Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Czy można to odliczyć od podatku?

Czy możemy odliczyć od podatku koszty poniesione na remont mieszkania jeśli mieszkanie to przekazaliśmy następnie w darowiznie?

Moja babcia (główny najemca lokalu), zamieszkała w budynku ZBK w październiku 2003 r. wykupiła lokal mieszkalny na własność. W roku 2003 robiła remont mieszkania (m.in. wstawianie okien PCV). Wszystkie rachunki były zbierane na jej nazwisko. Część poniesionych kosztów odliczyła w PIT za rok 2003, pozostała kwota została na rok 2004. Ale w lutym 2004 umową darowizny - darowała mieszkanie mojej mamie (swojej córce), która mieszka z nią. Mama jest na rencie i ma bardzo niskie dochody. W umowie darowizny jest zaznaczone że babcia ma prawo mieszkać tam dożywotnio. Moje pytanie jest następujące: Czy babcia rozliczając się za rok 2004 będzie mogła odliczyć dalszą część za okna, czy kwota ta "przepadnie"? Oraz na kogo mamy brać w takiej sytuacji rachunki do odliczeń, czy mogą być na babcię czy muszą być już na mamę? Babcia ma już rozpoczęte odliczanie kosztów remontowych w roku 2003 i mogłaby sobie odliczać nadal, a mama nie. Jak postępować w takiej sytuacji. Marzena
     
     Z pytania wynika, że babcia w 2003 roku wykonała na własny koszt remont swojego mieszkania i z tego tytułu zyskała zgodnie z obowiązującym w zeszłym roku zapisem art. 27 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14 poz. 176 z 2000 r.) możliwość pomniejszenia należnego podatku. W tym momencie (poniesienia kosztów remontu) uzyskane najzupełniej legalnie prawo do zmniejszenia podatku stało się dla babci prawem nabytym i prawo to nie przepada w momencie dokonania aktu darowizny. Rozumiem, że babcia nie wykorzystała w zeszłym roku całej przysługującej wartości zmniejszenia podatku, w związku z czym będzie mogła dokonać tego w rozliczeniu PIT-u za rok 2004. Taki jest faktyczny stan prawny, ale to wcale nie oznacza, że takie samo zdanie będzie miał Urząd Skarbowy. W przypadku wątpliwości US należy podkreślać, że babcia przeniosła prawo własności do lokalu drogą darowizny, a więc nie uzyskała dodatkowego dochodu z tytułu wzrostu wartości mieszkania po remoncie, a z tytułu ustanowionego dożywocia prawnie zamieszkuje w tymże lokalu. Mama i tak nie mogłaby dokonać pomniejszenia podatku, ponieważ nie ona poniosła te wydatki.
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na dibond 300x60 cm - Kawa
Fototapety z teksturą
Obraz na dibond 300x60 cm - Deski
Fototapety przestrzenne