UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Start do nowego biznesu

 
Elbląg, Dzisiaj startupowcy podpisali umowy na realizację projektu
Dzisiaj startupowcy podpisali umowy na realizację projektu (fot. Michał Skroboszewski)

15 kolejnych osób założyło w Elblągu firmy dzięki pomocy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Przez najbliższy rok będą działać w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, korzystając bezpłatnie m.in. z usług księgowych, doradczych, marketingowych, informatycznych i powierzchni biurowej. Zobacz zdjęcia.

To już trzecia edycja projektu „Startup House”, realizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Elblągu, Elbląski Park Technologiczny i Urząd Miejski. Z szansy na założenie własnej firmy skorzystało w tym roku piętnaście osób.
     - Nasz Inkubator Przedsiębiorczości funkcjonuje od wielu lat. Miał gorsze momenty, ale w ostatnich latach idzie od sukcesu do sukcesu. W tej chwili przyjmiemy 15 firm, studenckich i absolwenckich. To już trzecia edycja projektu, w którym w sumie wystartowało 45 firm. Biorąc pod uwagę, że na uczelni studiuje 1800 osób, to wynik jest znakomity. Inne uczelnie zawodowe mogą brać z nas przykład – mówi prof. Zbigniew Walczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.
     Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości działa przy ul. Zacisze. To tutaj właściciele nowo założonych firm mogą korzystać z powierzchni biurowych, sprzętu komputerowego, usług doradczych czy marketingowych. Wsparcie jest bezpłatne, ich jedynym obowiązkiem jest utrzymać firmę przez co najmniej rok.
     - Sama decyzja o tym, by zostać przedsiębiorcą, jest bardzo ryzykowna. Projekt inkubacyjny zakłada stworzenie takiego buforu bezpieczeństwa dla tych firm i wydaje mi się, że jest to dla nich bardzo atrakcyjne. Zapoznać się z realiami prowadzenia działalności gospodarczej i mieć gwarancję, że gdy pomysł nie pójdzie w dobrym kierunku, to na tym nie stracą – mówi dr Łukasz Żołędziewski, dyrektor Akademickiego Inkubator Przedsiębiorczości. - Ze statystyk światowych wynika, że z 10 firm po dwóch latach przetrwają tylko dwie. My staramy się w naszej skali ten trend zmienić, dając większe szanse na przetrwanie. Z naszych informacji wynika, że te firmy, które przystąpiły do projektu „Startup House” w pierwszej edycji ciągle są na rynku.
     Wśród uczestników projektu nie brakuje firm szkoleniowych i doradczych.
     - Zajmuję się mediami społecznościowymi. Oferuję obsługę social media lokalnym i regionalnym firmom. Marketingiem zajmuję się od 20 lat, przez kilka lat pracowałam w jednym z największych swego czasu serwisów społecznościowych w Polsce. Postanowiłam wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności i założyć własną firmę, bo widzę, że jest miejsce dla takiej działalności na elbląskim rynku – mówi Marta Apanowicz, jedna z uczestniczek projektu.
     - Zajmuję się głównie szkoleniami, ale też tematyką biznesową. Pomocą przy pisaniu biznesplanów, rozwojem firm, także młodych. Pomocą przy pozyskiwaniu funduszy europejskich. Wszystkim, co związane jest z rozwojem firm. Przez ostatnie siedem lat pracowałam w firmie zajmującej się doradztwem w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, a teraz postanowiłam pracować na własny rachunek - mówi Katarzyna Olewniczak, właścicielka kolejnej nowej firmy w akademickim inkubatorze.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • panie wiceprezydencie a dlaczego w tym przedsięwzięciu nie bierze udziału EPT, to dlatego tak się pan cieszysz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 3
  kolo(2019-02-13)
 • Ciekawe ile z tych firm będzie działało za 5 lat? Życzę powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  AnnaL.(2019-02-13)
 • Info, ze strony www..elblag.eu: "To wspólny projekt przygotowany przez Miasto we współpracy z elbląską PWSZ i Elbląskim Parkiem Technologicznym.... . Wkład własny Gminy Miasto Elbląg: 71 345,63 PLN, wkład własny pokryty przez Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu: 78 540,14 PLN.Kwota dofinansowania 849 352.70 PLN. Całkowita wartość projektu: 999 238.47 PLN" - do przemyślenia :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  MISIO(2019-02-13)
 • Powodzenia, myśle że zostaniecie dumą Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  Jaro. P(2019-02-13)
 • widzę że niektórzy po kilka razy w tym projekcie są tylko zmieniają nazwy firm. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  Elbląg(2019-02-13)
 • A lenin to sie kiedys wezmie za robote?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  Palalalala(2019-02-13)
 • firma Apple powstała w garażu bez żadnych inkubatorów, szach mat , kapitalizm polityczny nigdy nie stworzył żadnej firmy i nie stworzy bo z zasady jest instytucją kreująca ludzi nastawionych na wyciąganie kasy z tzw dopłat, subwencji k innych kalekich ekonomicznie cudactw, które sa wymyślane wyłącznie w celu okradania obywateli z ich kasy pod pozorem ich uszczęśliwiania informacjami podobnymi do tej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  Drukuj(2019-02-13)
 • biznes jest biznes, jedni żyją z pracy a inni z inkubatorów i innych tego typu zjawisk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Ekologiesa(2019-02-13)
 • Elbląg rok 2059 --- w inkubatorze przedsiębiorczości seniorów dofinansowanie odebrali elbląscy seniorzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  Tylko kg(2019-02-13)
 • Ktoś ma problem z czytaniem tekstu że zrozumieniem. Proponuję przeczytać jeszcze raz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  (2019-02-13)
 • ale czarnulka z czarna wstazeczka przy szyji jest piekna...szok... upadlem z wrazenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2019-02-13)
 • Nikt nie pomaga małym firmom nie masz własnosci pod zastaw nie masz kasy nawet jak masz pomysł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2019-02-13)
Reklama