UWAGA!

Co może ochrona sklepu?

Zarówno w hipermarketach, jak i niewielkich, samoobsługowych sklepach może nas spotkać niemiła niespodzianka, jeśli swoim zachowaniem, nawet nieświadomym, damy powód do interwencji ochronie.

Może się zdarzyć, że osoba, która nic nie kupiła w salonie odzieżowym, przechodząc przez bramkę, usłyszy pisk. Sprawa wyjaśnia się później. Po okazaniu teczki okazuje się, że „reakcję bramki” spowodowała kaseta wideo z zamontowanym czujnikiem zabezpieczającym przed kradzieżą, zakupiona w innym sklepie. Wiele osób zna takie historie, jeśli nie z własnych doświadczeń, to z opowiadań znajomych lub z prasy. Nie wiedzą jednak, co robić w takich sytuacjach i gdzie się skarżyć na aroganckich i niekompetentnych pracowników ochrony. Co w takim razie może ochrona?
     Jeśli pracownicy ochrony zachowują się grzecznie, uprzejmie proszą o pokazanie paragonu lub zawartości torebki, możemy się na to zgodzić, o ile uznamy, że sprawa zostanie wyjaśniona. Jest to jednak tylko nasza dobra wola. Nie musimy wyrażać zgody na poddanie się kontroli. Pracownicy ochrony mogą grzecznie zatrzymać klientów, jeśli podejrzewają, że dokonano kradzieży towaru. Nie mają prawa nas przeszukiwać, powinni wezwać policję. Pamiętajmy, że tylko policja ma prawo legitymować klienta, żądać okazania zawartości torebki, teczki czy reklamówki, a także przeszukać bagażnik samochodu.
     Podstawę prawną stanowią przepisy ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobów użycia przez pracowników ochrony środków przymusu bezpośredniego.
     Gdzie się skarżyć, jeśli nas niesłusznie posądzą? Skargi na niesłuszne posądzenie lub niegrzeczne zachowanie pracownika ochrony można składać do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Zezwoleń i Koncesji, ul. Domaniewska 36/38, 02-672 Warszawa. W przypadkach, gdy ochrona rzeczywiście przekroczyła swoje uprawnienia, Departament może nawet cofnąć koncesję wydaną firmie, której pracownik przekroczył swoje kompetencje.
     W małych sklepach, które nie zatrudniają pracowników ochrony, ich rolę pełni np. wyznaczona pracownica. W przypadku, gdy mamy zastrzeżenia do jej zachowania, można zgłosić skargę kierownikowi (właścicielowi) sklepu.
     
Jacek Błaszczyk - Inspekcja Handlowa w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Pan Błaszczyk nie wie, lub nie mówi, że przeszukania, zgodnie z polskim prawem może dokonać sąd lub prokurator, bądź uprawnione słuzby, ale tylko pod sankcja sadu lub prokuratora. Osoba, u której dokonano przeszukania ma prawo od policjanta zażądać pisemnej sankcji prokuratora na przeszukanie. Efektem jest najczęstsze odstapienie policjanta od przeszukania - nie chce mu się wypełniać stada papierów. A jesli okaże sie, że klient nic nie ukradł ( jak w moim przypadku) to można napisać zażalenie na bezpodstawne przeszukanie oraz wystapić na droge sadową o odszkodowanie za straty np moralne.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rapaport-X(2006-08-03)
  • Czy ochrona np. innego miejsca publicznego (szkoła) może nas wyzwać od różnych przy świadkach, pracownikach I co należałoby zrobić po tym fakcie? Czy można go pozwać do sądu za naruszenie praw osobistych (dobrego imienia) i za straty moralne?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ciekawa(2006-08-03)
  • Jeśli ochroniarz wyzywa Cię porzy świadkach możesz ko zaskarżyć z powództwa cywilnego. Jeśli używa przy tym słów niecenzuralnych - możesz wezwać policje a ta ma obowiązek go ukarać mandatem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rapaport_X(2006-08-03)
  • A co zrobić gdy przypadkiem zobaczyło się scenę molestowania dziecka przez ochroniarza szkoły, poinformowano o tym matkę dziecka. Matka dziecka stwierdziła, że to jest oszczerstwo i poda do sądu tę osobę, która jej to przekazała.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ciekawa(2006-08-03)
  • Bzdury piszecie panie rapaport-x. Proponuje lekture Ustawy o Policji.... M.in. w razie podejrzenia popełnienia przestepstwa przeszukać osobe można zawsze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    prawnik(2006-08-03)
  • Prawnik : osobe może przeszukać, jeżeli ma uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Słowo przestępstwo ma duze znaczenie tutaj jak również słowo uzasadnione. Drobna kradziez bedzie traktowana jak wykroczenie a nie przestępstwo.. i co wtedy ? Natomiast przeszukanie torby czy bagaznika samochodu musi byc usankcjonowane przez prokuratora i nie ma zmiłuj się.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rapaport_X(2006-08-03)
  • Rapaport_X - mylisz się , policja podczas kontroli ma prawo przeszukać bagażnik , jak i całe auto. Powołuję się na Ustawę o Policji ( którą pewnie dobrze znasz...)
  • Panowie dyskutanci,piszecie bzdury więc proponuję Wam najpierw zajrzeć do Ustawy Kodeks Postępowania Karnego a potem do Ustawy o Policji.Policja ma prawo zarówno przeprowadzić kontrolę osobistą jak również kontrolę bagażu i przeszukania bez wcześniejszego postanowienia prokuratora.Podczas tych czynności osoba przeszukiwana jest pouczana,że ma prawo złożyć na tą czynność zażalenie.
  • A jeśli organizowany jest jakiś koncert to jakim prawem ochrona nakazuje pokazać zawartość swojego np. plecaka, a jeśli im nie pokażę to mnie nie przepuszczą. Czy w takim przypadku mogą przeszukiwać mi mój bagaż? A tak na marginesie to zastanawiam się
  • PrawdA jest taka ze w ochronie pracuje duzo ludzi nadpobudliwych ktorzy mysla, ze sa wazniejsi od Boga i cala reszte maja za nic. Ochrona na koncercie prosi o pokazanie zawartosci bagazu mozesz sie zgodzic na pokazanie lub nie, ale musisz sie liczyc ze moga cie nie wpuscic jak nie pokazesz i nie jest to przeszukanie, a jedynie twoja dobra wola. Nie Panowie Policjanci...
  • to cieniasy i tyle mysla co niektorzy ze to bodygardzi sa jakiejs wielkiej osoby a zarabiaja 600 zl haha nic wiecej tylko to zwykli ludzie z jakims smiesznym (licencja)mysla ze na zabijanie a to mali chlopcy w mundurkacz hah smiac sie chce nadaja sie na parkingowych i lapia dzieci z lizakiem
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    NIEWAZNE(2006-08-07)
  • A ciekawe kim ty jesteś NIEWAŻNY
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pracownikochrony(2006-08-17)
Reklama