Poniedziałek 20-08-2018, imieniny Bernarda, Sobiesława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

1 Maja - jedyne takie podwórko:) 1 Maja - jedyne takie podwórko:)

Dieta w kosztach

Czy diety można zaliczyć w koszty prowadzonej działalności?

Prowadzę działalność gospodarczą - świadczenie usług jako kierowca samochodu ciężarowego. Nie posiadam swojego samochodu. Podpisałem umowę z dużą firmą na "kierowanie wskazanych przez Zleceniodawcę pojazdów w terminach, na trasach określonych przez Zleceniodawcę”. Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej miejscem wykonywania działalności gospodarczej jest adres mojego zamieszkania, teren kraju oraz miejsce działalności klienta (zagranica). Czy mam prawo w koszty uzyskania przychodu wliczyć diety krajowe i zagraniczne. Do tej pory biuro rachunkowe, którego jestem klientem zaliczało diety w koszty, teraz pojawiły się wątpliwości związane z opublikowanym 26 lutego br. artykułem w Rzeczpospolitej. Interpretacja biur rachunkowych w tej kwestii w Elblągu jest różna. Koszty działalności i tak są ogromne. Do tej pory przy wliczaniu kosztów diet w koszty działalności moja praca była opłacalna, teraz przy zastosowaniu innej interpretacji będę musiał płacić podatek dochodowy, co przy tak niskich stawkach za usługę traci sens. Proszę o poradę prawną. Bardzo Państwu dziękuję za uruchomienie tego działu na portElu. Michał
     
     Biuro rachunkowe, którego jest Pan klientem i któremu Pan płaci za fachową i rzetelną obsługę, powinno od początku do końca ten problem wyjaśnić. Może samo zatrudnić prawnika lub zasięgnąć (też odpłatnie) porady prawnej, ale na pewno powinno zwrócić się z prośbą o interpretację przepisów w tej materii do urzędu skarbowego. Bo tak naprawdę zasadnicze znaczenie ma interpretacja służb skarbowych. Urzędnika skarbowego nie wiąże internetowa opinia prawna i w razie kontroli skarbowej zadecyduje zgodnie z wewnętrznymi zaleceniami organów skarbowych. I jeśli nawet prawnie miałby Pan słuszność - spory ze skarbówką kończą się długotrwałymi procesami sądowymi, a nałożone przez urząd skarbowy kary wymagane są natychmiast. Natomiast stan prawny wygląda następująco. Art. 23 ust. 1 pkt. 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Mowa tu o dwóch rozporządzeniach Ministra Pracy z 19.12.2002 roku (Dz. U. Nr 236) ustalających m.in. wysokość diet krajowych (20 zł) i zagranicznych (załącznik do rozporządzenia z dietami dla poszczególnych państw). Zatem według zapisów ustawy do wysokości określonych w tych rozporządzeniach może Pan wliczać diety w koszty.
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA