Czwartek 15-11-2018, imieniny Alberta, Leopolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Wiadukt oświetlony Wiadukt oświetlony

Miało być za darmo, jest kara

Elbląg, Miało być za darmo, jest kara Fot. AD.
Rek

Prezes UOKiK uznała, że spółka Eller Service z Gdańska będąca właścicielem portalu pobieraczek.pl, reklamując możliwość pobierania plików przez 10 dni za darmo, wprowadziła internautów w błąd, dlatego nałożyła na nią karę finansową w wysokości 239 140 zł i nakazała natychmiastową zmianę praktyki.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała właśnie decyzję, w której zakwestionowała praktyki portalu pobieraczek.pl, umożliwiającego pobieranie różnych plików. Postępowanie przeciwko właścicielom serwisu – spółce Eller Service z Gdańska – zostało wszczęte w październiku 2009 roku po licznych skargach konsumentów, którzy skorzystali z usług serwisu skuszeni hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: „10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni”.
     Z informacji, które zebrał Urząd w trakcie postępowania, wynika, że internauta, który chciał pobrać pliki, musiał najpierw zarejestrować się na portalu, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, e-mail. Warunkiem była również akceptacja regulaminu. W toku postępowania okazało się, że dzień rejestracji był jednocześnie pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie, jak sugerowały hasła reklamowe, dopiero po 10 dniach.
     Zdaniem Urzędu taka praktyka jest nieuczciwa i wprowadza konsumentów w błąd. Wielu z nich na podstawie haseł reklamowych i informacji na stronie internetowej portalu mogło sądzić, że usługa jest bezpłatna w ciągu 10 dni od zawarcia umowy. W związku z tym konsumenci mogli zdecydować się na usługę, czego nie zrobiliby, gdyby nie zostali wprowadzeni w błąd.
     Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu – spółka Eller Service – naruszyli zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na nich karę w wysokości 239 140 zł. Spółka musi zmienić zakwestionowany sposób informowania o usługach oraz publikować przez 6 miesięcy na swoim portalu treść decyzji. Ponadto, zdaniem UOKiK, by skutecznie w tym wypadku chronić konsumentów, niezbędne było nadanie niektórym punktom decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że spółka musi zmienić praktykę oraz poinformować o tym konsumentów zaraz po otrzymaniu decyzji, nawet jeśli skorzysta z drogi odwoławczej.
     
     Każdy poszkodowany przez portal konsument będzie mógł dochodzić swoich praw indywidualnie. Decyzja Prezes UOKiK nakazuje przedsiębiorcy zmianę praktyki niezgodnej z prawem, nie rozwiąże natomiast automatycznie problemów internautów, którzy zawarli umowy z portalem. Jednak w przypadku kłopotów z odstąpieniem od umowy zawartej na odległość pomocy należy szukać u miejskich (ul. Łączności 1, tel. 55 239 34 56) lub powiatowych rzeczników konsumentów (ul. Saperów 14a, tel. 55 239 49 27). Porad udziela też Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod bezpłatnym numerem 0 800 800 008 (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 17).
     Ponadto każdy konsument, który został wprowadzony w błąd może skorzystać z dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. W takim przypadku to przedsiębiorca musi udowodnić, że udzielił jasnej i rzetelnej informacji. Zgodnie z prawem, każdy konsument będzie mógł zażądać od przedsiębiorcy: zaniechania praktyki, usunięcia jej skutków oraz naprawienia wyrządzonej szkody – w szczególności żądania unieważnienia umowy.
     
     Źródło: UOKiK
     
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • jak można tak niszczyć rodzimą przedsiębiorczość; D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-07)
 • florek Zaś na naszej klasie są fikcyjne osoby ( niby oficjalne nazwiska, ze zdjeciem żciągnietym z netu ), ktorzy rozsyłają linki do rzekomo darmowych portali, na ktorych są rzekomo darmowe pliki _muzyka, filmy, gry itp. do pobrania. Nie korzystajcie z tych linkow, zawierajacych treśc :"Rewelacyjna okazja, tylko teraz ! Masz tu darrmowy link, na ktorym są darmowe pliki do pobrania (. .. ) " itp. podobnej tresci wiadomosci. Pewnie wiekszośc z nas dostała dziwnej treści wiadomosci od nieznanych osob z zaproszeniem do "darmowego "pobrania pliku korzystając z oferowanego linku " calkowicie za darmo " Proceder ma miejsce w okolicach swiąt, prypuszczam, ze znów się pojawią przed 1 maja lub dniem dziecka. .Calkowicie za darmo mizemy sobie w ten sposób nieświadomie ściagnąc wirusy, trojany. Prawda jest taka, ze pod tymi linkami i plikami do pobrania, kryja sie wirusy lub jest to próba wyłudzenia naszych danych personalnych z portalu naszaklasa. pl Administrator portalu o tym wie i nic nie robi. Pisaly o tym pisma KOMPUTER SWIAT, PC WORLD i inne pisma komputerowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-04-07)
 • A wielki znawca Florek wszędzie i na każdy temat musi się wypowiedzieć. .. .najpierw przeczytałbyś to co piszesz i przynajmniej poprawił bo nawet dyslektyk sprawdza co pisze. Wiem wiem zaraz powiesz że jesteś niepełnosprawny. Śmiech na sali. Fakt nie każdy niepełnosprawny na P w orzeczeniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  maxxx(2010-04-07)
 • florek dobrze napisałeś ale najlepiej zrezygnować z naszej-klasy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-07)
 • W końcu wzieli się za Pobieraczka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Oko:)(2010-04-07)
 • Wiem że to oszustwo, ja też tam się zalogowałam i grożą mi sądem i komornikiem!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  oszukana(2010-04-07)
 • florek Do -poszkodowana -idzielam ci darmowej porady prawnek /W przeciwieństwie do opisanego portalu, ja za poradę nie wezme od Ciebie nic. Tyko zajzyj tu i przeczytaj. PORADA: Skopiuj i wydrukuj informacje podana na portELu i mozesz zagrać na nosie komornikowi. A propos komornikow, to zlodzieje, ktorzy kradna, bo im prawo na to pozwala.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-04-07)
 • Głupich nie sieją, sami się rodzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ori(2010-04-08)
 • Podawali prawdziwy adres :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hehehe(2010-04-08)
 • pobieraczek :) - tylko życzyć by się po tej karze już nie podnieśli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy