Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak wybrać bezpieczne prezenty dla dzieci?

Elbląg, Jak wybrać bezpieczne prezenty dla dzieci? fot. AD
Rek

Mikołajki i Boże Narodzenie to czas obdarowywania prezentami. Rodzice, dziadkowie, wujkowie i ciotki głowią się, czym sprawić radość milusińskim. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby zakupione zabawki nie tylko cieszyły oko obdarowywanych, ale były też bezpieczne i spełniały długo swoją funkcję.

Z badań Inspekcji Handlowej wynika, że niebezpieczne mogą być nadruki na ubraniach, które czasami zawierają zabronione związki chemiczne z pochodnymi kadmu i ołowiu. Zdarza się także, że mimo zakazu do wyrobu metalowych akcesoriów np. zamków błyskawicznych, został użyty nikiel. Obecność zakazanych pierwiastków chemicznych w ubraniach i zabawkach może powodować alergie i zatrucia. Dlatego zanim wyruszymy na poszukiwania wymarzonego prezentu świątecznego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina kilka rad, które pomogą wybrać rzeczy nie tylko atrakcyjne, ale także bezpieczne.
     
     Co chcemy kupować
     
Osoby dorosłe od lat najchętniej kupują dla siebie w prezencie kosmetyki i perfumy. Dzieciom najczęściej kupowane są książki i gry edukacyjne, ale popularnością cieszą się również odzież i klocki. Jednak nie zawsze piękna lalka, samochód czy inna upragniona zabawka jest tym dobrym, a przede wszystkim bezpiecznym prezentem dla naszej pociechy. UOKiK regularnie monitoruje rynek produktów dla dzieci, dlatego na zlecenie urzędu Inspekcja Handlowa corocznie prowadzi kontrole produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Tegoroczne analizy wykazały różnego rodzaju uchybienia, m.in. w co trzeciej zabawce, produkcie włókienniczym, obuwiu, a także w prawie co piątym rowerze oraz lampie. Jednak nie są to poważne zagrożenia, większość polega jedynie na braku odpowiednich oznaczeń, a znacznie mniej dotyczy wad konstrukcyjnych.
     
     Czym się kierować podczas zakupów dla najmłodszych:
     
– zabawka musi posiadać właściwe oznaczenie, umożliwiające dokładną identyfikację przedsiębiorcy wprowadzającego ją na rynek. Powinna mieć również znak CE, który świadczy o tym, że dany produkt spełnia podstawowe wymagania dopuszczenia go na rynek;
– wybierając zabawkę, powinniśmy zdecydować się na taką, która będzie odpowiednia dla wieku naszego dziecka. Dlatego należy zwrócić uwagę, czy zostały na niej zamieszczone i sformułowane w języku polskim informacje odnośnie ograniczeń wiekowych wraz ze wskazaniem niebezpieczeństwa, którego to ostrzeżenie dotyczy;
– należy dokładnie obejrzeć zabawkę. Warto sprawdzić, czy została odpowiednio skonstruowana i czy nie ma żadnych ostrych, wystających części. Przykładowo: zobaczmy, czy na karnawałowej masce zostały odpowiednio osłonięte zakończenia drutów. W przypadku zabawek z mechanizmem składania, jak wózki dziecinne czy krzesełka na kółkach, sprawdźmy, czy zostały umieszczone właściwe blokady zabezpieczające;
– zagrożeniem są także źle zabezpieczone, drobne części, które dziecko mogłoby połknąć, dlatego spójrzmy, czy miś ma dobrze przymocowane oczka i czy maluch nie ma zbyt łatwego dostępu do baterii w zabawkowym telefonie. Pamiętajmy, że niebezpieczne części znajdują się nie tylko na zewnątrz zabawek, ale i w ich wnętrzu. Sprawdźmy, czy w materiałach wypełniających pluszaka nie znajdują się twarde lub ostre zanieczyszczenia takie jak kawałki metalu, gwoździe, igły, sznurki lub drzazgi. Elementy te występują też przy ozdobach odzieży. Szczególnie uważajmy na elementy magnetyczne. Po ich połknięciu mogą się one ze sobą złączyć, stanowiąc zagrożenie w organizmie;
– kupując odzież, zapoznajmy się z oznaczeniami i etykietami, na których powinny znajdować się m.in. dane dotyczące składu surowcowego. Niestety, w warunkach domowych sprawdzenie zawartości chemicznej nie jest możliwe. Warto jednak, wybierając ubrania dla najmłodszych, zwracać uwagę na elementy ozdobne. Z badań Inspekcji Handlowej wynika, że niebezpieczne mogą być nadruki na ubraniach, które czasami zawierają zabronione związki chemiczne z pochodnymi kadmu i ołowiu. Zdarza się także, że mimo zakazu do wyrobu metalowych akcesoriów np. zamków błyskawicznych, został użyty nikiel. Obecność zakazanych pierwiastków chemicznych może powodować alergie i zatrucia. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
– wybierając meble dla naszych dzieci, najważniejsze powinno być bezpieczeństwo oraz komfort – zwracamy uwagę na stabilność, a także konstrukcję zapobiegającą urazom. Nie powinny one pochylać się lub przewracać przy naturalnym poruszaniu się, a także żadna z części składowych nie ma prawa się obluzować. Upewnijmy się, czy szuflada ma odpowiednie zabezpieczenie przed wypadnięciem w przypadku całkowitego jej wysunięcia;
– zarówno do zabawek jak i mebli powinny być dołączone w języku polskim odpowiednie instrukcje: montażu, użytkowania oraz konserwacji. Przykładowo: przy zabawkach przeznaczonych do utrzymania masy ciała dziecka np. dmuchanych zabawek wodnych powinny być umieszczone nie tylko instrukcje, ale także wskazania odnośnie zachowania odpowiednich środków ostrożności oraz potencjalnie występującego niebezpieczeństwa.
     Kupując produkty przeznaczone dla dzieci, należy wybierać te, które pozwolą im na rozwój zainteresowań, poprzez naukę i zabawę. Decydujmy się na rzeczy nie tylko atrakcyjne cenowo, ale także bezpieczne. Pamiętajmy, że nic nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku. Wybierając zabawki dźwiękowe, zastanówmy się, czy poziom decybeli nie uszkodzi słuchu naszej pociechy. Jeżeli już w sklepie dźwięk wydaje się zbyt głośny, natarczywy – wybierzmy inny produkt.
     
     Gdzie zgłosić produkt niebezpieczny
     
Warto wiedzieć, że w przypadku podejrzenia, że zakupiony wyrób jest niebezpieczny, powinniśmy skontaktować się ze sprzedawcą. Powinniśmy tę informację również zgłosić do organów kontrolujących bezpieczeństwo produktów – można to zrobić, korzystając ze specjalnego formularza znajdującego się na stronie www.uokik.gov.pl. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można także zgłaszać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej. Ponadto bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskamy od powiatowych lub miejskich rzeczników konsumentów. Bezpłatne porady udzielane są również przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod numerem telefonu 800 800 008.
     
     Źródło: UOKiK
     

oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem