Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Fiskus odpowiada

Elblążanie mają wiele wątpliwości związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym. Ich wątpliwości rozwiewają eksperci Urzędu Skarbowego. Dziś publikujemy odpowiedzi na kolejne pytania nurtujące podatników.

Pytanie 1
     W 2008 roku nabyłam mieszkanie na rynku wtórnym. Na ten cel otrzymałam kredyt hipoteczny. Przeczytałam na stronie US w broszurze informacyjnej do załącznika PIT/D, że istnieje możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonej na cele mieszkaniowe.
     Czy można odliczyć od dochodu faktycznie poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu wziętego na cele mieszkaniowe (jeśli mieszkanie zakupiono na rynku wtórnym)?
     Odpowiedź: W opisanym stanie faktycznym nie ma Pani prawa do skorzystania z ulgi odsetkowej. Ulga ta zniknęła w 2007 r.
     
     Pytanie 2
     Jak rozliczyć dochody z umowy zlecenie z Holandii, czy trzeba odliczać dietę (jaka jest w tym roku kwota)?
     Odpowiedź: Z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez RP z Holandią wynika metoda odliczenia proporcjonalnego, która przewiduje, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Odnośnie natomiast pomniejszenia przychodu z umowy zlecenia o diety to nie ma Pani takiej możliwości ponieważ odliczenie to dotyczy w 2008r. osób przebywających czasowo za granicą i uzyskujących tam dochody ze stosunku pracy.
     Powinna Pani jednak pomniejszyć przychód z "zagranicznej" umowy zlecenia o 20% koszty uzyskania przychodów (a w przypadkach określonych w art. 22 ust. 9 pkt 3 upodf - 50%).
     
     Pytanie 3
     Jakie PIT-y powinnam wypełnić za 2008 r.:
     - otrzymywałam emeryturę,
     - skorzystam z ulgi internetowej,
     - przekaże 1 % podatku,
     - sprzedałam jednostki funduszu inwestycyjnego: pierwsza sprzedaż w styczniu 2008 r.
     - wystąpił zysk i został odprowadzony podatek, druga sprzedaż w kwietniu – wystąpiła strata. Po zsumowaniu sprzedaży wychodzi mniejszy zysk i nadpłata podatku.
     Odpowiedź: Jeżeli chodzi o wykazanie dochodu z emerytury i skorzystanie z ulgi internetowej oraz odliczenie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego to dokona tego Pani wypełniając zeznanie PIT-37 wraz załącznikiem PIT-O. Natomiast odnośnie sprzedaży w 2008r. jednostek funduszu inwestycyjnego to ewentualny dochód będzie rozliczony ryczałtowo (19% podatku) przez płatnika i nie ma Pani obowiązku złożenia w tym zakresie zeznania podatkowego.
     
     Pytanie 4
     W 2007 roku pracowałam i w Polsce i w Hiszpanii. Jednak w picie rozliczyłam się tylko z pracy w Polsce. Oprócz dokumentów potwierdzających miesięczny przelew na konto hiszpańskie nie mam nic więcej. Czy teraz przy rozliczeniu za 2008 powinnam uwzględnić ten dochód hiszpański czy już sobie mogę podarować. Dodam, że nie rozliczałam się z tego w Hiszpanii.
     Odpowiedź: Dochód osiągnięty w 2007r. w Hiszpanii winna Pani wykazać w zeznaniu za 2007r. Co prawda nie podlega on opodatkowaniu w Polsce, ale ma wpływ na wysokość podatku od dochodu osiągniętego w Polsce (tzw. metoda wyłączenia z progresją, tzn. że w Polsce wyłącza się z opodatkowania dochód osiągnięty w Hiszpanii, jednak dla ustalenia stawki podatku dla pozostałego dochodu, tj. osiągniętego w Polsce, stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą). W związku z powyższym powinna Pani złożyć korektę zeznania za 2007r.
     
     Na pytania naszych Czytelników związane z wypełnieniem PIT-u, odliczeniem przysługujących ulg czy przekazaniem jednego procentu na organizacje pożytku publicznego odpowiedzą eksperci Urzędu Skarbowego w Elblągu. Pytania należy wysyłać na maila redakcja@portel.pl w temacie wpisując „skarbówka". Odpowiedzi będziemy publikować na naszych łamach.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Naszywki
Ręcznik z haftem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki