Niedziela 09-12-2018, imieniny Wiesława, Leokadii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Podpisałam umowę na pokazie

W ostatnim czasie do Delegatury Inspekcji Handlowej w Elblągu o pomoc zwracają się często konsumenci, którzy zawarli umowy poza lokalem przedsiębiorstwa. Z takiej umowy także można się wycofać.

Oto przykłady:
     „Firma zaprosiła mnie na wyjazd do innego miasta gdzie były prezentowane w hotelu do sprzedaży jej towary. W czasie spotkania przedstawiono nam fotel magnetyczny, który kosztuje 10 000 zł, a ponieważ firma otrzymała dotację, sprzedaje je po 1000 zł. Skusiłam się na taką okazję. W domu na spokojnie przemyślałam sytuację. Jestem rencistką i nie stać mnie na taki wydatek. Co mogę zrobić?”
     „Firma organizowała w szkole pokaz poduszek magnetycznych. Podpisałam umowę kupna. W następnym tygodniu chciałam wycofać się z zawartej umowy. Nie otrzymałam jeszcze towaru. Jakie mam szanse?”
     Zgodnie z ustawą z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22 poz. 271 z późn. zm.), kto zawiera z konsumentem umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, powinien przed jej zawarciem poinformować konsumenta na piśmie o prawie odstąpienia od umowy w ustawowym terminie i wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu, z oznaczeniem swojego imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresem zamieszkania (siedziby); obowiązany jest także wręczyć konsumentowi pisemne potwierdzenie zawarcia umowy, stwierdzające jej datę i rodzaj oraz przedmiot świadczenia i cenę.
     Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. W razie odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań.
     Jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, to może od niej odstąpić w terminie 10 dni od uzyskania informacji o prawie do odstąpienia, lecz nie później niż przed upływem 3 miesięcy od jej wykonania.
     Cytowana ustawa dostępna jest na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów WWW.uokik.gov.pl.
Radosław Rzepecki - Inspekcja Handlowa Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME