Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Krótsze ograniczenie wolności

Zgodnie z art. 83 kk skazanego na karę ograniczenia wolności, który odbył przynajmniej połowę orzeczonej kary, przy czym przestrzegał porządku prawnego i sumiennie wykonywał pracę wskazaną przez sąd, jak również spełnił nałożone na niego obowiązki i orzeczone środki karne, sąd może zwolnić od reszty kary, uznając ją za wykonaną.

Dla wydania takiego orzeczenia przez sąd konieczne jest złożenie przez zainteresowanego stosownego wniosku.
     Zgodnie z art. 34 kk kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 12 miesięcy - wymierza się ją w miesiącach. W czasie odbywania kary ograniczenia wolności skazany: ▪ nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu ▪ jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd ▪ ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.
     Istota instytucji zwolnienia z odbywania kary ograniczenia wolności polega na przedterminowym uznaniu tej kary za wykonaną, po zwolnieniu skazanego z odbycia jej w części. W odróżnieniu do warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia kary pozbawienia wolności, instytucja uregulowana w art. 83 kk nie ma charakteru warunkowego, gdyż z jej zastosowaniem nie wiąże się wyznaczenie okresu próby ani konieczność spełnienia przez sprawcę przestępstwa jakichś warunków.
     Sąd po zwolnieniu nie ma możliwości późniejszego zarządzenia wykonania kary ograniczenia wolności. Przesłanki zastosowania przepisu art. 83 kk:
     1. sprawca odbył przynajmniej połowę orzeczonej kary,
     2. w okresie wykonywania kary przestrzegał porządku prawnego,
     3. w okresie tym sumiennie wykonywał pracę wskazaną przez sąd,
     4. spełnił obowiązki nałożone przez sąd (np. przeproszenie pokrzywdzonego) i orzeczone środki karne (np. zapłacił nawiązkę).
     Ustawodawca przyjął, iż jeśli wszystkie powyższe przesłanki są spełnione, to należy domniemywać, iż cele kary zostały osiągnięte, występuje pozytywna prognoza kryminologiczna i sprawca nie będzie popełniał w przyszłości przestępstw.
     Zwolnienie z reszty kary nie jest jednak obligatoryjne, tj. nie zależy jedynie od złożenia przez skazanego wniosku w tym przedmiocie - ostateczna decyzja należy do sądu. Zwolnienie od reszty kary ograniczenia wolności oznacza, że uznaje się ją za wykonaną, co z kolei oznacza rozpoczęcie biegu terminu wymaganego do zatarcia skazania.
     
Marcin Wróbel - CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini