Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Stypendia zagraniczne

Stypendia zagraniczne można uzyskać z programów realizowanych na uczelni lub zgłaszając wnioski o dofinansowanie wyjazdu do różnych fundacji, organizacji czy instytucji. Na uczelniach realizowany jest obecnie program „Uczenie się przez całe życie”.

„Uczenie się przez całe życie” (The Lifelong Learning Programme) to nowy program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego, przewidziany na lata 2007-2013. W skład Programu wchodzi realizowany w elbląskich uczelniach program sektorowy Erasmus.
     Program Erasmus skierowany jest do studentów oraz pracowników uczelni wyższych. Uczelnie, aby brać udział w programie, muszą uzyskać Kartę Uczelni Erasmusa. W ramach programu na rok akademicki 2007/2008 prowadzone są wymiany studentów na studia oraz na praktyki, wymiany nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych i w celach szkoleniowych, a także innych pracowników uczelni w celu doskonalenia ich umiejętności.
     Jak informuje Biuro Rektora w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, w ramach programu Erasmus za granicą obecnie przebywa 12 studentów. 10 studentów informatyki przebywa na studenckich praktykach w niemieckich firmach branży IT w Karlsruhe. Dwie studentki kierunku ochrona środowiska wyjechały na studia do Fachhochschule Stralsund w Niemczech, a kolejne trzy osoby dołączą do nich w semestrze letnim. Stypendia - a raczej dofinansowanie do wyjazdów w ramach programu Erasmus - może wynosić od 300 do 700 euro miesięcznie.
     W roku akademickim 2006/2007 studenci PWSZ w Elblągu wyjeżdżali za granicę w ramach program Socrates-Erasmus oraz Leonardo da Vinci. Program Socrates-Erasmus dofinansował wyjazd dla 11 studentów oraz dwóch nauczycieli akademickich. Szóstka studentów filologii wyjechała na studia do Akademii Pedagogicznej w Liepaji (Łotwa), a pięcioro studentów kierunków ekonomicznych i politechnicznych oraz dwóch nauczycieli akademickich wyjechało do Fachhochschule Stralsund w Niemczech. Studenci wyjeżdżali na cztery lub pięć miesięcy, a stypendium wynosiło od 260 do 350 euro miesięcznie.
     Z programu Leonardo da Vinci wyjechało na praktyki studenckie 10 studentów informatyki, na 3,5 miesiąca do Karlsruhe. Wyjazd dofinansowany był nie tylko z programu, ale także z budżetu uczelni.
     Z wyjazdów w ramach programu Sokrates-Erasmus korzystali także studenci i wykładowcy z Elbląskiej Uczelni Humanistycznej. Wyjeżdżali oni do niemieckich uczelni: Fachhochschule Eberswalde i Fachhochschule Munster. Od tego roku akademickiego wyjazdy realizowane będą w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.
     Podczas wyjazdu za granicę w ramach programu Erasmus „Uczenie się przez całe życie” student, oprócz pobieranego stypendium zagranicznego, może ubiegać się jednocześnie o pozostałe stypendia oferowane przez jego uczelnię, tj. za dobre wyniki w nauce czy w sporcie, stypendium socjalne, mieszkaniowe itp., na takich samych zasadach, jak studenci pozostający na uczelni.
     Studenci mogą także starać się o stypendia zagraniczne w fundacjach, stowarzyszeniach, organizacjach czy w ambasadach. Jest wiele programów stypendialnych, przede wszystkim dla osób na studiach doktoranckich i podyplomowych, ale także dla studentów I i II stopnia. Programy obejmują często określone kierunki studiów i konkretne kraje. Warunkiem otrzymania takiego stypendium są ponadprzeciętne wyniki w nauce, dokonania naukowe, bardzo dobra znajomość języka obcego.
     Oto niektóre ośrodki, które oferują takie stypendia:
     GFPS-Polska Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej
     Wyszehradzki Program Stypendialny
     Fundacja Adenauera w Polsce
     Fundacja im. Macieja Nowickiego
     Fundacja Łowickiego
     Fundacja Kościuszkowska
     Fundacja Forda
     DAAD Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej
     Fundacja na rzecz Nauki w Polsce
     Stypendia wspólnotowego Centrum Badań
     Fundacja Crescendum Est-Polonia
     Program Stypendialny Marie Curie UE
     Stypendia Naukowe Szwedzkiego Instytutu.
MB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)