Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Proszę zapoznać się z informacją na temat cookies stosowanych na naszej stronie.
Sobota 03-12-2016, imieniny Franciszka, Ksawerego
 
Rek

UWAGA!

Po co nam paragon fiskalny?

- Z jakiego przepisu wynika obowiązek przedstawienia dowodu zakupu przy składaniu reklamacji? – z takim pytaniem zwrócił się do elbląskiej Inspekcji Handlowej jeden z konsumentów.

W obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisu, który wprost nakładałby obowiązek okazania dowodu zakupu przy składaniu reklamacji. Taki obowiązek można natomiast wywieść z ogólnej zasady prawa cywilnego sformułowanej w art. 6 kodeksu cywilnego. Brzmienie tego przepisu jest następujące: „ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”. Dlatego też konsument chcący dochodzić swoich roszczeń powinien na żądanie sprzedawcy przedstawić dowód zakupu towaru. Może to być paragon fiskalny, rachunek uproszczony, faktura, a w przypadku dokonywania płatności za pomocą karty płatniczej lub przelewem - wyciąg z rachunku bankowego. Ten ostatni sposób płatności jest coraz częściej stosowany w życiu codziennym, dlatego, by wyciąg z rachunku bankowego mógł stanowić dowód zakupu, powinny się na nim znajdować co najmniej: dane przedsiębiorcy oraz określenie rodzaju towaru i jego ceny.
     Bez dowodów, że rzecz była kupiona właśnie w tym sklepie, złożenie reklamacji może okazać się trudne. Oczywiście, zgodnie z wyżej cytowaną zasadą prawa cywilnego można udowodnić fakt dokonania zakupów za pomocą świadków, lecz nie zawsze robimy zakupy w towarzystwie. Ponadto postępowanie cywilne zawiera pewne ograniczenia odnoszące się do świadków i tak np. nie mogą nimi być osoby najbliższe.
     Należy więc pamiętać, by przy zakupach o wartości do 2 tysięcy zł zawsze brać paragon, natomiast w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie posiada kasy fiskalnej, żądać od niego potwierdzenia zakupu w postaci np. rachunku uproszczonego. Przy zakupach powyżej 2 tysięcy zł sprzedawca ma obowiązek pisemnego potwierdzenia wszystkich istotnych postanowień zawartej umowy.
     

Jacek Błaszczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
  • 1) Tak mi się coś wydaje, że nie ma już rachunku uproszczonego jako dokumentu fiskalnego. 2) Płacąc kartą nie znajdziemy na wydruku informacji o tym co kupiliśmy Jakieś dziwne te porady (ktoś je weryfikuje przed opublikowaniem ?).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    +-(2006-02-02)
  • nie wiem jak Ty ale, ja robiłem przelew i na rachunku bankowym miałem za co płace i komu, a jeśli chodzi o rachunek uproszczony, to sam nie wiem, byc może autor miał na myśli dokonywanie zakupów na straganach, i
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    poborcaskarbowy;)(2006-02-02)
  • Na pewno nie stosuje się już rachunków uproszczonych, wyłącznie rachunek lub faktura. Pozdrawiam.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    CC(2006-02-02)
  • A to dziwne, bo ja płacąc kartą dostaję paragon fiskalny i niefiskalny, przy czym ten pierwszy zawiera spis zakupionych towarów (czyt. paragon jak każdy inny).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Visa(2006-02-02)
  • udzielający porady nie ma bladego pojęcia o obowiązującym stanie prawnym w zakresie prawa cywilnego. Jesli jest to pracownik PIH to nalezy rozważyć jego przydatność w tej instytucji, bo ośmiesza inspekcję.prawnik
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    prawnik(2006-02-08)
Reklama