Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Międzynarodowy Dzień Słońca

W celu powiększenia wiedzy o Słońcu oraz jego wpływach na ziemską jonosferę i magnetosferę, z inicjatywy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA 18 marca został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Słońca. Warto w tym dniu wspomnieć o systemach solarnych, które nie szkodzą środowisku i sprzyjają budżetowi domowemu, skutecznie obniżając, a niekiedy całkowicie eliminując wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie.

W czasach globalnych i gwałtownych zmian klimatycznych koniecznością stało się uświadamianie ludziom zagrożeń dla Ziemi, które powodowane są przez wyładowania słoneczne. Zakłócenia łączności radiowej i systemów nawigacyjnych, awarie linii elektrycznych i telekomunikacyjnych to tylko niektóre konsekwencje tego, co dzieje się ze Słońcem. Poza zagrożeniami istnieją jednak też wielce obiecujące i pozytywne dla naszej planety technologie, które w istotny sposób mogą wpłynąć na jakość ludzkiego życia, obniżając przy okazji emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i spowalniając zmiany klimatyczne.
     Każdy spotkał się już na pewno z fotoogniwami w kalkulatorach, zegarkach czy samochodach z napędem hybrydowym. Mają one również zastosowanie w sztucznych satelitach, w automatyce jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory w fotometrii. W obliczu coraz większych opłat warto zapoznać się z możliwościami, jakie dają technologie czerpiące także prąd i ciepło ze Słońca.
     Natężenie promieniowania słonecznego w Polsce, w zależności od regionu, zawiera się w przedziale 930 - 1160 kWh/m2/rok. Rzeczywisty zysk energetyczny z 1 kolektora słonecznego wynosi więc ok. 1000 kWh. Dzięki systemom solarnym energia słoneczna może być przetworzona na ciepło lub prąd elektryczny. Zestaw solarny standard przeznaczony dla 4-5 osób wraz ze zbiornikiem na wodę o pojemności 300 l kosztuje obecnie w zależności od dystrybutora od 7 do 10 tys. złotych. Podobnie kształtują się ceny za elektrownie słoneczne o mocy 400 W, na instalowanie których decydują się coraz częściej posiadacze sezonowych domków na Mazurach oraz łodzi i jachtów.
     Obecna na naszym krajowym rynku oferta dzieli produkty solarne na systemy do wytwarzania ciepła, czyli solarotermię, i prądu - fotowoltaikę. Gwarancja na instalacje solarne, w zależności od producenta, obejmuje okres od 12 do 30 lat.
     Solarotermia jest metodą trwałego obniżenia zużycia energii potrzebnej do ogrzania wody i domu. Instalację solarną wystarczy zintegrować z istniejącą instalacją grzewczą, by stać się w dużej mierze niezależnym od kosztu zakupu energii od dotychczasowych dostawców.
     Jak to działa? Ogniwo słoneczne to element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego. Zwykłe ogniwo słoneczne z krystalicznego krzemu ma nominalne napięcie ok. 0,5 wolta. Baterie słoneczne otrzymuje się poprzez połączenie szeregowe ogniw słonecznych. W kolektorach podgrzewana jest w zamkniętym obiegu ciecz, która jest tłoczona do wymiennika ciepła. Oddane tam ciepło magazynowane jest w zbiorniku ciepłej wody użytkowej, a bardziej rozbudowane instalacje pozwalają wspomagać centralne ogrzewanie lub ogrzewać wodę w basenie.
     Fotowoltaika jest metodą pozyskiwania energii elektrycznej ze Słońca, której znaczenie wzrasta z roku na rok. Systemy fotowoltaiczne mogą być stosowane zarówno w obiektach mieszkaniowych, jak i użyteczności publicznej. Coraz więcej zwolenników mają instalacje do domów jednorodzinnych, świetlików dachowych i oświetlenia ogrodowego.
     W Dniu Słońca, w sytuacji, kiedy ceny tradycyjnych paliw wykorzystywanych do ogrzewania wody użytkowej i wytwarzania prądu ciągle rosną, warto zastanowić się chyba nad instalację solarną. Słońce jest bowiem niewyczerpalnym i stosunkowo tanim źródłem energii.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
Polar z haftem
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Ręcznik z haftem