Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Albo testament, albo darowizna

O problemach z dziedziczeniem wykupionego mieszkania komunalnego.

Mam problem i proszę o pomoc. Wykupiłam mieszkanie komunalne, w którym mieszkają moi rodzice - oczywiście na nazwisko rodziców. Rodzice sporządzili testament, w którym spadkobierczynią jest moja niepełnoletnia córka. Było to 5 lat temu. Córka za miesiąc będzie pełnoletnia. Mam dwie siostry i jedna z nich zrzekła się dziedziczenia. W umowie zrzeczenia się dziedziczenia nie jest napisane na czyją korzyść - czy jest to prawidłowe? Druga siostra nie zrzekła się dziedziczenia. W tym roku zmarł mój ojciec. Zależy mi na tym, żeby moje dziecko miało jak najmniej kosztów i problemów z nabyciem prawa do tego mieszkania. Proszę doradzić mi co powinnam zrobić? Czy powinnam wnieść sprawę do sądu w związku ze śmiercią mojego ojca, który był współwłaścicielem mieszkania i w ten sposób rozliczyć się z moją siostrą, czy może powinnam poprosić mamę o dokonanie darowizny na rzecz mojej córki? Problem polega na tym, że siostry mieszkają za granicą, a ta która nie zrzekła się dziedziczenia może robić trudności mojej córce. Chciałabym uniknąć nieporozumień, ale nie wiem, co jest bardziej korzystne dla mojego dziecka. Będę bardzo wdzięczna za doradzenie mi, co powinnam zrobić. Serdecznie pozdrawiam. ES
     
     Stan faktyczny jest rzeczywiście nieco zagmatwany. Najważniejszą sprawą jest treść testamentu. Tzw. spadkobiorca ustawowy, o ile nie został wydziedziczony, a pominięto go w testamencie, ma prawo do zachowku. Jeżeli uprawniony do zachowku zrzekł się dziedziczenia (jak jedna z sióstr), prawo do zachowku przechodzi na jej ewentualne potomstwo. Jednakże zachowek nie przysługuje automatycznie - uprawniony musi o niego wystąpić. Proponuję, by córka wystąpiła do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po swoim dziadku (Pani Ojcu). Po sądowym rozstrzygnięciu co do stwierdzenia nabycia spadku Mama Pani może dokonać darowizny części współwłasności lokalu na rzecz swojej wnuczki. Podatek od spadków i darowizn rozstrzyga jedna ustawa i przy tym stopniu pokrewieństwa jest on jednakowy. Przy czym albo testament, albo darowizna.
     
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne EVA MINGE