Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W trosce o wysoką jakość i komfort życia osób niepełnosprawnych

W nowym roku akademickim 2015/2016 w Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu uruchomiony zostanie kierunek Pedagogika specjalna, na którym kandydat będzie miał do wyboru dwie specjalności: logopedię z terapią pedagogiczną oraz oligofreno-pedagogikę z socjoterapią.

Pedagogika specjalna to specyficzny dział pedagogiki, który propaguje humanistyczne wypełnianie swojej misji w pracy z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i/lub dysfunkcjami. Praca ta wymaga wyjątkowej postawy oraz umiejętności w działaniach na rzecz podopiecznych. Stawia przed pedagogami ogromne wyzwanie, jakim jest szczególna troska o najsłabsze jednostki społeczne, które zmagają się z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Z roku na rok rośnie liczba osób niepełnosprawnych, zagrożonych niedostosowaniem czy niedostosowanych społecznie, wymagających wsparcia oraz pomocy w samorealizacji i uzyskaniu autonomii. Osoby takie wymagają szczególnego – profesjonalnego oraz specjalistycznego podejścia.
     
     W Instytucie Pedagogiczno-Językowym PWSZ w Elblągu zamierzamy uruchomić kierunek Pedagogika specjalna o profilu praktycznym. Studia skierowane są do osób zainteresowanych zdobyciem wszechstronnej wiedzy dotyczącej specyfiki pracy z osobami niepełnosprawnymi i z różnego rodzaju deficytami rozwojowymi. Studia na tym kierunku dają możliwość uzyskania wysokich kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Atutem naszych studiów jest dwuspecjalizacyjny charakter poszczególnych specjalności. Rozszerza to w znacznym stopniu możliwości zatrudnienia absolwentów. W ramach pedagogiki specjalnej zamierzamy uruchomić dwie specjalności. Pierwsza z nich, to „oligofrenopedagogika z socjoterapią”, druga - „logopedia z terapią pedagogiczną”.
     
mgr Teresa Kubryń – dyrektor IPJ
     
     
     Studenci pierwszej specjalności - „oligofrenopedagogiki z socjoterapią” będą przygotowani nie tylko do edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych intelektualnie (o czym informuje pierwszy człon nazwy tej specjalności), ale także do prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi i młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym (socjoterapia).
     Z kolei studenci „logopedii z terapią pedagogiczną” będą przygotowani do prowadzenie zajęć logopedycznych, których celem jest przede wszystkim usuwanie różnorodnych zaburzeń mowy dzieci oraz do prowadzenia terapii pedagogicznej z dziećmi tzw. ryzyka dysleksji i uczniami dyslektycznymi.
     
dr Iwona Kijowska – z-ca dyrektora IPJ
     

     
     W opracowaniu programu kształcenia tego kierunku uczestniczyli pedagodzy specjalni - praktycy oraz nauczyciele akademiccy. Program koncentruje się na wyposażeniu studentów w podstawową wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne w pracy pedagoga specjalnego.
     
     Oceny przydatności treści (przedmiotów) zawartych w programie studiów dokonali również dyrektorzy niektórych placówek oświatowych. Oto fragmenty ich wypowiedzi:
     
     Fragment wypowiedzi mgr Joanny Żbikowskiej - dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Elblągu:
     
…Zaproponowane przez PWSZ w Elblągu specjalności kształcenia specjalnego wydają się być trafną odpowiedzią na wymagania stawiane szkołom i placówkom edukacyjnym w odniesieniu do dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
     1. Przewidują wieloaspektowe przygotowanie potencjalnych realizatorów różnorakich form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, które powinny być organizowane w środowisku edukacyjnym ucznia i skoordynowane z działaniami dydaktyczno-wychowawczymi.
     2. Zapewniają rzetelne przygotowanie przyszłych nauczycieli do pracy w szkołach i placówkach ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych, w których mogą pobierać naukę, wychowanie i opiekę dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym różnego stopnia, a także uczniowie zagrożeni niedostosowaniem społecznym.
     3. Tworzą warunki do kształtowania u studentów – przyszłych specjalistów – takiego spojrzenia na potrzeby ludzkie, edukację i szeroko rozumiany rozwój (w tym własny), które uwzględnia element zmiany, walory kumulacji i kontinuum doświadczeń.
     
     Fragment wypowiedzi mgr Leszka Iwańczuka – dyrektora SOSW nr 1 w Elblągu:
…Program kierunku pedagogika specjalna wychodzi naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego w zakresie profesjonalnego przygotowania wykwalifikowanej kadry, jeśli chodzi o szkolnictwo specjalne. (…) Na szczególną uwagę zasługuje duża liczba godzin praktyk, co wydaje się być gwarantem dobrego wyposażenia absolwentów w niezbędne umiejętności….
     
     Fragment wypowiedzi mgr Beaty Peplińskiej-Strehlau – Prezesa Polskiego Stowarzyszenia na …Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Elblągu:
     Połączenia oligofrenopedagogiki z socjoterapią czy logopedii z terapią pedagogiczną zawierają się w szeroko pojmowanej rewalidacji. Specjalista prowadzący zajęcia z dzieckiem wyposażony w wiedzę merytoryczną i metodyczną z obu obszarów (…) ma możliwość modyfikowania terapii do aktualnych potrzeb i możliwości dziecka…
     
     Fragment wypowiedzi mgr Iwony Ratajczyk-Zyśk – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu:
…Dwuspecjalizacyjne wykształcenie absolwentów tych studiów będzie dodatkowym atutem przy zatrudnieniu w szkłach integracyjnych, placówkach opiekuńczo-rewalidacyjnych, kształcenia specjalnego, biorąc pod uwagę zmieniające się potrzeby edukacyjno-terapeutyczne uczniów z dysfunkcjami w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

     
     Absolwent specjalności: oligofrenopedagogika z socjoterapią może zajmować stanowisko nauczyciela w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, a także prowadzić zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym w różnym stopniu. Ponadto może pracować jako nauczyciel wspomagający w grupach i klasach integracyjnych szkół różnego typu, w których uczą się zarówno uczniowie niepełnosprawni, z różnego typu dysfunkcjami (w tym osoby upośledzone umysłowo), jak i osoby z normą intelektualną.
     
     Natomiast absolwent specjalności: logopedia z terapią pedagogiczną uzyskuje kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela – logopedy i terapeuty pedagogicznego w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych.
     
     Absolwenci wyposażeni w profesjonalne umiejętności edukacyjno-wychowawcze oraz diagnostyczno-terapeutyczne będą przyczyniać się nie tyko do sukcesów edukacyjnych uczniów, ale również dbać o podniesienie jakości i komfortu ich życia.
     
     Oprócz nowego kierunku Pedagogika specjalna w ofercie kształcenia Instytutu Pedagogiczno-Językowego kandydat na studia znajdzie inne ciekawe specjalności, m.in.: wczesna edukacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z pomocą rodzinie (Pedagogika), lingwistyka stosowana, języki obce w biznesie (Filologia) oraz dziennikarsko-publicystyczna (Filologia polska). Rekrutacja na rok akademicki 2015/16 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu rozpocznie się już 1 czerwca. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą kształcenia na stronie: www.pwsz.elblag.pl.
     
     Oferta studiów podyplomowych w Instytucie Pedagogiczno-Językowym:
• Logopedia,
• Terapia pedagogiczna,
• Przygotowanie pedagogiczne,
• Socjoterapia,
• Oligofrenopedagogika,
• Surdopedagogika,
• Kształcenie tłumaczy języka niemieckiego,
• Polonistyka dla nauczycieli,
• Asystent rodziny,
• Kynoterapia w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi.
     
------- Reklama -------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl