Piątek 25-05-2018, imieniny Grzegorza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czad nie musi zabijać

 
Elbląg, Czad nie musi zabijać Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy sprawdzić drożność instalacji wentylacyjnej (fot. AD)
Rek

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski apeluje do mieszkańców regionu o bezpieczne postępowanie z urządzeniami grzewczymi, by uniknąć zaczadzenia. 5, 7 i 9 grudnia w godzi. 8-15 pod specjalnym, darmowym numerem telefonu 800 606 646 będzie można uzyskać wiedzę na temat zasad właściwego eksploatowania urządzeń grzewczych.

Trwa sezon grzewczy 2011/2012. W tym czasie nasilają się przypadki zatrucia osób tlenkiem węgla (czadem). Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: zaniedbanie, niewiedza, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych, wadliwa instalacja odprowadzania spalin.
     W ubiegłym sezonie grzewczym 2010/2011 zatruciu tlenkiem węgla w województwie warmińsko-mazurskim uległy 42 osoby, w tym cztery śmiertelnie.
     W dniach 5, 7 i 9 grudnia w godzi. 8-15 pod specjalnym darmowym numerem telefonu 800 606 646 będzie można uzyskać wiedzę na temat zasad właściwego eksploatowania urządzeń grzewczych w okresie zimowym. O tym, jak postępować, by nie doszło do zatrucia czadem, będą informować dyżurujący specjaliści z Warmińsko-Mazurskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie, Spółdzielni Kominiarz w Olsztynie i Oddziału Zakładu Gazowniczego w Olsztynie.
     W województwie warmińsko-mazurskim rozdysponowanych zostanie prawie 90 tysięcy ulotek informujących o tym, jak postępować, by uniknąć zagrożenia. Do akcji włączyło się również Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty. Podczas lekcji wychowawczych dzieci i młodzież będą zapoznawane z tym problemem.
     Kompendium wiedzy na temat zagrożenia związanego z zatruciem tlenkiem węgla znajduje się na stronie internetowej Komendy Głównej PSP w Warszawie: www.straz.gov.pl.
     
     Apel Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
     

     Zadbaj o bezpieczeństwo twoje i twoich najbliższych! Pamiętaj!
– Na początku sezonu grzewczego należy sprawdzić stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych. Należy dokonywać okresowych przeglądów komina.
– Niesprawne i nieprawidłowo działające urządzenia powinny zostać naprawione bądź wymienione, wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
– Należy sprawdzić drożność instalacji wentylacyjnej oraz stan przewodów odprowadzających spaliny. Nie należy zatykać otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych i otworów w drzwiach.
– Należy zapewnić dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni oraz do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym.
– Jeśli masz szczelne okna, niebezpieczeństwo związane z niewłaściwą wentylacją jest szczególnie groźne.
– Nie należy używać kuchenek gazowych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.
– Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się natychmiast do właściciela bądź zarządcy budynku – to on jest odpowiedzialny za jego bezpieczne użytkowanie.
– Możesz zamontować czujnik tlenku węgla w pomieszczeniach, których użytkowane są urządzenia gazowe, służące do podgrzewania wody i/lub ogrzewania pomieszczeń.
– Nie lekceważ zagrożenia! Czad nie musi zabijać!

Edyta Wrotek, rzecznik prasowy Wojewody
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Czad zabija to prawda, ale dla mnie idiotyzmem jest montowanie czujników czadu w mieszkaniach niezagrożonych tymże(ogrzewanie etażowe kocioł w piwnicy) i to na wysokosci 1,5 metra jak to miało miejsce u mojej mamy. Zanim czujnik by zareagował rodzicielka byłaby dawno martwa poza tym że u niej jest tylko kuchenka gazowa która jak wiadomo z czadem nie ma nic wspólnego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-03)
 • A ja mam apel KIEDY skończy się blokowanie inwestycji w Elblągu, np rozbudowa Ogrodów, droga do Rapsodii itd. Nie ładnie SZ. P.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-03)
 • To nie powinien być apel wojewody tylko do Wojewody 2 miesiące temu zgłaszałem czyszczenie komina w zbk kościuszki w domu śmierdzi czadem i dymem nikt kominów wogóle nie czyści ta sama śpiewka co rok kominiarze przychodzą i podpisuja swoj brudny kajet u starszej osoby która akurak nie ma nic wspólnego z piecem i odchodza kominów nie czyszczą wogóle raz zapaliły się sadze i straz pożarna gasiła komin budyne jest bezpański bo przeszedł po zarząd na ulicy Krzyżąnowskiego zbk odsyła nas do zarzadcy wspólnoty a oni tłumaczą idzcie tam gdzie płacicie czynsz budynek ma 5 rodzin wykupione sa tylko 2 mieszkania reszta to zasoby gminy ale oni maja nas gdzieś gdy palimy w piecu dym powraca do mieszkania luftem wentylacyjnym w mieszkaniu jest ciemno od dymu w koncu wypłakałiśmy przedłuzenie komina dymnego na dachu stalowym kominem aby zapobiec zasysaniu dymu przez luft wentylacyj ny lecz wykonany komin zaqbrano z powrotem gdyż komin z cegły rozwala się i nie ma go jak zamontowac ostrzegam ZBK kościuszki i zarządce z ulicy Krzyzanowskiego szczegółnie Panią Sadło iż sprawe skieruję do Prokutatury w Elblagu za narażanie naszego życia i zdrowia a wsze apele sa nic nie warte to puste słowa i mydlenie oczu na zyciu ludzkim tyle wam zależy co na zeszłorocznym śniegu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-03)
 • Edyta Wrotek, rzecznik prasowy Wojewody przekaż tym swoim pryncypałom którzy ci płacą że w EUROPIE pAŃSTWO DBA O TAKIE ZABEZPIECZENIA DLA OBYWATELI
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-03)
 • Po co ten apel? -> przeciez donaldowi to bardzo na reke -> rent nie bedzie musial płacic -> ludzie nie instalujcie czujników - wspomożecie rzad
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-04)
 • Pani Edyto to jest bardzo głupi apel apelujcie do ZBK ów kominiarzy niech sie wezmą do pracy kominiarze to przekleństwo jezeli nieraz wyczyścił komin to kupe sadzy zostawiał na korytarzu w piwnicy brudasy a to do nich nalezy ja osobiscie co roku walcze zeby wyczyścili komin a oni maja to gdzieś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-12-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)