Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Oblewać można, ale z umiarem

Elbląg, Oblewać można, ale z umiarem
Warto pamiętać, że Lany Poniedziałek to wesoła tradycja, a nie czas chamskiego oblewania (fot. KMP Elbląg)

Święta Wielkanocne to przede wszystkim czas odpoczynku, spotkań w gronie rodzinnym, ale również tradycyjnych obrzędów, choćby oblewania wodą w Lany Poniedziałek. Staje się to jednak coraz częściej okazją do chuligańskich wybryków. Policjanci ostrzegają - będą kary za oblewanie bez umiaru.

Chuligańskie wybryki polegają na oblewaniu przechodniów w sposób, który może wyrządzić krzywdę, zwłaszcza osobom starszym i dzieciom oraz przyczynić się do zniszczenia odzieży.
     - Apelujemy do wszystkich młodych ludzi, którzy w Lany Poniedziałek zamierzają polewać wodą o zachowanie umiaru - mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Polewanie wiadrem wody osób wsiadających lub wysiadających z autobusów czy tramwaju, polewanie przechodniów - jest czynem zabronionym. W każdym przypadku będziemy wyciągać konsekwencje prawne.
     - Niepokojącym zjawiskiem jest również rzucanie w przejeżdżające pojazdy woreczkami wypełnionymi wodą - dodaje Jakub Sawicki. - Powoduje to bardzo poważne zagrożenie w ruchu drogowym.
     Za wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu grodzkiego. W tym dniu policjanci będą zdecydowanie reagować na tego typu wybryki chuligańskie.
     
     ***
     Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Jeżeli czyn
     określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
     
     Art. 75 § 1. Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 ze złośliwości lub swawoli, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
     
     Art. 124 § 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
oprac. A na podst. info. KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Skoro powołujecie się na konkretne przepisy, to może byście tak łaskawie raczyli podać skąd one pochodzą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nymph(2009-04-10)
 • no moze w koncu zajma sie tym bydlem polewajacym sciekami z Kumieli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-04-10)
 • Paragrafy te dotyczą zakłócania ciszy nocnej, wylewania płynów przez okno i niszczenia mienia o wartości powyżej 250 zł. Nie mam pojęcia czyja to jest interpretacja tych przepisów, ale na pewno nie ma tu mowy o kultywowaniu naszych Narodowych i Chrześcijańskich tradycji Wielkanocnych jakim niewątpliwie jest Lany Poniedziałek. A tak na marginesie do wypowiedzi powyżej, Jestem ciekaw czy autor tej opinii nigdy nie robił tego samego czym teraz gardzi w kwiecie swojej młodości, czy jest już tak zgryźliwy i nie rozumie już młodzieży, w końcu on już swoją młodość przeżył a teraz go wszystko drażni. Lejcie chłopaki do woli, pełnymi wiadrami wody z Kumieli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wredny(2009-04-10)
 • Co za tytuł?! Jak w tabloidzie. A w Kumieli chyba nie ścieków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-04-10)
 • lejcie, lejcie chlopaki - wyczajcie tylko gdzies "wrednego" jak bedzie szpanil po ulicy nowymi ciuchami lub jego lale jak odwali ciuch i wowczas pelnymi wiadrami po tych frajerach - niech sie tradycji stanie zadosc :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-04-10)
 • Te paragrafy dotyczą też głośnej muzyki - dresiarze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pinokio2(2009-04-10)
 • Tradycja mówi o polewaniu panien przez starających się kawalerów. Nie ma tam mowy o chuligańskim zlewaniu dorosłych ludzi przez rozwydrzone dzieciaki. Tak jest jak nie uczy się w domach kultury, a w szkołach nie mówi o tradycjach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-04-10)
 • Do nymph:) mowa o przepisach kk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-04-10)
 • Wredny: Podaj adres. Załatwię tobie tradycję. Na pewno ani narodową ani chrześcijańską.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lac(2009-04-10)
 • mojm zdaniem wszystkjch trzeba karac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  marta.(2009-04-10)
 • Piszecie, że tradycja chrześcijańska czy coś tam a jeżeli ktoś jest osoba nie wierząca i dla niego taki poniedziałek jest po prostu zwykłym poniedziałkiem. Wybiera się on na spacer z żoną dziećmi i co wtedy. Ni z tego ni z owego zostaje oblany zimną najczęściej brudną wodą z Kumieli. Karać i to srogo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Co to za tradycja(2009-04-11)
 • gdzie byli jego rodzice ja sie pytam :D hahahahahahahahahhah
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rusek(2009-04-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Konto poczty elektronicznej
Hosting WWW BIZNES
Domena funkcyjna .com.pl