Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z dopalaczami jak z wiatrakami

 
Elbląg, Z dopalaczami jak z wiatrakami
Konferencję „Współczesne zagrożenia medyczne, epidemiologiczne i społeczne” zorganizował na EUH-E Szpital Miejski (fot. Anna Dembińska)
Rek

Prawie 1,3 mln zł kar nałożył elbląski sanepid za handel dopalaczami. Z tego urzędy skarbowe prowadzące egzekucje... umorzyły już 400 tys. zł. Pozostałych pieniędzy nie udało się wyegzekwować. Właścicieli „Pachnącego domku” skazano na bezwzględne kary pozbawienia wolności. Tak wygląda represyjna strona walki z dopalaczami.

Od 2012 r. mieliśmy do czynienia w Elblągu z kilkunastoma przypadkami hospitalizacji rocznie z powodu dopalaczy. Niechlubnym wyjątkiem był rok 2015, kiedy tylko od maja do lipca zanotowano 70 takich przypadków. - Był to skutek zmian w prawie, które.... utrudniały obrót niektórymi substancjami. Spowodowały one masową wyprzedaż dopalaczy i w związku z tym gwałtowny wzrost hospitalizacji – mówił Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu na odbywającej się w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej konferencji „Współczesne zagrożenia medyczne, epidemiologiczne i społeczne”. Zorganizował ją Szpital Miejski.
     Obecnie hospitalizacji z powodu dopalaczy jest kilkanaście rocznie. Wydaje się, że dopalacze znalazły swoją niszę i na trwałe weszły do życia społecznego. I walka z nimi będzie podobna do walki z narkotykami. - Handel i produkcja dopalaczami nie jest przestępstwem, nie jest nawet wykroczeniem – ubolewa Marek Jarosz.

  (fot. AD)
(fot. AD)


     Sprzedawców ściga sanepid, mając do dyspozycji jedynie postępowanie w trybie administracyjnym. Urzędnicy między innymi zatrzymali 1800 sztuk rozmaitych dopalaczy, kilkakrotnie wydali decyzję o zakazie prowadzenia działalności. - Która jest bardzo ładnie omijana. Wystarczy szybka zmiana nazwy podmiotu, rejestracja i następnego dnia mamy w tym samym budynku nową spółkę zajmującą się tym samym – zdradził dyrektor elbląskiego sanepidu.
     Represje nie skutkują. - Do lipca 2017r. nałożyliśmy kary na sumę 1,284 mln zł. Nie udało się nam wyegzekwować ani złotówki. Urzędy skarbowe umorzyły dotychczas 400 tys. zł – zdradził Marek Jarosz.
     Skutek odnoszą kampanie edukacyjne skierowane do potencjalnych klientów dopalaczy. Najczęściej to wtedy młodzi ludzie dowiadują się, jaka jest ta ciemna strona zażywania substancji o nieznanym pochodzeniu i składzie chemicznym.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ul. Zw jaszczurczego nadal dopalacze kupują. Tak wygląda walka z handlazami. Żarty sobie robicie i tyle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  Brr(2017-09-18)
 • Spotkania, madrzenie się a truciznę sprzedają i śmieją się z was.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Życie (2017-09-18)
 • A ziolo nielegalne kpina jakas. .. z tymi dopami to dopiero sie. zacznie. jak ludzie po tym wygladaja I sie zachowuja szok
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Wypuścićkulawego(2017-09-18)
 • Spokojnie, zapewne dopalacze w " skutecznie " zostaną wyeliminowane, wśród młodzieży. Na pewno ze szkół. Tak obiecał w klipie przedwyborczym 2014 Wojciech Rudnicki wice Rady Miejskiej. " Stwórca Centrum Rehabilitacji na Zawadzie ", wirtualnego, bo na rok przed kolejnymi wyborami samorządowym, ani słychu, ani śladu nie widać o nim Podobnie, jak z obiecanymi miejscami postojowymi na osiedlach miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  LSD(2017-09-18)
 • bo walka z narkotykami to walka z wiatrakami. .. zalegalizować narkotyki jak w Portugalii i od razu sytuacja się normuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  szimurina(2017-09-19)
 • prohibicja rodzi patologie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  szimurina(2017-09-19)
 • Zalegalizowac traffke.... Panstwo zarobi z akcyzy jak i na wydatkach w zk, skazanych za posiadanie chociażby okruchów. Wtedy nie bedzie trzeba dopalaczy skoro traffka będzie legalna. Pozdro
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  Polak(2017-09-19)
 • Gdyby Marihuana była legalna, to nikt nie sięgałby po dopalacze. Dodam, że nie ma na całym świecie ani jednego śmiertelnego przypadku przedawkowania Marihuany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  jj(2017-09-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.