczech czy Szwajcarii dzięki bierności dobrych ludzi udało się przekonać opinię publiczną, że aborcja to prawo kobiety, in vitro to leczenie niepłodności, a dosadny instruktaż seksualny to niezbędna część szkolnego curriculum. Taki jest też plan dla Polski – mamy się europeizować i unowocześniać, a zatem przyjmować radykalne rozwiązania feministyczne, antyrodzinne konwencje i ustawy, a nade wszystko zrozumieć, że są sytuacje, gdy trzeba pozwolić na zabijanie nienarodzonych i eutanazję chorych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  ...........a(2015-05-14)
 • Proponuje aby w Polsce - stworzyć przymusowe Obozy Pracy dla Emerytów, którzy chcą utrzymać się na poziomie egzystencjalnym. Tak, tak Elblążanie - dokonujecie wyborów swoich władz to ciągle nie narzekajcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  lukaszka1989(2015-05-14)
 • Jesteście naiwni !!! Starość to przekleństwo dla ZUS i rządu :) A dla osób starszych to walka o przetrwanie, stanie w przychodniach, w kolejkach do lekarzy. Ustnowienie wieku emerytalnego na poziomie 67 chyba mówi wszystko. Stare hasło PRL nadal aktualne : Emeryci popierajcie rząd czynem, umierajcie przed terminem :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  abco(2015-05-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Glass
Clinex Stronger
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Dispersion Soft