UWAGA!

Kwiaty wiosny dla zdrowia i urody (5)

 Elbląg, Kwiaty wiosny dla zdrowia i urody (5)
(fot. Leksykon Przyrodniczy. Zioła i owoce leśne, Warszawa 1996)

Widzimy je na każdym kroku, kiedy wybierzemy się na spacer poza miasto, do Bażantarni lub na działkę, gdzie niekiedy denerwują nas jako zielsko. Nasze prababki według domowych receptur przygotowywały z nich napary, toniki i syropy. Obecnie także przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny przychylnym okiem spogląda na fiołki polne, stokrotki i żółte mlecze.

Sposobów wykorzystania zapomnianych w kuchni smaków roślin leczniczych, często kojarzonych współcześnie bardziej z zielskiem niż z cudownym eliksirem zdrowia i młodości, jest wiele. Do wykorzystania nadają się szczególnie młode listki, łodyżki i kwiatki, które zbierać należy z dala od zatrutych spalinami poboczy ruchliwych dróg. Do zerwania wybieramy roślinki zdrowe, o niezdeformowanych i zbyt wybujałych pędach, co mogłoby świadczyć o znajdujących się w ziemi nawozach sztucznych, które przenikają z wodami gruntowymi z pól uprawnych.
     
     Bratek polny (fiołek trójbarwny)
     Wygląd: Roślina jednoroczna, 10-30 cm wysokości, z rozgałęzioną łodygą, podnoszącą się lub prosto wzniesioną. Liście na ogonkach, jajowato-lancetowate lub sercowate. Kwiaty z reguły trójbarwne (żółte, kremowe, fioletowe) zwykle ponad 1,5 cm długości. Siedlisko: Pola, ugory, łąki, wydmy, przydroża, nasypy kolejowe; rośnie też w Tatrach - maksymalnie do wysokości 1100 m n.p.m. Rozmieszczenie: Prawie cała Europa. W Polsce, rozpowszechniony i pospolity.
     Okres kwitnienia: Od kwietnia do października. Substancje zawarte w roślinie: Olejki eteryczne, wiolokwercetyna, saponiny, wiolanina, wiolotysyd, garbniki i substancje śluzowe, wiolorutyna.
     Zastosowanie i działanie: Środek oczyszczający krew, między innymi przez działanie odwadniające, szczególnie przy dolegliwościach skóry, egzemach niemowląt, kiedy to karmiąca matka powinna pić fiołkową herbatkę. Przyrządzanie i stosowanie: Ziele: 1 łyżka jako zimny wyciąg wewnętrznie i zewnętrznie.
     Przepis na makaron z bratkami
     Składniki: makaron muszelki lub świderki (1 paczka 400g), czerwona lub pomarańczowa papryka, pół pęczka młodego szczypiorku oraz garść samych płatków z bratków. Sól, pieprz i oliwa jako przyprawy. Szczypiorek i paprykę pokroić i zeszklić na 2-3 łyżkach oliwy. Makaron ugotować i wymieszać z warzywami dodając sól i pieprz do smaku. Przed podaniem posypać płatkami bratków.
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama