Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak się pozbyć kreta

Elbląg, Jak się pozbyć kreta w celu pozbycia się teko sympatycznego gościa ze swojego ogródka, zdecydowanie polecamy ekologiczne rozwiazania. fot. wikipedia.org

Każdy, kto ma malutki przydomowy ogródek, działkę lub piękny wypielęgnowany trawnik na posesji, z przerażeniem patrzy na mnożące się po zimie kopce wygłodniałych kretów, które rujnują pracę i wygląd najbliższego otoczenia. Z roku na rok powstają nowe wynalazki mające na celu przepędzenie intruza z ogrodu.

Stopniał śnieg i wystarczy wybrać się na spacer, aby przekonać się, że problem z kretami dotyczy nie tylko działkowców. Krecich kopców nie brakuje także na miejskich trawnikach i klombach. Ostatnio, za przyczyną jednego z działaczy PSL, dowiedzieć się było można w telewizji, choć w szpiegowsko-partyjnym kontekście, że na pozbycie się kreta z ogrodu skutecznym działaniem jest umieszczenie w jego norze śledzia, który wcześniej przez 2 tygodnie „leżakował” na parapecie. Czy ktoś jeszcze sprawdzał tę metodę? Nie wiadomo.
     Na giełdzie pomysłów walki z intruzem pojawiają się też inne ekologiczne pomysły, takie jak umieszczanie w norach skórek z obranych cytryn, które podczas rozkładania się wytwarzają nieprzyjemny dla kreta „zapach” oraz umieszczanie w kretowiskach plastikowych butelek po napojach, które, „łapiąc” wiatr, przekazują do środka jam dźwięki.
     Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie przemawia do nas, trzeba zastanowić się nad innymi możliwościami. W sklepach ogrodniczych nie brakuje produktów, które mogą pomóc nam rozstać się skutecznie z kretem:
     Kreto terror jest skutecznym płynnym środkiem do odstraszania kretów i nornic. Może być stosowany na lotniskach, obiektach sportowych i trawnikach. Dawkowanie: 50 ml na 1 kopiec. Cena ok. 12 zł.
     Łapka na krety i nornice - to proste w obsłudze mechaniczne urządzenie do zaciskowego łapania kretów i nornic. Pozwala skutecznie pozbyć się niechcianych gości z ogrodu. Cena ok. 18 zł.
     Pułapka na krety z sygnalizatorem Bros - to ekologiczne urządzenie do wyłapywania kretów i nornic. Plastikową rurkę umieszcza się w tunelu pomiędzy kopcami. Po wejściu zwierzęcia do pułapki, zapadka uniemożliwia mu wydostanie się na zewnątrz. Pułapkę należy umieścić w podziemnym korytarzu, którym poruszają się krety i nornice. Złapane zwierze (o czym będzie wskazywać sygnalizator) należy wywieźć z dala od ogrodu i tam wypuścić. Cena ok. 20 zł.
     Dużym powodzeniem w ostatnich latach cieszą się odstraszacie ultradźwiękowe i elektryczne.
     Ceny odstraszaczy ultradźwiękowych wahają się pomiędzy 50 a 200 zł w zależności od zasięgu działania i producenta. Ultradźwiękowy odstraszacz odstrasza krety, myszy, szczury, kuny i łasice. Ultradźwięki, którymi to urządzenie wypełnia chronioną przestrzeń, stwarzają dla wymienionych zwierząt nieodpowiednie środowisko naturalne, co powoduje, że opuszczają one chroniony obszar. Urządzenie może okazać się przydatne szczególnie w mieszkaniu, magazynie, piwnicy, biurze, garażu, sklepie, itp.
     Odstraszacz kretów Sonic - to elektroniczny odstraszacz kretów i gryzoni o zasiągu działania 500-600 m2 (promień 13-14 m od miejsca wbicia). Do zastosowania na trawnikach, klombach, terenach rekreacyjnych, boiskach i placach zabaw, w tunelach foliowych i na ogródkach działkowych. Urządzenie ma energooszczędny wkład elektroniczny z bateriami, których wymiana następuje po około 6 miesiącach. Jest wodoodporne. Ultradźwięki o częstotliwości 400 Hz emitowane przez urządzenie pod powierzchnią ziemi są wyjątkowo dokuczliwe dla kretów i nornic drążących tunele pod ziemią. Skutecznie odstraszają szkodniki, zmuszając je do opuszczenia chronionego terenu - nie czyniąc im przy tym żadnej krzywdy. Urządzenie umieszczone w ziemi działa non stop i nie wymaga żadnych czynności dodatkowych. Cena ok. 30 zł.
     Pewną nowością na naszym rynku jest odstraszacz kretów zasilany energią słoneczną Greenmill. Jest to solarny odstaraszacz kretów, nornic i innych gryzoni będących szkodnikami na terenie ogrodu. Eliminuje szkodniki bez użycia środków chemicznych. Urządzenie jest nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych. Odstaraszacz zasilany jest akumulatorem ładowanym podczas dnia przez ogniwo słoneczne. Urządzenie działa nawet w pochmurne dni dzięki zastosowaniu wysokiej jakości panela słonecznego. Odstraszacz emituje w odstępach co około 30 sekund kombinację dźwięków i wibracji, które skutecznie odstraszają szkodniki z danego terenu. Odstrasza szkodniki na obszarze 500 m2 i jest odporne na warunki pogodowe panujące podczas sezonu ogrodowego. Cena ok. 60 zł.
     Poza odstraszaczem solarnym, hitem w tym roku może stać się odstraszasz z serii Zielony Dom o wymownej nazwie „Pożegnanie z kretem”. Jest to nowoczesny repelent, którego skład opracowany jest na podstawie długoletnich badań w USA. Środek ten pokrywa dżdżownice i inne stworzenia będące pokarmem kreta. Gdy kret spożyje taki pokarm, ma problemy żołądkowe i idzie szukać jedzenia gdzie indziej. Zastosowanie nowatorskiego systemu rozpylania (kanister z rozpylaczem podłącza się do węża ogrodowego) sprawia, iż zastosowanie na powierzchni 1000 m2 ogrodu zajmuje około 20 minut. Rozpyla dużo, szybko i na dużym terenie. Opryskany teren jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych. Produkt posiada atest PZH. Wydajność: 1000 m2 . Stosować należy w temperaturze powyżej 13 stopni C. Opakowanie to kanister z rozpylaczem 950 ml. Cena ok. 40 zł. Uzupełniacz można nabyć w cenie ok. 25-30 zł.
     O tym, która metoda okaże się najbardziej skuteczna wobec kretów, okaże się tak naprawdę pod koniec sezonu. Jeśli nasz trawnik, ogród, klomb pozostaną nietknięte - mamy sukces. Jeżeli kopce kretów będą spędzać nam dalej sen z oczu - będziemy musieli opracować i wypróbować kolejne sposoby. Oby udało się już w tym sezonie!
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Już to widzę, jak działkowcy biegną wypróbować te sposoby. Działkowcy są niereformowalni, a największy priorytet dla nich ma wielkość ich marchewki. Ile razy to sąsiad mi podmywał trawnik, bo puszczał na noc do kreciej nory wodę. A i zdarzyło się, że siedząc na grillu, nagle spod ziemi zaczął wydobywać się dym, bo gdzieś tam 2-3 ogrody dalej ktoś odpalił, bez uprzedzenia, świecę dymną i zakopał ją w norze. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  vkx(2009-03-17)
 • vkx - zgadzam się. poza tym, krety, w przeciwieństwie do wielu ludzi - myślą i zaskakują co im się robi. kombinują i omijają przeszkody. ot, taka ich natura i mądrość. żadne środki nie pomogą, jeśli bydlę kret uprze się, żeby kopać własnie w tym, a nie innym miejscu:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  antykret(2009-03-17)
 • takie fajne zwierzaki zabijać:( sadyści:((( dla durnej marchewki, która i tak ma w sobie tyle samo dwutlenku węgla i innych świństw co te kupione w sklepie. a może tak działki wyplemić i domy tam postawić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2009-03-17)
 • krety byly pierwsze, to jest okrutne zabijać jakiekolwiek żyjące stworzenie nas ziemi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elx(2009-03-17)
 • jestem przeciwna zabijaniu kretów to śliczne włochate stworzonko małe bezbronne drży na widok barbarzyńskiego człowieka przecież to nie jego wina ze wszędzie jest cywilizacja on o tym niewie a przy tym jest ślepy miejcie litość nad tym slicznym krecikiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-18)
 • Zostawcie krety w spokoju, mordercy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-18)
 • Krerty pod ochroną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-18)
 • Zróbcie sobie działki tylko dla rekreacji zasiane trawą. Po co jecie te świństwa z działkowego ogródka w środku miasta, toż to sam ołów i inne badziewie. .. A krety zostawcie w spokoju. Barbarzyństwo !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-19)
 • Kreciki to piękne zwierzątka. Żeby tak je torturować. Świece dymne -duszenie, podtapianie wodą -topienie, elektryczne krzesło -brr, trucizny itd. Co na to miłośnicy zwierząt? Jak tak można działkowcu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Czerwony(2009-03-19)
 • A ja pytam tych "ekologów" z blokowisk od komentarzy powyżej - jak idziecie do sklepu to marchwkę kupujecie podgryzioną, czy całą? Oczywiście, że najpiękniejsze egzemplarze! Gdybyście pracowali cały rok na działce, a potem nornice i krety zniszczyły by wam całą pracę i ożarły warzywa, ciekawe czy byście byli szcześliwi? I nie chodzi o trucie, tylko o odstraszenie lub złapanie i wywiezienie do lasu! Mietek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-03-19)
 • Moim zdaniem mam 2 działki i na niej często nieszczęsne kreciki więc od długich lat robię pułapki z tulejki dl ok 25,30 cm i z dwóch stron w tulejce pod ukosem mocuję blaszki na gwinty. Robię na grządce rowek i wkładam ta tulejkę w pobliżu tego kopca na 100 procent schwytany będzie krecik, ale przypominam ze są pod ochrona ale na działkach uciążliwe. Takie tulejki można kupić w Sklepie Ogrodniczym, jedną kupiłem a część sam zrobiłem i rozdałem również działkowiczom gdzie są zadowoleni. Serdecznie pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pelagia(2009-03-19)
 • A gdzie można kupić odstraszacz głupoty ludzkiej ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pampi(2009-03-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
Ręcznik z haftem
Naszywki
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA