Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Proszę zapoznać się z informacją na temat cookies stosowanych na naszej stronie.
Wtorek 21-11-2017, imieniny Janusza, Konrada
 
Rek

UWAGA!

Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Na osiedlu

Gospodarka

Społeczeństwo

Kultura

Sport

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Prasówka

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Dawny Elbląg

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Szpital Miejski ul.Komeńskiego Szpital Miejski ul.Komeńskiego

Czy można zgrać sobie płytę?

Elbląg, Czy można zgrać sobie płytę? (fot. Damian Matwiejczyk)

Podstawowym celem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest zapewnienie twórcy wyłączności decydowania o sposobie wykorzystywania jego dzieła. Wprowadzenie jednak do ustawy przepisów uwzględniających w/w dyrektywę w sposób ścisły i bezwyjątkowy oznaczałaby, że regulacja ta, w tym zakresie przynajmniej, pozostawałaby martwa.

Ustanowienie bezwzględnego monopolu autorskiego nakazywało by bowiem uzyskanie przy każdym i jakimkolwiek skorzystaniu z utworu uzyskanie zgody autora i ewentualne związane z tym wypłacenie mu stosownego wynagrodzenia.
     W rzeczywistości taki obowiązek w przypadku osobistego użytku utworów pozostawałby z pewnością martwy. Stąd za przejaw, jakże rzadkiego, niestety, realizmu w przypadku naszego ustawodawcy uznać należy przepisy oddziału 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, traktujące o dozwolonym użytku chronionych utworów.
     Istota dozwolonego użytku polega więc, co do zasady, na możliwości korzystania z dzieła bez zgody twórcy lub innego podmiotu uprawnionego i takie uprawnienie daje nam art. 23 w/w ustawy. Pod pewnymi jednak wyjątkami:
     Po pierwsze, korzystanie to musi mieć charakter nieodpłatny, dalsze rozpowszechnianie cudzych utworów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej stanowi z resztą przestępstwo z art. 118 ust. 1 omawianej ustawy.
     Po drugie, dozwolony użytek osobisty nie dotyczy wszystkich utworów, zgodnie z art. 77 ustawy nie obejmuje on programów komputerowych, zaś art. 14 pkt. 4 ustawy o ochronie baz danych z 2001 r. wyłącza spod działania art. 23 prawa autorskiego, także elektroniczne bazy danych.
     Po trzecie, ustęp drugi artykułu 23 precyzuje, że zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
     Omawiany przepis mówi ogólnie o korzystaniu z rozpowszechnionego utworu, nie określając celu, sposobu ani zakresu takiego korzystania. W doktrynie przyjmuje się więc, że może być to każde korzystanie, w praktyce będzie to przede wszystkim zwielokrotnianie. Przepisy nie wprowadzają też ograniczenia co do ilości sporządzonych w ten sposób kopi, wykonanie większej ilości będzie jednak sprzeczne z zasadami normalnego korzystania z utworów i godzące w słuszny interes twórcy ( art. 35 ustawy ).
     Jeśli więc chcesz w trosce o oryginał zabrać na biwak kopię swojej ulubionej płyty, zgrywaj i słuchaj śmiało, po powrocie możesz „pożyczyć” ją bratu.
     

Marcin Wróbel - CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
  • "Jeśli więc chcesz w trosce o oryginał zabrać na biwak kopię swojej ulubionej płyty, zgrywaj i słuchaj śmiało, po powrocie możesz „pożyczyć” ją bratu." To bylo najlepsze :P Hehe...i tak powinno byc :D
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Nero User(2006-07-02)
  • chmmm.. wiec jak skomentowali bysmy mowe ustawy o tym iz, jest ogólny zakaz odtwarzania publicznego utworów muzycznych bez zgody ich autorów :) no nie. Wiec co z młodziezą która głosno słucha muzyki w swoich autach czyz nie jest to jawne łamanie praw autorskich :]
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    hel(2006-07-02)
  • plextor+clone+dvd decrypter+alcohol+alcoholer i wszystko zgrywa :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    f(2006-07-03)
Reklama