UWAGA!

Państwo zapłaci za krzywdy

Wraz z Nowym Rokiem ofiary przestępców, których policji nie udało się złapać, będą mogły otrzymać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Odszkodowanie bowiem zostanie im zapłacone przez państwo.

A wszystko to dzięki ustawie z 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, która weszła w życie 1 stycznia 2006 r. Jest ona wynikiem wdrożenia dyrektywy Rady Europy odnoszącej się do kompensaty dla ofiar przestępstw.
     Słowo „niektórych” w tytule ustawy odnosi się do sytuacji, w których ofiara doznała ciężkiego lub średniego (w rozumieniu Kodeksu karnego) uszczerbku na zdrowiu w wyniku pobicia, bójki czy rozboju, etc. Istotne jest także to, że przepisy zawarte w ustawie uwzględniają również śmierć ofiary – wówczas na odszkodowanie może liczyć rodzina zmarłego, co jest ważne w przypadku, gdy ginie jedyny żywiciel rodziny.
     W świetle przepisów tej ustawy kompensata ma być przyznana w kwocie pokrywającej wyłącznie: utracone zarobki, inne środki utrzymania, koszty leczenia lub pogrzebu z tytułu ubezpieczenia, ze środków pomocy społecznej albo „z innego źródła lub tytułu”, zarówno wtedy, gdy sprawca czynu ostał złapany, jak i kiedy go nie ujęto. Kompensata jednak nie może przekroczyć 12 000 zł.
     Elementy, które winien zawierać wniosek, zostały szczegółowo wymienione w art. 9 w/w ustawy. Na jego złożenie zainteresowani mają 2 lata od daty popełnienia przestępstwa. O pomoc w załatwieniu formalności można poprosić w prokuraturach okręgowych. Organem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy i to z jego konta będą wypłacane pieniądze, w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.
     Niezwykle istotne jest to, że odszkodowanie przysługuje także wtedy, gdy obywatel polski stanie się ofiarą przestępstw na terenie pozostałych państw Unii Europejskiej. Stosowne dokumenty należy wówczas złożyć osobiście w sądzie w danym kraju albo też w polskiej prokuraturze, która wyśle za naszych obywateli dokumenty do stosownego sądu za granicą.
     Warto zwrócić uwagę także na to, że o odszkodowanie mogą ubiegać się osoby, które doznały krzywdy po 20 września 2005 r., ponieważ wtedy ustawa już częściowo weszła w życie.
     Miejmy nadzieję, że prawidłowe stosowanie przepisów w/w ustawy umożliwi szybsze i skuteczne uzyskanie należnych ofiarom środków, a w rezultacie zaspokoi, choć częściowo, ich poczucie sprawiedliwości.
     
Magdalena Szefer - CPF Krislex

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Kur..a jego m..ć!!! Ile ten prof. Belka kasy zostawił do dyspozycji swoich oponentów politycznych!!!! To niewiarygodne!!!! (Cytuję: kasa na Urząd Antykorupcyjny (1000 etatów), "Becikowe", prawa kombatanckie dla działaczy "S", Wydziały Zwalczania Nadzwyczajnych Zagrożeń w każdym mieście powyżej 100.000 mieszkańców. Ciekawe co p. Marcinkiewicz zostawi swojemu następcy?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    sknerus(2006-01-09)
Reklama