UWAGA!

Menu maturzysty

 Elbląg, oprócz nauki, warto pomyśleć  już teraz o diecie
oprócz nauki, warto pomyśleć już teraz o diecie

Nieuchronnie zbliża się czas matur, a wraz z nim rośnie stres i obawy przed tym, czy uda się zdać egzaminy na satysfakcjonującym abiturientów poziomie. Nie zaszkodzi w tym czasie wzmożonego wysiłku intelektualnego kompleksowo wspomóc organizm.

Przygotowując się do tych ważnych egzaminów, warto zadbać nie tylko o przygotowanie odpowiedniej czerwonej bielizny i przyborów do pisania, ale przede wszystkim uzupełnić niedobory mikroelementów i witamin, które w czasie wzmożonej aktywności umysłowej nasz organizm pochłania w znacznych ilościach.
     Do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego konieczny jest przede wszystkim magnez oraz potas, który wraz z sodem odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych.
     Magnez występuje w żółtym serze (60 mg/100g), kakao (90 mg/100g) i orzechach laskowych (70 mg/100g). Potas w większych ilościach występuje w chudym twarogu (120 mg/100g), kakao (2400 mg/100g) i pomidorach (300 mg/100g). Składnikiem hemoglobiny odpowiadającym za transport tlenu, a co za tym idzie, również za odpowiednie dotlenienie mózgu, jest żelazo. Jego niedobór powoduje anemię, osłabienie, a nawet arytmię serca. Żelazo w większych ilościach występuje w kakao (12 mg/100g), orzechach laskowych (3,4 mg/100g) i smażonej wątróbce (9,4 mg/100g).
     Ważnym elementem w dobrze skomponowanej diecie są także witaminy, a w szczególności A, B1, B5 i C. Prawidłowe widzenie i funkcjonowanie komórek nabłonkowych skóry, rogówki, przewodu pokarmowego i oddechowego warunkuje witamina A, która występuje w maśle, jajach, serze, wątrobie, marchwi i pomidorach. Witamina B1 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tkanki nerwowej, przewodu pokarmowego i układu sercowo-naczyniowego. Występuje w: wieprzowinie, wątrobie, chlebie razowym i ziarnach zbóż. Za utrzymanie w dobrej kondycji tkanki nerwowej i skóry odpowiada witamina B5, która występuje w: jajach, mięsie i orzeszkach ziemnych. Za wchłanianie żelaza i wzmocnienie ogólnej odporności organizmu odpowiada witamina C. Występuje ona w owocach róży, kiszonej kapuście, czarnej porzeczce, cytrusach, pomidorach i papryce.
     Przygotowując sobie posiłki przed egzaminem, warto uwzględnić wartość odżywczą tych produktów, które zawierają najwięcej składników wspomagających organizm, a w szczególności układ nerwowy.
     Na śniadanie sprawdzą się płatki z czekoladą i suszonymi owocami, jajecznica na boczku lub kanapki z masłem, serem i pomidorem oraz kakao lub herbatka z konfiturą z owoców róży. Na obiad można przygotować na przykład wątróbkę z ziemniakami i surówką z marchwi lub wieprzowinę z grilla z warzywami. W ciągu dnia jako napój regenerujący sprawdza się sok z czarnych porzeczek, aronii lub pomidorów. Smaczną przekąską są orzeszki same lub z owocami suszonymi w tzw. mieszance studenckiej. Na kolację można przygotować smaczne kanapki z wędliną i serem. Jeśli ktoś ma kłopoty z zasypianiem, pomocna może być filiżanka gorącej czekolady na mleku (w wersji dietetycznej można ją też przygotować na wodzie).
     Jeśli z różnych powodów nie możemy spożywać niektórych z pokarmów albo nie mamy czasu na ich przygotowanie, możemy uzupełnić niedobór witamin i mikroelementów, zażywając któryś z preparatów aptecznych. Pokrycie dziennego zapotrzebowania witamin i minerałów zapewniają suplementy diety w kapsułkach takie jak: Vita-min plus z luteiną i miłorzębem japońskim (ok. 15 zł/30 szt.), który poprawia pamięć i koncentrację, kompleks witamin Centrum z luteiną (ok. 20 zł/30 szt.), Vigor Complete ( ok. 17 zł/30 szt.) lub Slow Mag B6 (ok. 17 zł/60 szt.).
     Bezpośrednio na poprawę pamięci wpływają preparaty zawierające miłorząb japoński, nazywany też drzewem życia. Zawiera go Naturapia Pamięć, która likwiduje zmęczenie umysłowe, ułatwia koncentrację i zapamiętywanie (ok. 13 zł), Bilomax Zdrovit, który poprawia pamięć i krążenie (ok. 22 zł), wzmacniający pamięć Super IQ (ok. 30 zł) oraz Sesja, która wspomaga pamięć i koncentrację, usprawnia myślenie (ok. 14 zł). Dobrej kondycji naczyń krwionośnych i pamięci sprzyja też lecytyna. Zawierają ją następujące preparaty: Vita Buerlecithin, który zawiera składniki ułatwiające zapamiętywanie i regenerujące mózg (ok. 42 zł) oraz Lecytyna 1200 mg Forte, która pomaga zwalczać niedobory pamięci wywołane silnym stresem (ok. 20 zł).
     
     Oczywiście odpowiednie odżywianie i spożywanie preparatów usprawniających pamięć nie zagwarantują, że egzaminy zdamy bez nauki, ale na pewno pomogą organizmowi w przetrwaniu stresującego czasu egzaminów. A wszystkim zdającym egzaminy życzymy powodzenia.
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A gdzie w tym wszystkim miejsce na piwo? toć jak zostanie studentem to wstyd będzie bo wypije jedno piwo i padnie PIWO to maturzysty PALIWO !!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    PiW-OsZ(2009-05-01)
Reklama