Piątek 21-09-2018, imieniny Mateusza, Hipolita
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Ogólna za pętlą tramwajową... Ogólna za pętlą tramwajową...

Czy można to odliczyć od podatku?

Czy możemy odliczyć od podatku koszty poniesione na remont mieszkania jeśli mieszkanie to przekazaliśmy następnie w darowiznie?

Moja babcia (główny najemca lokalu), zamieszkała w budynku ZBK w październiku 2003 r. wykupiła lokal mieszkalny na własność. W roku 2003 robiła remont mieszkania (m.in. wstawianie okien PCV). Wszystkie rachunki były zbierane na jej nazwisko. Część poniesionych kosztów odliczyła w PIT za rok 2003, pozostała kwota została na rok 2004. Ale w lutym 2004 umową darowizny - darowała mieszkanie mojej mamie (swojej córce), która mieszka z nią. Mama jest na rencie i ma bardzo niskie dochody. W umowie darowizny jest zaznaczone że babcia ma prawo mieszkać tam dożywotnio. Moje pytanie jest następujące: Czy babcia rozliczając się za rok 2004 będzie mogła odliczyć dalszą część za okna, czy kwota ta "przepadnie"? Oraz na kogo mamy brać w takiej sytuacji rachunki do odliczeń, czy mogą być na babcię czy muszą być już na mamę? Babcia ma już rozpoczęte odliczanie kosztów remontowych w roku 2003 i mogłaby sobie odliczać nadal, a mama nie. Jak postępować w takiej sytuacji. Marzena
     
     Z pytania wynika, że babcia w 2003 roku wykonała na własny koszt remont swojego mieszkania i z tego tytułu zyskała zgodnie z obowiązującym w zeszłym roku zapisem art. 27 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14 poz. 176 z 2000 r.) możliwość pomniejszenia należnego podatku. W tym momencie (poniesienia kosztów remontu) uzyskane najzupełniej legalnie prawo do zmniejszenia podatku stało się dla babci prawem nabytym i prawo to nie przepada w momencie dokonania aktu darowizny. Rozumiem, że babcia nie wykorzystała w zeszłym roku całej przysługującej wartości zmniejszenia podatku, w związku z czym będzie mogła dokonać tego w rozliczeniu PIT-u za rok 2004. Taki jest faktyczny stan prawny, ale to wcale nie oznacza, że takie samo zdanie będzie miał Urząd Skarbowy. W przypadku wątpliwości US należy podkreślać, że babcia przeniosła prawo własności do lokalu drogą darowizny, a więc nie uzyskała dodatkowego dochodu z tytułu wzrostu wartości mieszkania po remoncie, a z tytułu ustanowionego dożywocia prawnie zamieszkuje w tymże lokalu. Mama i tak nie mogłaby dokonać pomniejszenia podatku, ponieważ nie ona poniosła te wydatki.
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka GODŁO
Naszywka HERB ELBLĄGA