Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Stypendia - ekstra kasa dla studenta

Istnieje wiele możliwości pozyskania dodatkowych funduszy na naukę w naszych elbląskich uczelniach. Jest jednak kilka warunków, jakie musi spełniać student, aby podreperować swój budżet. Warto się tym zainteresować, bo październik to miesiąc składania wniosków.

O stypendium socjalne, na wyżywienie, mieszkaniowe mogą ubiegać się studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, a o zapomogę studenci, którzy z przyczyn losowych znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Stypendia wypłacane są miesięcznie w kwotach: socjalne od 50 zł do 500 zł, na wyżywienie i stypendium mieszkaniowe do 300 zł.
     Uzyskanie stypendium socjalnego czy na wyżywienie uzależnione jest od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta, natomiast stypendium mieszkaniowe - od odległości pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem nauki lub czasu dojazdu do uczelni. Dlatego, składając podanie, należy zebrać odpowiednie dokumenty i zaświadczenia.
     Stypendia przyznawane są dwa razy w roku akademickim przez Rektora lub specjalną Komisję Stypendialną powoływaną na uczelni.
     Zapomogi przyznawane są przez Rektora jednorazowo, dla jednego studenta do dwóch razy w roku akademickim. Średnia wysokość zapomogi, np. w PWSZ w Elblągu, to 488 zł. Z kolei Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego przyznaje zwolnienia z połowy lub w wyjątkowych przypadkach z całości rocznego czesnego.
     Można ubiegać się także o stypendia dla osób niepełnosprawnych. Wysokość w zależności od stopnia niepełnosprawności może wynosić od 50 zł do 200 zł miesięcznie. Elbląska Uczelnia Humanistyczna w Elblągu proponuje także program Student dla osób niepełnosprawnych oraz program Pitagoras dla osób z uszkodzeniem słuchu.
     Stypendia za wyniki w nauce lub w sporcie oraz stypendia przyznawane przez Ministra za osiągnięcia w nauce lub wybitne osiągnięcia w sporcie przeznaczone są dla osób, które mogą się pochwalić wysoką średnią i osiągnięciami naukowymi czy sukcesami sportowymi.
     Stypendia za wyniki w nauce lub w sporcie przyznawane są przez Rektora bez konieczności składania wniosku przez studenta. Istnieją trzy rodzaje stypendiów naukowych - I, II i III stopnia w wysokości od 100 zł do 400 zł miesięcznie. Rodzaj stypendium zależy od uzyskanej średniej ocen.
     Na uczelniach niepublicznych, np. Szkole Wyższej im. B. Jańskiego przewidziano również stypendia i zwolnienie z czesnego dla studentów I roku za wysoką średnią z ocen na świadectwie maturalnym. Pięciu najlepszych studentów z poszczególnych kierunków, którzy mogą pochwalić się średnią co najmniej 4,6, zwalnianych jest z opłaty czesnego, a o stypendium mogą powalczyć maturzyści ze średnią co najmniej 4,5.
     Stypendia przyznawane przez Ministra za osiągnięcia w nauce lub za wybitne osiągnięcia w sporcie przyznawane są na wniosek studenta na 10 lub na 5 miesięcy - gdy ostatni rok studiów trwa I semestr. Stypendia za osiągnięcia w nauce przysługują studentom, którzy nie tylko wyróżniają się wysoką średnią, ale także posiadają osiągnięcia naukowe i wykazują się aktywnością naukową, tzn. działają w kołach naukowych, uczestniczą w pracach naukowo-badawczych, są autorami publikacji, referatów, uczestniczyli w konferencjach naukowych lub w konkursach czy posiadają certyfikaty. W roku akademickim 2006/2007 stypendium Ministra wynosiło 1700 zł miesięcznie.
     Stypendia za wybitne osiągnięcia sportowe przyznawane przez Ministra przeznaczone są dla studentów, którzy ukończyli w terminie kolejny rok studiów oraz posiadają udokumentowane wysokie wyniki sportowe w współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym. Studenci nie mogą pobierać równocześnie stypendiów za wyniki w nauce lub w sporcie i stypendiów przyznawanych przez Ministra.
     Termin nadsyłania przez uczelnie wniosków o stypendia ministra mija 20 października. Regulaminy dotyczące stypendiów, wnioski oraz terminy składania wniosków dostępne są na stronach internetowych uczelni oraz w działach odpowiedzialnych za pomoc materialną.
MB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • a ja wam powiem jak to wyglada w praktyce, socjala dostaja osoby obwiesozne zlotem ajk np ewa w....a z braniewa. ktore dla sciemy sie melduja u babci calym rodzenstwem i przynosza dochody tylko babci no bo z nia stanowia gospodarstwo domowe a rzeczywysice mieszkaja z rodzicami. no i pozneij dostaja ci co maja zerowy prawie dochod na osobe.czemu szkola nie powiadamia o tym urzedy skarbowego i nie kaze zwrocic wyludzonej kasy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-10-06)
 • Przyznaję rację przedmówcy. Niestety ze stypendiami jest tak, że dostają je osoby, którym sie one zupełnie nie należą. Sama znam osoby, które nawet nie ukrywały iż robiły przekręty aby "socjala" dostać. Przykro jest tylko wtedy, gdy osoby rzeczywiście potrzebujące, uczciwe niestety muszą zacisnąć pięści bo nic nie dostaną. Może czas najwyższy weryfikować kto dostaje te stypendia? Nie wierzę, że osoby które przyjmują wnioski nie widzą "jakie" osoby te wnioski składają... a już z wyglądu te osoby nie wyglądają na biedne....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Monicz_ka(2007-10-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat