Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Dziki przepis

"Aby otrzymać zasiłek rodzinny w okresie 2004 - 2005 brane są pod uwagę dochody rodziny osiągnięte w 2002 r. Czy istnieje odstępstwo od tego dzikiego przepisu?" - pyta Pani Iwona.

Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy zasiłku rodzinnego. Otóż aby otrzymać zasiłek rodzinny w okresie 2004 - 2005 brane są pod uwagę dochody rodziny osiągnięte w 2002 r. Czy istnieje odstępstwo od tego dzikiego przepisu? Moja sytuacja wygląda następująco - 4 - osobowa rodzina, dzieci w wieku szkolnym - w 2002 roku mąż został zwolniony z pracy - dochód na osobę w rodzinie, w okresie, gdy mąż pracował wynosił ok. 600 zł netto - w 2003 roku dochód na głowę w naszej rodzinie wyniósł ok. 380 zł netto - W 2003 roku wygasło mu prawo do zasiłku. Mąż znalazł pracę dopiero w lutym br. - obecnie dochód na głowę w naszej rodzinie wynosi ok 410 zł netto. Dlaczego mamy stracić prawo do zasiłku rodzinnego? Co wspólnego mają dochody z 2002 roku z obecną sytuacją finansową? I co możemy zrobić, aby nie stracić tych dodatkowych, skromnych, ale jak bardzo potrzebnych pieniędzy? Z poważaniem Iwona.
     
     Faktycznie w aktualnym stanie prawnym generalną podstawą ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego są dochody osiągane w 2002 roku, co wynika z faktu, że ostatnie zmiany w ustawie dokonane były w 2003 roku. Jednakże ustawa z dnia 1 grudnia 1994 o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (tekst jednolity Dz.U. 1998 nr 102 poz. 651 z późniejszymi zmianami) zawiera pewne furtki, jak:
     art. 2 ust. 3. "W przypadku utraty stałego źródła dochodu przed terminem ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego, przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie oblicza się z wyłączeniem utraconego źródła dochodu”.
     art. 2 ust. 4 "Zasiłek rodzinny przysługuje w następnym okresie zasiłkowym, chociaż dochód na osobę w rodzinie przekracza kwotę, o której mowa w ust. 1, jeżeli kwota tego przekroczenia przypadająca na wszystkich członków rodziny nie równoważy kwoty zasiłku, pod warunkiem że zasiłek rodzinny przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym”.
     
     W przypadku zmiany sytuacji materialnej po ustaleniu prawa do zasiłku w każdej chwili można wnosić o ponowne przeliczenie dochodów zgodnie z art. 6 cytowanej ustawy:
     Art. 6. 1. "W razie utraty źródła dochodu, o którym mowa w art. 3 ust. 2, przez uprawnionego lub członka jego rodziny, pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, prawo do zasiłku, na wniosek uprawnionego, ustala się ponownie na podstawie przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na osobę w rodzinie, z wyłączeniem utraconego źródła dochodu. Prawo do zasiłku ustala się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata źródła dochodu, z zastrzeżeniem art. 28”.
     
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy