Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Informacja ważna dla Twojej przyszłości

Elbląg, Informacja ważna dla Twojej przyszłości
fot. AD (arch. portEl.pl)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła informacje o stanie konta w ZUS. Warto dokładnie przeanalizować zapisane w niej kwoty. Od nich zależy nasza emerytalna przyszłość.

Wysyłka „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych” rozpoczęła się w czerwcu. Otrzymają ją ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. posiadający indywidualne konta w ZUS. Informacja dotyczy zbiorczo dwóch lat: 2013 i 2014 Dowiemy się z niej o wielkości zwaloryzowanego kapitału początkowego, jeżeli oczywiście pracowaliśmy przed 1999 r. i złożyliśmy wcześniej wniosek o wyliczenie kapitału. W dalszej kolejności z „Informacji o stanie konta…” dowiemy się ile mamy zgromadzonych na koncie zwaloryzowanych składek emerytalnych. Dalej przedstawione są niezwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne za lata 2013 i 2014, w rozbiciu na poszczególne miesiące, za jakie wpływały. ZUS przekazuje nam również informacje o środkach zewidencjonowanych na naszym subkoncie, czyli w ramach II filaru w ZUS. Tu składki przedstawione są w rozbiciu na te, które pracodawca (czy też my sami jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą) powinien opłacić i te które faktycznie opłacił. Podobne rozbicie jest przedstawione w odniesieniu do składek na otwarte fundusze emerytalne. Oczywiście „Informacja o stanie konta…” ukazuje również subkonto po waloryzacji. Wyczytamy z niej również o ile wzrósł stan naszego subkonta po przelewie 51,5 proc. środków z naszego rachunku w OFE, który miał miejsce w lutym 2014 roku. Osoby, które ukończyły 35 lat do 31 grudnia 2014 r. otrzymają również w korespondencji z ZUS informacje o wysokości hipotetycznej emerytury, przysługującej ze środków zgromadzonych na koncie ZUS w I filarze. Rzecz ważna: do hipotetycznej emerytury nie są wliczone składki z subkonta i OFE. Hipotetyczna emerytura przedstawiona jest w dwóch wariantach. Pierwszy to kwota emerytury jaką byśmy uzyskali w wieku emerytalnym w oparciu o dotychczas zgromadzone na koncie składki i kapitał początkowy. Drugi to symulacja jak wyglądałoby nasze świadczenie gdybyśmy pracowali aż do osiągnięcia wieku emerytalnego i co miesiąc odprowadzali średnią wysokość składki z dotychczasowych lat naszej pracy.
     Do przesyłanej przez ZUS korespondencji dołączony będzie załącznik, który opisuje poszczególne pozycje z „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych” według stanu na 31 grudnia 2014 r. Dzięki niemu nikt z nas nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem zapisów w „Informacji…”. Wszystkich zainteresowanych bieżącym dostępem do swojego konta w ZUS zapraszamy do rejestracji profilu na Platformie Usług Elektronicznych: www.pue.zus.pl
     
Agnieszka Cybulska, ZUS Oddział w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna