Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy zakup opału można odliczyć od podatku?

Od kilku tygodni eksperci elbląskiego Urzędu Skarbowego odpowiadają na pytania naszych Czytelników dotyczące rocznego rozliczenia podatkowego. Dziś publikujemy kolejne odpowiedzi.

1. Czy emeryt ze znacznym stopniem niepełnosprawności może odpisać od podatku dochodowego, w ramach ulgi, świadczenie rzeczowe (węgiel) wypłacone w formie ekwiwalentu pieniężnego? – pyta Czytelnik.
     Odpowiedź:
     Katalog wydatków, które podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie zawiera wydatków poniesionych na zakup opału. Ponadto z Pana zapytania wynika, że otrzymał Pan ekwiwalent pieniężny za węgiel, tym samym nie poniósł Pan wydatku, ale uzyskał Pan z tego tytułu przychód .W związku z powyższym brak jest podstaw do odliczenia.
     2. Mam ogromny problem z uzyskaniem konkretnych informacji dotyczących rozliczenia się za rok 2008.
     Do 15 stycznia 2008roku byłem rolnikiem i w tym czasie uzyskałem przychód z racji Umowy Zlecenie, otrzymując PIT11.
     Po 15 stycznia uzyskałem rentę strukturalną(przyznaną przez Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa-z programu unijnego) i w kwietniu uzyskałem dochód z tytułu zbycia akcji(pochodzące z Cukrowni Malbork,której byłem udziałowcem), otrzymałem PIT-8C.
     Bardzo proszę o informację i odpowiedź -jaki PIT powinienem wypełnić?
     Odpowiedź:
     Dochody z PIT-11 winien Pan wykazać w zeznaniu PIT-37 w wierszu: działalność wykonywana osobiście. Natomiast otrzymanej w 2008r. renty strukturalnej nie wykazuje się w zeznaniu bo stanowi ona dochód zwolniony od podatku dochodowego.
     Odnośnie natomiast dochodu ze zbycia akcji -należy go wykazać w odrębnym zeznaniu - PIT-38 opodatkowując podatkiem
     zryczałtowanym, w wysokości 19%.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • bardzo dobry pomysł z tymi pytaniami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  podatnik(2009-03-19)
 • Piszę w imieniu mamy. Posiada emeryturę ijest na 2 grupie inwalidzkiej ze znacznym upośledzeniem narządu ruchu. Czy mogłaby sobie odpisać od podatku dojazdy do szpitala?Nie posiada samochoduinie maudokumentowanych przejazdów(taksówką, czy npsamochodem znajomych czy rodziny za które to też płacila. Jedyna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Córka(2009-03-19)
 • Jedyna dokumentacja to: orzeczenie 2 grupy, wypisy ze szpitali, karty leczenia w poradniach i ośrodkach rehabilitacji na które musiała dojechać. i
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  córka(2009-03-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z uliczkami
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki
Fototapety z kwiatami
Fototapeta fizelinowa 320x148 cm - Samolot