Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tendencje na rynku pracy

Rynek pracy to miejsce, w którym zachodzi proces kupna i sprzedaży pracy. Stronami na tym rynku są "Kupujący" (pracodawcy, którzy chcą zatrudnić osobę o okreslonych cechach i kwalifikacjach) oraz "Sprzedający" (osoby poszukujące pracy).

Rynek pracy to miejsce, w którym zachodzi proces kupna i sprzedaży pracy. Stronami na tym rynku są "Kupujący" (pracodawcy, którzy chcą zatrudnić osobę o okreslonych cechach i kwalifikacjach) oraz "Sprzedający" (osoby poszukujące pracy). Rynek pracy, podobnie jak rynek tradycyjny, ulega ciągłym zmianom, ze względu na różne czynniki, takie jak: kondycja ekonomiczna danego regionu, powstawanie nowych firm lub rozwój istniejących, zmiany przepisów prawnych,
     itp. Gdzie się przeprowadzić, aby dobrze zarabiać? Z przeprowadzonych badań wynika, że początkujący pracownicy najlepiej opłacani są w województwie mazowieckim. Średnie wynagrodzenie wynosi tam 1981 zł. No tak, ale nie wszyscy przecież mieszkamy lub możemy mieszkać w stolicy lub jej okolicach, a mając na uwadze bardzo wysokie koszty utrzymania w Warszawie, wynagrodzenie to nie jest znowu tak duże. Na szczęście w pozostałych regionach Polski również istnieje szansa na całkiem przyzwoite zarobki, aczkolwiek przepasć między nimi a płacami w województwie mazowieckim jest dosyć znaczna i wynosi ok. 500 zł. I tak na przykład, w województwie pomorskim można dostać
     na początku swojej kariery 1525 zł. Dalej plasuje się województwo wielkopolskie, gdzie pierwsza płaca ma średnio wartosć 1492 zł. Mamy też dobrą wiadomosć dla fanów gór, oscypków i zabytków, w województwie małopolskim początkowe wynagrodzenie wynosi 1432 zł.
     W woj. warmińsko-mazurskim początkowa płaca kształtuje się na poziomie 1322 (średnie wynagrodzenie brutto).
     W jakiej branży należy zacząć pracować, aby nam dobrze płacili?
     Okazuje się, że najlepiej mają się początkujący w branży telekomunikacyjnej. Średnie wynagrodzenie wynosi tu 1779 zł. Podobne płace są w sektorze IT i ubezpieczeniach. Wynagrodzenie w pierwszej pracy kształtuje się tu odpowiednio na poziomie 1725 zł i 1723 zł. Wygląda więc na to, że należy albo polubić matematykę i dziedziny pokrewne, a jeśli ktoś już się nimi interesuje, droga do kariery stoi otworem. Jeżeli nie mamy takich uwarunkowań, to należy rozwijać swoje zdolności interpersonalne i komunikacyjne.
     
RN
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Widzę, że autor był na typowym wykładzie na temat rynku pracy bo czytając ten "artykuł" (?) miałam wrażenie jakbym czytała notatki ze studiów lub tez warsztatów na temat zdobycia pracy. DO tej pory myślałam, że portel toprofesjonalna gazeta a nie gazetka szkolna. Statystyki pięknie mówią, tylko dlaczego autor nie odpowidział na pytanie gdzie były robione te ankiety i skąd średnie płace, kim byli ankietowani. Zarówno w warmińsko - mazurskim, jak i w pomorskim na początku kariery nie dostaje się wysokiej pensji i wbrew temu co mówią w Gdańsku często wynagrodzenia są takie same jak w Elblągu czyli najniższa płaca, w Warszawie też przestaje być różowo bo rynek pracy już jest nasycony, a co za tym idzie? Niższe pensje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Martyna(2004-05-18)
 • Wystarczy czytać Gazetę Wyborczą (dodatek Praca) ponadto lista płac jest podana w internecie. W tym artykule, ktory jest pierwszy z tego cyklu i stanowi wstęp, podaję przyklady, a nie patologię zarobkową w Elblągu, czy gdzie indziej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Roman Nowak(2004-05-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Bezpłatne badanie wzroku
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
OKOWOKO s.c.