Niedziela 09-12-2018, imieniny Wiesława, Leokadii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Eksperci „skarbówki” odpowiadają na pytania podatników

Elblążanie mają wiele wątpliwości związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym. Ich wątpliwości rozwiewają eksperci Urzędu Skarbowego. Dziś publikujemy odpowiedzi na kolejne pytania nurtujące podatników.

Pytanie 1
     Witam, mam pytania, a nawet dwa czy. Jak żona pracowała w ubiegłym roku i brała później kuroniówkę to należy to wpisać w rubryce inne dochody czy potrzebny jest inny PIT? I czy mogę się rozliczyć z Internetu, jak zakupiłem go w ubiegłym roku i korzystałem 4 miesiące. I do tego także potrzebny jest PIT czy trzeba to wpisać w jakąś rubrykę? I mam do pracy 4 kilometry czy także mogę to rozliczyć, a jak tak, to w jaki sposób? Gdzie tzn. w jaki formularz, rubrykę wpisać, jak w jednym roku pracowałem, a później brałem kuroniówkę? Wpisać to w inne dochody?
     Odpowiedź:
     W sytuacji opisanej przez Pana właściwym formularzem dla rozliczenia za 2008r. jest PIT-37. Wskazane przez Pana dochody wpisuje się w części C1 i C2 zeznania PIT-37 odpowiednio: przychody z pracy w wierszu 1- „Należności ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy", natomiast otrzymany zasiłek z PUP w wierszu 5-„Inne źródła".
     Odnośnie natomiast odliczenia od dochodu wydatków na Internet to dokonuje się ich w załączniku do zeznania PIT-O.
     Fakt dojazdu do pracy ma znaczenie jeżeli Pana miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, tzn. jeżeli dojeżdża Pan do pracy do innej miejscowości to koszty uzyskania przychodu wynoszą za 2008r. 139, 06 zł miesięcznie, nie więcej niż 1668,72 zł. rocznie (w przypadku jednego zakładu pracy).
     
     Pytanie 2
     Witam, wypełniam PIT męża i nie wiem jakiego formularza mam użyć, ponieważ wzięliśmy ślub 11 października 2008 roku...Dodaję, że tylko mąż pracuje, a ja studiuję.
     Odpowiedź:
     Za 2008r. nie mogą się Państwo wspólnie rozliczyć. Jeżeli w 2008r. nie osiągnęła Pani dochodu to nie ma Pani obowiązku złożenia zeznania, natomiast Pani mąż winien rozliczyć się na formularzu PIT-37.
     
     Pytanie 3
     6 lutego 2008r urodziłam dziecko, drugie ma 10 lat, w jaki sposób rozliczyć ulgę na dzieci?
     Odpowiedź:
     Ulgę prorodzinną wykazujemy w zeznaniu w załączniku PIT-O. Jest to odliczenie od podatku, w 2008r. kwota ulgi na jedno dziecko wynosi 1,173,70 zł. Pamiętajmy, że odliczenie tej kwoty dotyczy generalnie łącznie obojga rodziców (z pewnymi
     wyjątkami), kwotę tę odlicza się się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga.
     
     Pytanie 4
     W 2008r za zgodą Spółdzielni Mieszkaniowej wstawiłam okno. Koszt wymiany wyniósł ok.1300zł. Zwróciłam się o częściowy zwrot kosztów. SM przyznała mi zwrot w wysokości 803zł, który mam odliczyć sobie w ramach opłat czynszu. Dowiedziałam się, że teraz mam opłacić podatek od zwróconej kwoty tj. 153zł.
     Odpowiedź:
     Jeżeli dostała Pani częściowy zwrot kosztów, a spółdzielnia mieszkaniowa wystawiła PIT-8C to kwota zwrotu stanowi Pani przychód i należy go wykazać w zeznaniu w wierszu „Inne źródła".
     
     Pytanie 5
     Mam mieszkanie w Elblągu i dom na wsi pod Elblągiem. W obu miejscach mam zainstalowany Internet i opłacam go na podstawie faktur VAT. Czy mogę odliczyć Internet z obu miejsc? Na stałe jestem zameldowana w Elblągu. Jednak dni wolne spędzam w domu na wsi i tam korzystam z Internetu.
     Odpowiedź:
     Odliczenie poniesionych wydatków na Internet w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. jest możliwe tylko odnośnie tych wydatków, które są udokumentowane fakturami wystawionymi na Pani miejsce zamieszkania. Jeżeli na
     fakturach za Internet w obu przypadkach widnieje adres mieszkania w Elblągu to może Pani odliczyć wydatki tylko z faktur, które dotyczą Internetu zainstalowanego w tym właśnie mieszkaniu.
     
     Pytanie 6
     Jaki PIt wypełnić:
     -rozliczenie dochodów z umowy o pracę
     -rozliczenie dywidend zakładowych
     -ulga na dziecko
     -otrzymanie bonów na kwotę 400 zł, od których muszę odprowadzić podatek.(w jakie rubryki wpisać bony i czy od bonów i w jaki sposób obliczyć koszty uzyskania przychodów)?
     Odpowiedź:
     Dochody z umowy o pracę, otrzymanie bonów (o ile nie była potrącona zaliczka i wystawiono PIT-8C) oraz ulgę prorodzinną wykazać należy w zeznaniu PIT-36. Dochód z tyułu bonów (równy przychodowi, nie ma kosztów uzyskania) wpisuje się w zeznaniu w części D w wierszu "Inne źródła".
     Natomiast dywidendy zakładowe (otrzymane w Polsce) nie podlegają opodatkowaniu w zeznaniu, są one opodatkowane ryczałtowo przez płatnika.
     
     Na pytania naszych Czytelników związane z wypełnieniem PIT-u, odliczeniem przysługujących ulg czy przekazaniem jednego procentu na organizacje pożytku publicznego odpowiedzą eksperci Urzędu Skarbowego w Elblągu. Pytania należy wysyłać na maila redakcja@portel.pl w temacie wpisując „skarbówka". Odpowiedzi będziemy publikować na naszych łamach.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED