UWAGA!

Dobre wieści dla właścicieli polisolokat

 Elbląg, Dobre wieści dla właścicieli polisolokat

Wczoraj (21 grudnia) doszło do ugody pomiędzy 17 towarzystwami ubezpieczeniowymi a Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym. Spowodują one obniżenie opłat likwidacyjnych, które w razie rezygnacji z polis skutkowały utratą połowy kapitału. Ustalenia wchodzą w życie 1 stycznia 2017 roku.

W marcu 2016 roku UOKiK zakończył postępowania dotyczące ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Urząd kwestionował pobieranie zbyt wysokich opłat likwidacyjnych, gdy konsument rezygnował z polisy przed terminem. Opłaty te oznaczały niekiedy utratę wszystkich oszczędności klienta. UOKiK zarzucił towarzystwom ubezpieczeniowym, że - stosując opłaty likwidacyjne - przerzucają na konsumentów koszty, które powinny być zaliczane do ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. W efekcie zakończonych postępowań ubezpieczyciele dobrowolnie zobowiązali się do obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach objętych zakresem postępowań i wyeliminowania ich z nowych wzorców umowy. Te decyzje dotyczyły około 612 tys. klientów, którzy zawarli umowy od 2014 roku. Ze względu na przedawnienie nie objęły jednak konsumentów, którzy podpisali umowy przed 2014 rokiem.
       W związku z tym, prezes urzędu Marek Niechciał w porozumieniu z branżą przygotował wsparcie dla konsumentów posiadających polisy sprzed 2014 roku. Pomysł zawarcia porozumień w tym zakresie przedstawiła Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Porozumienia dotyczą klientów, którzy nie rozwiązali umowy z ubezpieczycielem oraz seniorów, którzy tę umowę zawarli po 1 stycznia 2008 r. i rozwiązali po 65. roku życia.
      
       Kto zyska?
       Nie ma dokładnych danych, jak wielu elblążan zdecydowało się na polisolokaty, jednak nie ulega wątpliwości, że mieszkańcy naszego miasta zawierali umowy na polisolokaty licząc na zysk. Na zawartym dziś porozumieniu skorzystają klienci części firm ubezpieczeniowych, które oferowały produkty inwestycyjne w formie ubezpieczenia. Umowy były zawierane na długi okres od 5 do 15 lat i jak się okazało, ich zerwanie wiązało się z wysokimi opłatami, pochłaniającymi czasami cały zgromadzony kapitał. Obniżka opłat likwidacyjnych zależy od czasu trwania umowy – przykładowo jeden z ubezpieczycieli obniży opłatę do 23 proc. w pierwszym roku polisowym, 9 proc. – w szóstym, a po 10 latach nie pobierze ani złotówki. Przewidziano też szczególne rozwiązania dotyczące osób starszych, które były namawiane na wieloletnią polisę mimo podeszłego wieku. Porozumienia dotyczą także klientów, którzy zawarli umowę po 1 stycznia 2008 r., ukończyli 61 lat i jednocześnie rozwiązali ją po 65 roku życia, ponosząc konsekwencje finansowe. Na mocy porozumienia klient będzie miał prawo do zwrotu różnicy między opłatą likwidacyjną pobraną na starych zasadach, a tą, która zostałaby pobrana na nowych. Może wystąpić z takim wnioskiem w ciągu trzech lat od dnia wejścia w życie porozumienia. Zgodnie z ustaleniami wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają poinformować klientów o warunkach zawartego porozumienia. Szczegółowe informacje o wysokości opłat likwidacyjnych znajdują się na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli. Poza tym zbiorczą informację udostępnia Polska Izba Ubezpieczeń.
      
       Kto zawarł porozumienie

       Na podpisanie uzgodnień zdecydowały się następujące towarzystwa ubezpieczeniowe:
       - Polska Izba Ubezpieczeń
       - Aegon TU na Życie S.A.
       - PKO Życie TU S.A.
       - Aviva TUnŻ S.A.
       - AXA Życie TU S.A.
       - Vienna Life TU na Życie S.A. VIG
       - Compensa TU na Życie S.A. VIG
       - Generali Życie TU S.A.
       - STUnŻ ERGO Hestia S.A.
       - MetLife TUnŻiR S.A.
       - Nationale-Nederlanden TUnŻ S.A.
       - TU Allianz Życie Polska S.A.
       - Open Life TU Życie S.A.
       - PZU Życie S.A.
       - TU na Życie Europa S.A.
       - TU na Życie WARTA S.A.
       - UNIQA TU na Życie S.A.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama