Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na czas określony

Jedną z najczęściej stosowanych przez pracodawców umów o pracę jest umowa na czas określony. Czy jest ona korzystna dla pracowników?

Na popularność w/w umowy wśród pracodawców wpływa niewątpliwie fakt, że wiążą się oni z pracownikiem umową o pracę określony w umowie czas. Nie jest ona obłożona przez ustawodawcę obostrzeniami dotyczącymi np. konieczności uzasadnienia wypowiedzenia czy też ochroną pracy kobiet w okresie ciąży, jak w przypadku umowy na czas nieokreślony.
     Istnienie tego rodzaju umowy o pracę dawało pracodawcy możliwość wielokrotnego jej zawierania, w celu uniknięcia podpisania umowy o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym ustawodawca w 1996 r. dokonał nowelizacji Kodeksu pracy (Dz. U. 1996 Nr 24, poz. 110), wprowadzając przepis zawarty obecnie w art. 25 1 § 1 k.p. W świetle tego artykułu, jeżeli strony poprzednio dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, zawarcie kolejnej umowy na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła miesiąca.
     Metodą, którą pracodawcy stosują w celu obejścia przepisu zawartego w art. 251§ 1 k.p., jest aneksowanie umowy o pracę polegające na wydłużeniu okresu wykonywania pracy (zwłaszcza drugiej umowy o pracę zawartej na czas określony). Jednak nie daje to oczekiwanego rezultatu. Zabezpieczenie przed tego typu praktykami stanowi §2 powołanego wyżej artykułu, zgodnie z którym takie porozumienie stron w czasie trwania umowy o pracę na czas określony uważa się za zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu art. 25¹§1 k.p., od dnia następującego po jej rozwiązaniu (zgodnie z datą końcową okresu, na który zawarta była pierwotna umowa).
     Są jednak pewne wyjątki od zasady, iż trzecia umowa o pracę na czas określony będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony, w rozumieniu art. 251§ 1 k.p. Po pierwsze na podstawie art. 251§ 3 k.p. przepisu tego nie stosuje się do umów o pracę na czas określony zawartych: 1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, 2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.
     Po drugie, przepis ten nie ma zastosowania także do pracowników tymczasowych, ponieważ wyłączono tę możliwość w art. 21 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. 2003 Nr 166, poz. 1608 z późń. zm.)
     Kodeks pracy nie określa minimalnej i maksymalnej długości umowy o pracę zawartej na czas określony. Należy wskazać, iż rozwiązuje się ona z upływem czasu, na jaki została zawarta. Do wcześniejszego rozwiązania takiej umowy może natomiast dojść w drodze jej rozwiązania na mocy porozumienia stron, bez wypowiedzenia oraz za wypowiedzeniem, jeżeli została zawarta na czas dłuższy niż 6 miesięcy i jeżeli strony same zastrzegły dopuszczalność jej wypowiedzenia z zastosowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. W ostatnim przypadku , zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 7 września 1994 r. (sygn. Akt PZP 35/94) istnieje także możliwość wcześniejszego jej rozwiązania, czyli przed upływem 6 miesięcy jej trwania z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.
     

Magdalena Szefer – CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Kodeks Pracy nie jest przestrzegany, mówi on bowiem tylko o dwóch rodajch umów o pracę, na czas okrślony i nieokreślony, pracodawcy zaw8ieraja wiele umów na umowę o dzieło, czy umowę zlecenie, gdzie pracownik wykonuje czynności w miejscu wskazanym przez pracodawcę a obowiązki sa stałe i niezmienne oraz z "dziełem" nic nie mają wspólnego. Co na to PIP?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Skowron(2006-02-23)
 • "Nie jest ona obłożona przez ustawodawcę obostrzeniami dotyczącymi np. konieczności uzasadnienia wypowiedzenia czy też ochroną pracy kobiet w okresie ciąży, jak w przypadku umowy na czas nieokreślony." Z art. 177 par. 3 k.p. wynika jednak, że umowa na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu. Więc jednak jakaś ochrona pracy kobiet w ciąży jest zapewniona. Czy może się mylę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  calvus(2006-02-23)
 • Skowron a pip to co wróżka???zadzwon i powiedz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-02-23)
 • Jeśli wiecie coś o pracy ankietera w biurze badania rynku to dajcie znać.Mi osobiście coś tam śmierdzi: proponują zarobki od 1100 zł i robią bezpłatne szkolenie w terenie ,tylko trzeba wziąść ze sobą 5 zł- tylko na co?????Na powrót do domu?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-02-23)
 • praca ankietera polega na wypytaniu i wcisnieciu materaca rehabilitacyjnego (moze juz czegos innego) w kwocie okolo 100zl, a 5zl potrzebne jest Ci zeby dojechac do jakiejs wiochy (zaplata dla kierowcy) i tam chodzic od domu do domu i wlasnie sprzedawac czyli jestes akwizytorem, a zarobki sa za sprzedane materace i ich wysokosc zalezy od tego ile sprzedaz tych materacy. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  D(2006-02-28)
 • czy można zatrudnić kobietę w ciązy na czas okreslony do momentu porodu ? jaki swiadczenia należą się takiemu praconikowi ? i co będzie jak ciezarna przyniesie zwolnienie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  CIEKAWSKA(2006-03-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywki
Czapka z nadrukiem
Naszywka HERB ELBLĄGA