Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Co z tą nadpłatą?

 
Elbląg, Co z tą nadpłatą? fot. AD
Rek

Rozliczając się z podatku dochodowego za 2011 rok podatkowy, każdy z nas ma cichą nadzieję, że efektem wyliczeń deklaracji będzie nadpłata podatku. Wówczas z ulgą takie zeznanie składamy w Urzędzie Skarbowym. Jednak uwaga - trzeba poprawnie wypełnić PIT, bo w przeciwnym razie urząd zażąda korekty i wypłata pieniędzy może odwlec się w czasie.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2011 do 30 kwietnia 2012r. Podatnik ma obowiązek przedstawienia dochodu i obliczenia podatku, a zatem wpłacenia różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą zaliczek pobranych przez płatników. Jeżeli suma pobranych zaliczek w roku podatkowym jest wyższa od podatku należnego, powstanie nadpłata podatku, która podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego
     Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na poprawność zeznania, gdyż w sytuacji, w której będziemy musieli skorygować zeznanie, nadpłata podlegać będzie zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia dokonania korekty zeznania przez podatnika. Jeśli urząd zdołał już zwrócić nam nadpłatą a z korekty wynika większa kwota do zwrotu otrzymamy tą różnicę w przeciągu 3 miesięcy. Jeśli jednak po korekcie wynika mniejsza nadpłata a otrzymaliśmy już zwrot z pierwotnego dokumentu musimy, czym prędzej zwrócić fiskusowi nienależnie pobraną nadpłatę w raz z ewentualnymi odsetkami.
     Wyróżniamy trzy formy zwrotu nadpłaconego podatku. Jedną z nich jest forma bezgotówkowa na wskazany przez podatnika osobisty rachunek bankowy. Drugą formą jest odbiór nadpłaty w kasie banku znajdującej się na terenie elbląskiego urzędu. Trzecią formą zwrotu jest przekaz pocztowy, w tym przypadku należy wziąć pod uwagę, to, że poczta pomniejszy naszą nadpłatę o prowizję za dostarczenie pieniędzy do naszego domu.
     Najszybszą i najbardziej dogodną formą zwrotu nadpłaconego podatku jest zwrot na konto, jeśli oczywiście dany urząd posiada aktualny numer konta danego podatnika. Należy pamiętać o tym by dane, jakie podajemy w urzędach skarbowych aktualizować a w szczególności numery kont bankowych jak również adresy zamieszkania. Na formularzu ZAP-3 aktualizują swoje dane wszystkie te osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i składają ten formularz w urzędzie właściwym ze względu na adres zamieszkania. Osoby prowadzące działalność gospodarczą winny w tym celu posługiwać się formularzami NIP-2, NIP-7, CEIDG-1 wraz z załącznikiem CEIDG-RB w zależności od ich przeznaczenia i miejsca składania ( Urząd Miasta, Urząd Gminy, Urząd Skarbowy).
     
Sławomir Tymuszkin, Urząd Skarbowy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne