UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Co warto wiedzieć o referendum

 
Elbląg, Co warto wiedzieć o referendum
(fot. archiwum portEl.pl)
Reklama

Niewiele ponad miesiąc pozostał do ogólnokrajowego referendum, w którym Polacy będą odpowiadać na trzy pytania. O czym warto pamiętać, wybierając się na głosowanie? O tym przeczytasz w naszej ściądze.

Przypomnijmy, że każdy uczestnik referendum będzie odpowiadał na trzy pytania:
       1. „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”.
       2. „Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”.
       3. „Czy jest  Pani/Pan za  wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”.
       Dzisiaj przedstawiamy najważniejsze daty i informacje związane z referendum.
       Do 7 sierpnia – należy zgłosić kandydatów do obwodowych komisji ds. referendum, muszą one powstać do 16 sierpnia, wtedy też musi by gotowy spis osób uprawnionych do udziału w referendum. Zgłoszeń kandydatów do komisji dokonują uprawnione podmioty, których listę można znaleźć tutaj.
       Do 24 sierpnia – należy zgłosić do urzędu miasta lub gminy zamiar głosowania korespondencyjnego.
       Do 28 sierpnia – osoby uprawnione (między innymi osoby powyżej 75. roku życia, a także niepełnosprawni) mogą złożyć do urzędu miasta lub gminy wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
       Do 1 września – można dopisać się do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Wnioski w tej sprawie można składać w Departamencie Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu ul. Łączności 1.
       Lokale referendalne będą czynne 6 września w godz. 6-22. Wyniki referendum będą wiążące, jeśli do urn pójdzie więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.
 
Oprac. red. na podst. inf. z Państwowej Komisji Wyborczej i Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Warto wiedziec aby nie glosowac na POprzegranych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 7
  (2015-08-03)
 • Raczej nie na PISdzielcow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 6
  (2015-08-03)
 • Nic dziwnego, że ten kraj jest, jaki jest, skoro ludzie dostrzegają tylko dwie partie polityczne. Nie głosujcie na mniejsze zło, tylko na większe dobro!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  (2015-08-03)
 • PO zawsze zdobywa 90 % POparcie w zakładach karnych, dostają głosy od złodziei, morderców, zboków itp - zaliczać się do takiego elektoratu to obraza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 8
  (2015-08-03)
 • PO = Partia Obciachu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 7
  (2015-08-03)
 • kolejna próba przewalenia wyborów, tym razem dla PISu. .. .Wsciekła walka na portalach w celu kolejnego ogłupienia ludzi. .. .. A tu, ,du. .. pa i kamieni kupa. .. .. z laską po amerkańsku, ,. Kiedy Polacy zrozumieja iż manipulują Nami. Mam tego DOSC, ale nie z KUKIZEM, który połączy się z PISem. .A Premierem została namaszczona Pani Beta Szydło po Amerykańskiej Szkoile Liderów. .. .. a nie Jarek, bo tej cia-owskiej sorbony nie skończył. .. .. Nie smiać sie tylko, bo we wschodniej amerce kończyli Wyższe Szkoły Internacjonalizmu. .. a teraz wg programu USA. .. .kończą kursy. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2015-08-03)
 • Nie ma większego SYFU od PO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 7
  (2015-08-03)
 • tak --- nie----tak ! wszystko !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  ego7(2015-08-03)
 • bez sensowne pytania wyjęte chyba z worka na śmieci, 90 % ludzi nie wie co to Jednomandatowe Okręgi Wyborcze a nawet nie wiedzą co to skrót JOW- ale nas stać na to bezsensowne referendum, ale np. na podniesienie koty wolnej od podatku to nas nie stać, tak sądzi PO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  jowwwwwwwwwwww(2015-08-03)
 • 2.„Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”. Już widzę, jak to wyjdzie w praktyce - większość zagłosuje, że nie jest za utrzymaniem dotychczasowego sposobu, więc partie rozdzielą więcej kasy między sobą. Lud zapyta, czemu tak zrobili, to dostanie odpowiedź "bo przecież chcieliście zmiany sposobu finansowania partii politycznych, więc go zmieniliśmy".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2015-08-03)
 • MariuszLewandowski-Fc Faktem jest że po EX P Rezydencie można było się spodziewać większej precyzji w formułowaniu pytań referendalnych ale czegóż się spodziewać po osobie wywodzącej się z Platformy Obywatelskiej ? Natomiast nie ma znaczenia czy ktoś wie co znaczy JOW ponieważ w Polsce przez lat pięćset wybierano jednego posła z jednej ziemi i pomimo że nie raz wybierani go większością szabel to nasz kraj był mocarstwem zdolnym odpierać nacierający na Europę islam. Wynik referendum otwiera drogę do zmian a ten kraj bez tych zmian zniknie z mapy świata jak cesarstwo rzymskie - tylko szybciej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  MariuszLewandowski-Fc(2015-08-04)
Reklama