Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mały duży problem

Otrzymując odszkodowanie (za trwały uszczerbek na zdrowiu) w wysokości około 70 tys. zł i chorobowe za okres niezdolności do pracy, przekroczę wszystkie progi podatkowe i będę musiał bardzo dużą część oddać skarbowi państwa. A przecież to nie do końca mój dochód, to nie wygrana w Lotto ani zarobki czy premia! - napisał Marcin F.

Mam taki mały, a raczej duży problem jak się okazuje. W zeszłym roku tj. 2003 doznałem wypadku przy pracy. Poza ubezpieczeniem ZUS-owskim byłem ubezpieczony ubezpieczeniem grupowym i jeszcze dwoma prywatnymi ubezpieczeniami. W wypadku doznałem poważnego uszczerbku na zdrowiu około 35-55 proc. w zależności od komisji lekarskich. Po krótkim wyliczeniu wyszło, że kwota, jaką otrzymam to około 70-100 tys. zł. Niestety dowiedziałem się, że tylko odszkodowanie z ZUS-u i pod warunkiem, że w tym czasie otrzymam rentę nie jest opodatkowane, natomiast z prywatnego ubezpieczenia NW niestety tak. Otrzymując odszkodowanie w wysokości około 70 tys. zł i chorobowe za okres niezdolności do pracy, przekroczę wszystkie progi podatkowe i będę musiał bardzo dużą część oddać skarbowi państwa. A przecież to nie do końca mój dochód, to nie wygrana w Lotto ani zarobki czy premia! To odszkodowanie za moje trwale kalectwo do końca życia. Prosiłbym o zbadanie mojej sprawy pod katem: czy będę musiał odprowadzić podatek? A może ubezpieczalnia to pokrywa? I czy istnieje ewentualnie możliwość zaskarżenia ustawy (ustaw), które niesłusznie moim zdaniem zabierają podatek za odszkodowanie z tytułu utraty zdrowia. Dziękuje. Marcin F.
     
     Według art. 21 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
      4) (103) (Nie podlegają opodatkowaniu - przyp. autora) kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:
     a) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
     b) dochodu otrzymanego z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej - w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.
     Z Pana listu nie wynika dokładnie, jakie zawarł Pan dodatkowe ubezpieczenia. Najlepiej będzie w tym wypadku wystąpić oficjalnie na piśmie do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o wyjaśnienie i interpretację Pana konkretnego przypadku (załączyć kopię umowy ubezpieczenia). Każdą ustawę można zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego jako niezgodną z Konstytucją, ale to długa droga. Proponuję lekturę ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. z 1997 r nr 102 poz. 643).
     
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Agama brodata
Cats Best 10L
Karma dla papug średnich
Królik minaturka