UWAGA!

Kleszcze w natarciu

 Elbląg, Kleszcze w natarciu

Wraz z wiosną i przebudzeniem się owadów nadszedł czas, aby zaopatrzyć się w środki, które ustrzegą nas przed konsekwencjami wynikającymi z ich ukąszeń. Wybierając się na spacer z rodziną lub z psem, warto zabezpieczyć się przed ukąszeniami niebezpiecznych owadów, które – tak jak kleszcze czy komary – przenoszą na ludzi i zwierzęta różnego rodzaju choroby. Wśród tych najbardziej niebezpiecznych dla życia należy wymienić babeszjozę wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Babusia oraz boreliozę.

Jak się ochronić
      
Do ochrony ogrodu i otoczenia wokół domu służy preparat „Pożegnanie z komarem i kleszczem”. Jest to nowoczesny repelent w rozpylaczu, który przykleja się do roślinności i architektury ogrodowej tworząc niewidzialną zaporę zapachową dla owadów. Opryskanie terenu o powierzchni 500 m2, dzięki możliwości podłączenia do węża ogrodowego, zajmuje ok. 10 minut. Opryskany teren pozostaje bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Preparat działa przez 4 tygodnie. Kanister 950 ml wraz z rozpylaczem kosztuje ok. 40 zł i można go nabyć także w sklepach internetowych.
       Ponadto można skorzystać z preparatów, które zabezpieczą naszą skórę przed ukąszeniami i zniwelują skutki ukąszeń. Wśród środków wartych wymienienia znajdują się:
       – 100P aerozol ochronny przeciw komarom, kleszczom i meszkom. Cena ok. 8 zł. Preparat zawiera naturalne olejki eteryczne mięty i eukaliptusa oraz inne składniki aktywne, które chronią skórę przed ukąszeniami komarów, kleszczy i meszek. W celu osiągnięcia lepszej ochrony stosować produktu co dwie, trzy godziny.
       – Floslek STOP – to płyn odstraszający komary, meszki i klaszcze, który przeznaczony jest do ochrony skóry zapewniając długotrwałe działanie odstraszające. Jest przydatny w czasie pobytu w lasach, na działkach i w pobliżu zbiorników wodnych. Płyn nie jest tłusty, nie lepi się i nie plami odzieży.
       – A SIO! – to preparat przeciw kleszczom i komarom, który wykazuje szybkie działanie i jest prosty w zastosowaniu. Należy go po prostu rozpylać równomiernie na powierzchnie narażone na ukąszenia z odległości ok. 20 cm.
       – OFF Active w aerozolu skutecznie chroni przed komarami, kleszczami, meszkami i innymi owadami latającymi. Należy spryskać nim równomiernie nieosłonięte części skóry oraz odzieży z odległości 15-20 cm.
      
       Zadbać o swoje zwierzę
      
Wybierając się na spacer do lasu psa, należy też zadbać o pupila, spryskując go sprayem lub kropelkami przeciw kleszczom, które można nabyć zarówno w sklepach zoologicznych, jak i u lekarzy weterynarii. Dobrym środkiem jest FrontLine oraz spray Beaphara, którymi można nie tylko spryskać psa, ale i obuwie wraz z dolnymi częściami nogawek naszych spodni. Na naszym rynku dostępne są też inne preparaty w postaci kropli do nanoszenia na skórę, sprayu lub obroży, np. Advantix, Fiprex, Hilton, Kiltix lub Preventic. We Francji i Szwajcarii jest zarejestrowana szczepionka o nazwie Pirodog (producent: firma Merial), którą możemy przywieźć z zagranicy lub zakupić przez Internet.
      
       Jeśli znajdziemy kleszcza
      
Po powrocie ze spaceru, jeśli zauważymy na ciele kleszcza, najlepiej od razu usunąć go pęsetą lub grubą igłą. Kleszcza trzeba chwycić tuż przy skórze i pociągnąć w górę, a miejsce po ukąszeniu dokładnie przemyć spirytusem. Jeżeli tkwi głęboko, najlepiej od razu iść do lekarza. Nie wolno kleszczem kręcić, wyciskać go, smarować benzyną ani żadnym tłuszczem, bo w czasie tych zabiegów można ułatwić rozprzestrzenianie się bakteriom. Usunięcie kleszcza w ciągu pierwszej doby po ukąszeniu zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia boreliozą lub występującą częściej u zwierząt babeszjozą.
      
       Objawy babeszjozy
      
Babeszjoza to przypominająca malarię choroba, która wywołują pierwotniaki z rodzaju Babesia, przenoszone przez kleszcze występujące na terytorium Polski, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu północnego. Przyssany do zwierzęcia kleszcz wprowadza do jego krwioobiegu chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy, które atakują czerwone krwinki (erytrocyty). Pierwotniaki Babesia canis przenikają do wnętrza zaatakowanej komórki, gdzie ma miejsce ich gwałtowne rozmnażanie. W efekcie dochodzi do rozerwania krwinki i pasożyt atakuje kolejne erytrocyty. W wyniku tego procesu dochodzi do reakcji łańcuchowej, która prowadzi do zniszczenia znacznej części krwinek czerwonych i tym samym do anemii. W konsekwencji dochodzi do znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w szczególności nerek i wątroby. Dodatkowo mogą wystąpić silne zaburzenia pracy układu krążenia, a także żółtaczka. Do objawów choroby, które mogą się pojawić czasie od kilku dni do nawet kilku tygodni, należą: apatyczność – zwierzę staje się osowiałe; brak apetytu, powiększenie węzłów chłonnych; wysoka gorączka – dochodząca do 40-41°C; wymioty i biegunka – często z domieszką krwi; zażółcenie lub bladość błon śluzowych jamy ustnej; problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (tzw. krwiomocz); niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia ze strony układu nerwowego.
       W przypadku rozpoznania babeszjozy u człowieka leczenie opiera się przede wszystkim na podaniu leku przeciwpasożytniczego skierowanego przeciwko przenoszonemu przez kleszcze pasożytowi – najczęściej jest to Imidokarb oraz podawaniu również kokarboksylazy i profilaktycznie antybiotyku. Chory powinien też pić dużo płynów.
       Jeśli już zdarzy się, że zaobserwujesz u swojego psa podobne objawy, zgłoś się jak najszybciej do lekarza, domowymi sposobami nie da się pomóc, gdyż pierwotniak infekuje z godziny na godzinę kolejne komórki i narządy. Konieczne jest tu zastosowanie leczenia przyczynowego, które ma na celu wyeliminowanie pierwotniaka Babesia canis z krwinek zwierzęcia za pomocą leku pierwotniakobójczego – Imizolu oraz leczenia objawowego, które wymaga podawania płynów w kroplówkach oraz preparatów odżywczych i witaminowych w zastrzykach. W krytycznych sytuacjach, w przypadku utraty dużej ilości czerwonych krwinek – podawana jest krew pełna, którą pobiera się od zdrowego zwierzęcia.
      
       Objawy boreliozy
      
U człowieka borelioza przebiega właściwie w trzech etapach. Począwszy od wędrującego rumienia pojawiającego się w miejscu ukąszenia przez kleszcza, przez naciek limfocytarny, który może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele i wygląda jak „bańka” wypełniona płynem zawierającym borrelie, aż po objawy grypopodobne. Ponadto podczas infekcji rozproszonej mogą występować nawracające dolegliwości stawowe, objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych oraz zapalenie mięśnia sercowego. Podczas infekcji przewlekłej występuje też niedowład i porażenie nerwów obwodowych, zaburzenia czucia, zaburzenia psychiczne, bóle mięśniowo-stawowe i przewlekłe zmęczenie. Boreliozę u człowieka leczy się stosując przez kilka tygodni terapię antybiotykiem. Są to zazwyczaj penicyliny, cefalosporyny lub tetracykliny. Przewlekłą boreliozę standardowo leczy się 3-4 tygodnie antybiotykiem, a zwykle utrzymujące się po tym okresie objawy choroby określa się mianem zespołu poboreliozowego.
      
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Może przyzwoita zima w końcu trochę przetrzebiła to robactwo.
  • Warto zauważyć, że Pirodog (szczepionka dla psów) jest mało skuteczna i droga. Więc jest nie wielki sens jej podawania. Zabezpieczenie to podstawa i nie to, że byle jakimi preparatami z rynku za 2 złote. Lepiej trochę więcej zainwestować i mieć pewność. Ja u swojego psa stosuję od kilku z powodzeniem obrożę Kiltix ale spot ony (kropelki na grzbiet) też dają dobrą skuteczność. Warto wydać na zabezpieczenie niż potem 10 albo 20 razy więcej na leczenie. ..
  • Czy ta choroba moze przeniesc sie z psa na człowieka?
  • najlepsze w tym przypadku sa siki Veroniki. .. .
Reklama