Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Masz kłopoty z wypełnieniem PIT-u? Zapytaj eksperta „skarbówki”

Elblążanie mają wiele wątpliwości związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym. Ich wątpliwości rozwiewają eksperci Urzędu Skarbowego. Dziś publikujemy odpowiedzi na kolejne pytania nurtujące podatników.

Pytanie 1
     Jaki PIT ma wypełnić osoba, która jest rodziną zastępczą? Czy może się rozliczyć wspólnie z przysposobionym dzieckiem i czy może odliczyć ulgę prorodzinną?
     Odowiedź
     W rozliczeniu podatkowym za 2008 osoba będąca rodziną zastępczą (to nie jest to samo co przysposobienie) nie może rozliczyć się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko, nie może też skorzystać z odliczenia od podatku ulgi z tytułu wychowywania dziecka.
     
     Pytanie 2
     Jestem osobą niepełnosprawną, orzeczony umiarkowany stopień. W 2008r. przebywałam w sanatorium. Czy mogę odliczyć:
     a/ opłatę uzdrowiskową,
     b/koszt kuszety, miejsca sypialnego?
     Pozostałe koszty do odliczenia nie budzą wątpliwości.
     Odpowiedź
     W wydatkach na cele rehabilitacyjne nie można odliczyć opłaty uzdrowiskowej, ani kosztów kuszetki – miejsca sypialnego.
     
     Pytanie 3
     Mam pytanie odnośnie odpisu na syna czy mi się należy. Syn ma 20 lat, skończył szkołę liceum w czerwcu 2008r. Po wakacjach wyjechał do córki do Irlandii i pozostał tam do końca roku 2008. Czy należy mi się zwrot na wychowanie syna?
     Odpowiedź
     Jeśli Pani syn nie uzyskał w 2008 roku w Polsce dochodu przekraczającego kwoty 3.091 zł - może Pani skorzystać z ulgi na wychowywanie dziecka w rozliczeniu podatkowym za 2008 rok.
     
     Na pytania naszych Czytelników związane z wypełnieniem PIT-u, odliczeniem przysługujących ulg czy przekazaniem jednego procentu na organizacje pożytku publicznego odpowiedzą eksperci Urzędu Skarbowego w Elblągu. Pytania należy wysyłać na maila redakcja@portel.pl w temacie wpisując „skarbówka". Odpowiedzi będziemy publikować na naszych łamach.

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Cats Best 10L
Artemia
karma kanarek
Fretka