Piątek 25-05-2018, imieniny Grzegorza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podatek od darowizny

Jakiej wysokości podatek zapłacimy za otrzymane w darowiźnie mieszkanie?

Witam! Mam pytanie. Jestem opiekunką starszego małzeństawa, nie jestem rodziną, jestem tam zameldowana, główny najemca - jeden ze współmałżonków - wykupuje od Urzędu Miejskiego lokal mieszkalny i później po wykupie chce mi go darować. Jak to zrobić najlepiej, aby zapłacić jak najmniejszy podatek? Ja będę tam mieszkać, nie chcę go sprzedawać, i będzie to mój pierwszy lokal mieszkalny w życiu nabyty na własność. Proszę o poradę. Katarzyna D. (nazwisko znane Redakcji)"
     
     Generalnie zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych darczyńca, dokonując darowizny przed upływem 5 lat od nabycia lokalu, powinien zapłacić 10-proc. podatek od różnicy pomiędzy wartością darowizny a wartością nabycia. Ponieważ w stosunku do darczyńcy należy Pani do tzw. III grupy pokrewieństwa w rozumieniu ustawy o podatku o spadkach i darowiznach (Dz.U. 1997 nr 16 poz. 89 z późniejszymi zmianami), w przypadku darowizny powinna Pani zapłacić podatek na zasadach ogólnych - kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł, zaś powyżej podatek rośnie aż do 20 proc. od kwoty ponad 20.500 zł. Jeżeli jednak wzmiankowany lokal stałby się Pani własnością w drodze spadku (zapisany w testamencie, najlepiej potwierdzonym u notariusza), to zwolniona od podatku byłaby równowartość mieszkania o powierzchni 110 m. Dodatkowym warunkiem jest jednak zawarcie przed organem gminy umowy pomiędzy zainteresowanymi dotyczącej opieki. Proponuję dokładne zapoznanie się z cytowaną ustawą o podatku od spadków i darowizn, szczególnie art. Art. 9, 15, 16. Tak więc w opisanym stanie faktycznym, w przypadku dokonania darowizny krótko po nabyciu doń prawa własności, należy liczyć się z dużymi obciążeniami podatkowymi.
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Proszę mi powiedzieć - ile za sporządzenie takiego testamentu (dom 110m2) weźmie notariusz? Chodzi oczywiście o kwotę orientacyjną.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    kaffi(2004-08-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Czytnik kart kryptograficznych
Czytnik kart kryptograficznych Mini