Środa 20-06-2018, imieniny Bogny, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Połączenie 20:16 Połączenie 20:16

Korzystne kredyty mieszkaniowe

Zwiększone zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi przyczyniło się do uatrakcyjnienia ofert bankowych. Oprocentowanie znacznie spadło, banki zniosły też niektóre wymagania względem kredytobiorców. Wydaje się, że uzyskanie kredytu hipotecznego jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

Kilka lat temu kredyty mieszkaniowe postrzegane były jako produkty zarezerwowane dla najlepiej zarabiających. W końcu nie każdego stać na płacenie dużych odsetek od kilkusettysięcznej pożyczki. W tym przypadku niewiele się zmieniło. Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy banki na skutek rosnącej konkurencji i dużego popytu znacznie uatrakcyjniły swoje oferty, obniżając oprocentowanie kredytów, znosząc prowizje czy proponując dogodne możliwości spłaty. Pojawiły się też nowe produkty.
     
     Oszczędności w kredycie
     Jednym z nich jest kredyt oszczędnościowy - połączenie długoterminowego kredytu hipotecznego z regularnym planem oszczędnościowym. Oferta jest tak przygotowana, aby opłacanie rat kredytowych nie ograniczało możliwości inwestycyjnych kredytobiorcy. Bank proponuje obniżone oprocentowanie kredytu
     w zamian za to, że klient decyduje się na comiesięczne oszczędzanie kilkuset złotych.
     Pamiętajmy, że od wysokości oprocentowania zależy koszt kredytu. Zmniejszenie go nawet o niecały punkt procentowy może oznaczać oszczędność kilkunastu tysięcy złotych w przeciągu całego okresu kredytowania. Pieniądze, których nie oddamy bankowi w formie oprocentowania, inwestujemy w regularny program oszczędnościowy. Zaoszczędzone w ten sposób środki od początku są naszą własnością (bank nie ma do nich praw). Możemy je zatem wykorzystać zarówno na własne potrzeby, jak i spłatę kredytu, gdybyśmy mieli problemy finansowe.
     Ponieważ gromadzone pieniądze inwestowane są w fundusze inwestycyjne, możliwe jest, przy obraniu odpowiedniej strategii inwestycyjnej, osiągnięcie zysku nawet na poziomie 10 proc. rocznie. Po kilku latach oszczędzania mamy więc odłożone kilkadziesiąt tysięcy złotych, mimo że spłacaliśmy jeszcze raty za mieszkanie. Kredyt oszczędnościowy można przeznaczyć zarówno na zakup nieruchomości, refinansowanie kredytu, spłatę dotychczasowych zobowiązań, jak i inny, dowolny cel. Uzyskanie atrakcyjnego oprocentowania w tym przypadku zależy zatem od tego czy kredytobiorca zdecyduje się na skorzystanie z planu systematycznego oszczędzania.
     
     Zbić ratę
     Jeśli jednak obawiamy się wysokości miesięcznych rat i nie stać nas na skorzystanie z planu systematycznego oszczędzania, możemy wybrać maksymalny okres kredytowania. Pamiętajmy jednak, że im dłużej spłacamy kredyt, tym płacimy wyższe odsetki.
     Banki zwiększają okresy kredytowania (nawet do 45 lat), chcąc w ten sposób zachęcić do kredytów także mniej zamożnych klientów. Dla większości kredyt jest jedyną szansą na własne lokum.
     
     Warunki na okaziciela
     Warunki kredytowe coraz częściej uzależnione są od zdolności kredytowej klienta oraz tego czy i w jaki sposób spłacał on dotychczasowe zobowiązania w innych bankach. Teoretycznie im wyższy dochód na członka rodziny, tym większa szansa na uzyskanie atrakcyjniejszej oferty. Jeśli jednak otrzymujemy wynagrodzenie
     ze źródeł innych niż umowa o pracę, bank może nam zaproponować mniej korzystne warunki. Na ocenę kredytobiorcy wpływ mają także wcześniejsze problemy ze spłatą innych kredytów - nawet wtedy, gdy zobowiązanie zostało całkowicie spłacone. Jeśli banki dopuszczają możliwość udzielenia kredytu osobom nieterminowo regulującym zobowiązania, proponują kredyt na innych, mniej korzystnych warunkach. Oprocentowanie jest wtedy najczęściej wyższe (w trudnych przypadkach nawet o kilka procent), ale dla zadłużonych może być to czasem jedyna możliwość na skorzystanie z kredytu.
     Warto wspomnieć, że niektóre banki przygotowuję specjalne oferty dla wybranych grup zawodowych - lekarzy, dziennikarzy, nauczycieli, a nawet dla "młodych profesjonalistów". Najczęściej chodzi o to, aby kredytobiorcy nie musieli przedstawiać wszystkich dokumentów poświadczających dochody. Zaciągając kredyt hipoteczny, zwracajmy uwagę przede wszystkim na koszty z nim związane. Przed podpisaniem umowy warto poprosić o symulację spłaty rat i obliczyć ile wyniosą nas wszystkie odsetki. Porównanie kilku ofert może uratować naszą kieszeń przed niepotrzebnymi kosztami. Kredyt kredytowi nierówny.
     
     *Autorka tekstu jest doradcą finansowym w firmie Open Finance

Dorota Kossowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

DRZWI PORTA
AMK Kuchnia 5
AMK Szkło ozdobne 8
AMK Meble łazienkowe 5