Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Na korzyść wnuczki

Czy jest możliwe, aby dziadek zrzekł się członkostwa w spółdzielni na korzyść swojej wnuczki?

Szanowni Państwo, Proszę o odpowiedź w kwestii dotyczącej mieszkania lokatorskiego, w którym mieszkam wraz z dziadkiem. Jestem zameldowana od urodzenia (obecnie mam 25 lat), jest to mieszkanie lokatorskie, a dziadek jest w nim głównym najemcą. Czy jest możliwość, aby dziadek zrzekł się swojego członkostwa na moją osobę? Chodzi o to, gdyż prawdopodobnie po jego śmierci spółdzielnia mieszkaniowa może podnieść czynsz dwu- a nawet trzykrotnie jeżeli nie jestem głównym lokatorem tego mieszkania. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam Joanna P. (nazwisko znane Redakcji)
     
     Generalne zasady członkostwa w spółdzielni rozstrzyga ustawa Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Dz. U. z 2003 nr 188 poz. 1848). Poniżej podaję treść najważniejszych artykułów w zakresie pytania.
     Art. 16. § 1. Warunkiem przyjęcia na członka jest złożenie deklaracji. Deklaracja powinna być złożona pod nieważnością w formie pisemnej. Podpisana przez przystępującego do spółdzielni deklaracja powinna zawierać jego imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a jeżeli przystępujący jest osobą prawną - jej nazwę i siedzibę, ilość zadeklarowanych udziałów, dane dotyczące wkładów, jeżeli statut ich wnoszenie przewiduje, a także inne dane przewidziane w statucie.
     § 2. W formie pisemnej deklaruje się także dalsze udziały, jak i wszelkie zmiany danych zawartych w deklaracji.
     § 3. Członek może w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku.
     Art. 17. § 1. Założyciele spółdzielni, którzy podpisali statut, stają się członkami spółdzielni z chwilą jej zarejestrowania. Przystępujący do spółdzielni po jej zarejestrowaniu stają się członkami spółdzielni z chwilą przyjęcia ich przez spółdzielnię.
     § 2. Przyjęcie powinno być stwierdzone na deklaracji podpisem dwóch członków zarządu lub osób do tego przez zarząd upoważnionych z podaniem daty uchwały o przyjęciu. Obowiązuje to również przy zmianie danych dotyczących zadeklarowanych udziałów lub wkładów.
     § 3. Jeżeli statut nie stanowi inaczej, uchwała w sprawie przyjęcia powinna być podjęta w ciągu miesiąca od dnia złożenia deklaracji. O uchwale o przyjęciu w poczet członków oraz o uchwale odmawiającej przyjęcia zainteresowany powinien być zawiadomiony pisemnie w ciągu dwóch tygodni od dnia jej powzięcia. Zawiadomienie o odmowie przyjęcia powinno zawierać uzasadnienie.
     § 4. Statut spółdzielni powinien wskazywać organ spółdzielni właściwy do przyjmowania członków. Jeżeli organem tym nie jest walne zgromadzenie, statut powinien wskazywać także organ, do którego służy odwołanie od decyzji odmawiającej przyjęcia, oraz określać terminy wniesienia i rozpatrzenia tego odwołania.
     
     Członkostwo w spółdzielni związane jest z wkładem - dziadek powinien więc dokonać cesji swojego wkładu spółdzielczego na wnuczkę. Pozostałe działania powinny wynikać z zapisów szczegółowych statutu spółdzielni. Tak więc koniecznie musicie Państwo zapoznać się ze statutem, skonsultować w spółdzielni, złożyć wymagane dokumenty i dopiero wtedy ewentualnie zgłosić się o pomoc do prawnika.
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Hosting WWW BIZNES
Czytnik kart kryptograficznych Mini