Niedziela 24-06-2018, imieniny Jana, Danuty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Podwyżka rent i emerytur

Uwaga, emeryci i renciści! W marcu nastąpi długo oczekiwana przez Was waloryzacja rent i emerytur.

Jej podstawę prawną stanowi znowelizowana ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2005 Nr 169, poz. 1421) z 28 lipca 2005 r., wprowadzająca nowe zasady ustalania wskaźnika waloryzacji. I tak, waloryzacja ma miejsce wówczas, gdy wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych w okresie od roku kalendarzowego, w którym była ostatnio przeprowadzana, wynosi co najmniej 105, procent. Należy w tym miejscu przypomnieć, iż ostatnia waloryzacja została przeprowadzona 1 marca 2004 r. W ubiegłym roku nie mogło o niej być mowy, ponieważ wskaźnik cen towarów i usług w 2004 r. wyniósł tylko 103,5 procent, jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
     Przewidywaną w marcu tego roku waloryzację rent i emerytur „zawdzięczamy” temu, że w okresie od roku 2004 wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosi ogółem 105,7 procent. Jak wiadomo, waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji oraz obejmuje renty i emerytury przyznane przed terminem waloryzacji.
     Niezwykle istotne jest to, że przeprowadzenie waloryzacji nie oznacza, że wzrosną tylko świadczenia wypłacone przez ZUS, ponieważ na podwyżkę mogą liczyć także inne osoby. Są to osoby pobierające emerytury i renty z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – rolnicy i ich rodziny, z Wojskowego Biura Emerytalnego Ministerstwa Obrony Narodowej – żołnierze i ich rodziny, funkcjonariusze tzw. służb mundurowych i ich rodziny, czyli np. funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, etc. Jednakże wysokość podwyżki wszystkich emerytur i rent oraz innych świadczeń zależy od wskaźnika waloryzacji emerytur i rent wypłacanych przez ZUS. Jest to spowodowane tym, że to właśnie ZUS wypłaca największą ich liczbę- obecnie mamy 7,2 miliona emerytów i rencistów ZUS.
     Ponadto na tych samych zasadach jak emerytury i renty wypłacane przez ZUS rosną też wypłacane przez ZUS zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz wypłacane przez ZUS renty socjalne.
     Podsumowując, podwyżka dotyczy blisko 10 milionów osób, a na jej realizację przewidziano w budżecie 6 miliardów zł.
     

Magdalena Szefer – CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)