UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Brak opłaconej składki ZUS przez przedsiębiorcę – konsekwencje i przyczyny

 
Elbląg, Brak opłaconej składki ZUS przez przedsiębiorcę – konsekwencje i przyczyny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba prowadząca działalność gospodarczą zobligowana jest do opłacania składek ZUS za siebie oraz za pracowników – jeśli ich zatrudnia. Terminy płatności są z góry narzucone – ważne jest, by ich dotrzymywać. W przeciwnym razie skutkuje to poważnymi konsekwencjami – nie tylko finansowymi.

Obowiązek opłacania składek ZUS powstaje w momencie rozpoczęcia wykonywania działalności lub od pierwszego dnia, w którym zaczyna zatrudniać pracowników. Przedsiębiorca podlega obowiązkowo takim ubezpieczeniom jak: społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe), zdrowotne i Fundusz Pracy (tylko w niektórych przypadkach). Ponadto może zdecydować się na opłacanie ubezpieczenia chorobowego, który ma charakter ubezpieczenia dobrowolnego. 
     
     Termin płatności składek ZUS

     Każda osoba prowadząca działalność zobligowana jest do terminowego opłacania składek w wyznaczonym terminie. Data płatności uzależniona jest od tego, czy przedsiębiorca pracuje sam, czy dodatkowo zatrudnia pracowników.
     Składki należy opłacić do:
     - 10 dnia miesiąca (za miesiąc poprzedni) – gdy firma nie zatrudnia pracowników
     - 15 dnia miesiąca (za miesiąc poprzedni) – gdy firma zatrudnia pracowników.
     
     Jakie konsekwencje grożą za brak opłacenia składek w terminie?
     Jeżeli ZUS nie odnotuje wpływu składek w terminie, wówczas grozi to konsekwencjami finansowymi. Do należnej kwoty naliczane są odsetki – ich wysokość zależy od okresu zwłoki, jaka minęła od wymagalnego terminu płatności do daty uregulowania zobowiązania (z tym dniem włącznie). Uwaga! Składki ZUS i naliczonych odsetek nie należy rozdzielać – trzeba je opłacić łącznie, jednym przelewem. 
     Przedsiębiorca uchylający się od obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne musi liczyć się także z możliwością nałożenia przez ZUS dodatkowej opłaty. Stanowi ona równowartość 100% nieopłaconych składek. Skutkiem tego może być nawet podwojenie należnej kwoty.
     Dalsze uchylanie się przedsiębiorcy od swojego obowiązku względem ZUS może prowadzić do powstania egzekucji należności na drodze sądowej.
     Ponadto należy mieć świadomość, że nieopłacanie składek w terminie skutkuje ustaniem ubezpieczenia chorobowego – od pierwszego dnia miesiąca, za który składka nie została opłacona. Uregulowanie należności nie powoduje automatycznego powrotu do ubezpieczenia – przedsiębiorca zobowiązany jest zwrócić się do ZUS o przywrócenie tytułu do ubezpieczenia. 
     
     Różnice między starym a nowym systemem
     Do 1 stycznia 2018 roku obowiązywały przepisy, które obligowały przedsiębiorców do dokonywania wpłat składek ZUS na 4 różne rachunki bankowe. Obecnie możliwe jest opłacanie składek na jedno indywidualne konto – bez konieczności dzielenia wpłat na poszczególne kwoty. 
     Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści:
     upraszcza i przyspiesza proces dokonywania wpłat 
     pozwala uniknąć omyłkowego wpisania niepoprawnej kwoty i składania wyjaśnień.
     Jeden przelew na indywidualny rachunek przedsiębiorcy stanowi także duże ułatwienie dla samej instytucji. Dzięki temu można zmniejszyć liczbę niezidentyfikowanych wpłat, których – od stycznia 2016 roku było aż 281 tys. na łączną kwotę 328 mln zł. 
     
     Co zrobić, gdy płatności z wystawionych faktur jeszcze nie spłynęły, a trzeba opłacić składki?

     Najczęstszą przyczyną opóźnień w uregulowaniu należności wobec ZUS są zatory płatnicze. Przedsiębiorcy, wystawiający faktury z odroczonym terminem płatności lub współpracujący z nierzetelnymi kontrahentami, muszą oczekiwać na płatności nawet kilka miesięcy. Prowadzi to do zachwiania płynności finansowej, a co za tym idzie – problemów z terminowym regulowaniem własnych zobowiązań. 
     Wyjściem z takiej sytuacji może być mikrofaktoring dostępny m.in. w ofercie Finiata.pl. To usługa finansowa, której istotą jest przejęcie przez faktora (firmę faktoringową) nieprzeterminowanych faktur wystawianych przez faktoranta (przedsiębiorcę). Rejestrując się w systemie online, dodajesz konkretne faktury. Otrzymujesz indywidualny limit faktoringowy i korzystasz z przyznanych środków na długo przed upływem terminu płatności na fakturach. Dzięki temu unikasz zatorów płatniczych – jesteś w stanie terminowo opłacić składki ZUS oraz uregulować inne zobowiązania. 
     

     ---- materiał płatny -----
     
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl