Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Park Traugutta Park Traugutta

Czad nie musi zabijać!

20, 21, 26 stycznia w godzinach 8-15 pod specjalnym darmowym numerem telefonu 0800 606 646 będzie można dowiedzieć się, co zrobić, żeby nie doszło do tragedii spowodowanej przez zatrucie czadem.

Dyżur w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie będą pełnić specjaliści z zakładu gazowniczego, spółdzielni kominiarskiej, wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego i strażacy.
     Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski apeluje do mieszkańców regionu o przestrzeganie elementarnych zasad korzystania z urządzeń grzewczych. By nie było kolejnych tragedii... Od 20 grudnia na Warmii i Mazurach czadem zatruło się aż dziewięć osób.
     
     Kompendium wiedzy o czadzie i zasadach postępowania w celu uniknięcia zaczadzenia, jak również rady na wypadek zatrucia tym gazem
     Informacje opracowała Komenda Główna PSP, dostępne są m.in. na stronie internetowej tej komendy www.straz.gov.pl/
     
     Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.
     
     Przypominamy!
     Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów!
     Zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 poz. 563), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
     - cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym(np. węglem, drewnem),
     - dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
     - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej, od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
     - co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
     Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
     
     Radzimy!
     Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze.
     Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:
     - jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
     - blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
     
     Co jest główną przyczyną zaczadzeń? Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
     Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
     - ich nieszczelności,
     - braku konserwacji, w tym czyszczenia,
     - wad konstrukcyjnych,
     - niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
     Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.
     
     Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
     W celu uniknięcia zaczadzenia należy:
     - przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
     - użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
     - stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
     - nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
     - w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
     - systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
     - często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
     - nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy, i zasięgnąć porady lekarskiej.
     W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń - łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie.
     
     Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
     W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:
     - zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
     - wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
     - wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
     - jak najszybciej podać tlen,
     - jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie, np. metodą usta - usta, oraz masaż serca,
     - nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.
     
     Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich. A wystarczy jedynie odrobina przezorności.
     
     O tym, dlaczego tlenek węgla jest wciąż tak groźny i jak ustrzec się przed zatruciem, Marta Hajkowicz rozmawia z Krzysztofem Święcickim, naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Elblągu:

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pisac mozna dużo gożej z wykonaniem zaleceń mie i sąsiadowi sąsiadka zamórowala kratki wentylacyjne w marcu będzie rok walczymy jak zwiatrakami inic komisja za komisją wtej chwili efekt jest taki ze wentylację mamy wyprowadzoną nastrych bo zbk czeka na pogode lecz ona działa odwrotnie mamy nie wyciąg lecz nadmoch zimnego powietrza do mieszkania mamy piece etazowe co oraz piecyki gazowe które zuzywają duzo tlenu którego brak zbraku cyrkulacji powietrza dodatkowo luftem wentylacyjnym wraca dym do mieszkania poniewasz na dachu obok luftu wentylacyinego wychodzi luft dymny od pieca dziś jest odwilż więc ciągu dymnego prawie niema zato wdomu jest ciemno od dymu jezeli zbk dalej bedzie nas lekceważyć dojdzie do kolejnej tragedi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-15)
 • Czad będzie dalej zabijał ponieważ kominy są nie szczelne, nie czyszczone i z kim by nie rozmawiał to w budynkach zarządzanych przez ZBK-a z kratek wentylacyjnych raczej jest nawiew niż wywiew, a ZBK-a tłumaczy się tym żę są mieszkania za szczelne. Ja bym proponował wymontować okna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec ZBK-a(2009-01-16)
 • Do tego mieszkanca ZBK- walisz facet glupote i tyle. Pisza wyraznie co jest przyczyna a ty w kolko to samo ZBK ZBK ZBK winne. A wy to nie ????Robicie co chcecie w mieszkaniach zakladacie piecyki jak chcecie gdzie chcecie a jak jest kontrola to zamykacie drzwi i udajecie ze was nie ma albo ze macie wszystko w porzadku. Okna tez wam wymienil ZBK ale juz uzywac nie nauczyl i macie zamkniete na amen. W chalupie smrod brud i grzyby ale okna nie otworzy bo mu wieje. Jeszcze troche to nie trzeba bedzie czadu a od smrodu pozdychacie!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tez mieszkam w ZBK(2009-01-18)
 • Masz rację mieszkańcu ZBK to ludzie sami są sobie winni, bo nie wietrzą pomieszczeń, tylko zakitują okna na maksa i ledwo dychają później, siedzą jak w konserwie zamknięci i jescze bardzo często zatykają kratki wentylacyjne, bo im wieje. Lepszy chłodek niż smrodek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Agama brodata
Krewetkarium
Artemia
Cats Best 10L