Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Proszę zapoznać się z informacją na temat cookies stosowanych na naszej stronie.
Niedziela 11-12-2016, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Zamknij Zamknij
Rek

Pomoc czy wprowadzanie w błąd?

Do naszej kancelarii zgłosiła się klientka z prośbą o udzielenie porady na temat dodatku mieszkaniowego. Przekazane przez nią informację były na tyle interesujące, że zdecydowałem się opisać całą sprawę na łamach PortElu. Mam nadzieję, że pomoże to innym mieszkańcom Elbląga, którzy być może mieli podobny problem.

Pani, która zwróciła się o pomoc do naszej kancelarii, ubiega się o dodatek mieszkaniowy. Jest samotnie mieszkającą rencistką i, ze względu na niepełnosprawność, oprócz renty otrzymuje również dodatek pielęgnacyjny. W momencie wypełniania wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego musiała podać wysokość swojego dochodu z ostatnich trzech miesięcy. Miała wątpliwości, czy do tego dochodu powinna wliczyć dodatek pielęgnacyjny.
     Z informacji uzyskanych przez nią od pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu wynika, że do dochodu stanowiącego podstawę przyznania dodatku mieszkaniowego wlicza się także dodatek pielęgnacyjny. Pani z opieki społecznej wyjaśniła mojej klientce, że gdyby otrzymywała zasiłek pielęgnacyjny, to mogłaby go odliczyć od dochodu, a dodatku pielęgnacyjnego odliczyć nie może. Mojej klientce wydawało się to bardzo niesprawiedliwe, poprosiła o wyjaśnienie, czy w faktycznie jest tak, jak powiedziała jej pani z opieki społecznej i czy musi wliczyć do dochodu dodatek pielęgnacyjny.
     Wyjaśniam więc, że jeśli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu udziela takich informacji, to są one niezgodne z aktualnym orzecznictwem sądowym. Nie należy wliczać dodatku pielęgnacyjnego do dochodu stanowiącego podstawę przyznania dodatku mieszkaniowego. Jest to szczególnie ważne dla osób, w przypadku których wliczenie dodatku pielęgnacyjnego do dochodu spowoduje przekroczenie wymaganego progu wysokości dochodu i w efekcie odmowę przyznania dodatku mieszkaniowego.
     Co prawda, ustawa o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U.2001.71.734) w art. 3 ust. 3 nie wymienia dodatku pielęgnacyjnego, a tylko zasiłki pielęgnacyjne jako podlegające odliczeniu od dochodu - stąd zapewne informacja o niemożności odliczenia od dochodu dodatku pielęgnacyjnego, jakiej udzielono naszej klientce w opiece społecznej. Ze względu jednak na charakter obu świadczeń, nie byłoby racjonalnym stosowanie literalnej wykładni tego przepisu i dopuszczanie odliczania od dochodu jedynie zasiłków pielęgnacyjnych, a dodatków pielęgnacyjnych już nie.
     Wypowiedział się w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 3 lutego 2003 r. (sygn. I SA 1700/2002) nie pozostawił żadnych wątpliwości w tej kwestii. W sentencji orzeczenia czytamy: „Mimo pewnych różnic w nazwie, są to świadczenia spełniające identyczną funkcję. To zaś prowadzi do wniosku, że do dochodu stanowiącego podstawę przyznania dodatku mieszkaniowego nie wlicza się, tak jak zasiłków pielęgnacyjnych, również i dodatków pielęgnacyjnych.”
     Jeśli któryś z czytelników był w podobnej do naszej klientki sytuacji, to proponuję przy składaniu wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego powołać się na ww. orzeczenie, a jeśli to nie przyniesie pożądanego rezultatu, zostaje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które bez wątpienia powinno zgodzić się z przytoczonym wyżej stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego.
     
     

Krzysztof Kowalski - CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
  • Niestety, powyzszej opinii nie mozna uznac za trafna.Zgodnie z wyrokiem Trybunalu Konstytucyjnego z dnia 21 Lipca 2004 w sprawie K 16/03 (OTK-A 2004 r. Nr 7,poz. 68) a wiec wydanym juz po cytowanym w artykule wyroku NSA-dodatek pielegnacyjny jest innym swiadczeniem niz zasilek pielegnacyjny i jest wliczany do dochodu przy ubieganiu sie o dodatek mieszkaniowy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    znawca(2006-06-19)
  • Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie powtarzał, że nie tworzy reguł interpretacyjnych, bo to rola SA i NSA, a tylko stwierdza zgodność przepisów z konstytucją. Należy dodać również, że wspomniany wyrok TK zapadł ze zdaniem odrębnym, w którym jeden z orzekających stwierdził, że różnicowanie tych świadczeń jest niezgodne z konstytucja.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2006-06-19)
  • I tak się okazało że TA kancelaria prawna ma kiepskich prawników.Skucha !!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    też prawnik(2006-06-19)
  • Zgadzam się całkowicie z poprzednikiem. Miałam okazję korzystać z usług tej kancelarii i co prawnik otworzył komputer przeczytał ustawę i nic konkretnego nie powiedział a kaskę wziął i to nie mała. Tak się reklamują a ze znajomością prawa to mają tyle do czynienia co w internecie sobie poczytają
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    D......(2006-06-21)
  • Ja też mam o nich bardzo złe zdanie. Poszłam po pomoc prawną i nie dość, że nic mi nowego nie powiedzieli (tyle to i ja wiedziałam) , to jeszcze za zwykłe pismo - wniosek do sądu skasowali 70,- i było napisane z błedem (ul.Grudziącka).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    aw(2006-06-22)
  • oj boli pana radcę i adwokata że śmie istnieć konkurencja, a 70 zł to faktycznie cena z kosmosu, poza tym jeśli umiała pani napisać ten prosty wniosek do sądu to dlaczego nie zrobiła tego sama.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    racjonalista(2006-06-22)
  • a ja mam dobre, dzięki nim wyrwałem ponad 20 kawałków z ubezpieczalni :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    zadowolony(2006-06-23)
  • Do Pani "D", myślę iż jest Pani rozgoryczoną starą panną (kaskę wzieli), ja byłem i stwierdzam iż ceny są przystępne, za napisanie pisma zapłaciłem 50zł, natomiast adwokat zaśpiewał 250zł więc proszę pisać prawdę. Dzięki pismu za 50zł odzyskałem 7800zł.Klient Krislexu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2006-06-23)
  • co sie dziwicie , ze nie wszystkim moga pomoc, ostatnio szukali oni mlodych prawnikow , oczywiscie od razu po studiach , no ale co taki czlwiek moze wiedziec akurat ten zawod wymaga doswiadczenia jak zaden inny , o oni tna koszty jak najbardziej i chca zatrudniac ludzi na staz absolwencki, nic wiec dziwnego ze pomoc do jakiej si eograniczaja w niekorych przypadkach to przeczytanie ustawy i kasuja za to 50 zl
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    don juan(2006-06-24)
  • Ja miałam problem po zmianie przepisów ,które po nowemu mówiły żąe do dodatku wlicza się każdy dochód w starych przepisach było dopisane (opodatkowany)więc miłe panie z opieki wliczyć mi chciały zwrot nadpłaty podatku dochodowego co jest niezgodne z prawem(,bo to nie jest dochód),ale jakoś udało mi się tozałatwić.A tak w ogóle to opieka wymyśla niestworzone rzeczy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    marija(2006-06-25)
  • Wymyśla? MOże to dlatego, że opd dawna nie ma już czegoś takiego jak "opieka"-od ok.95 roku. Teraz jest pomoc społeczna.Z tego,co obserwuję,to wymyślają klienci tej pomocy, a nie pracownicy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2006-07-05)
  • Na staż absolwencki to oni przyjmuja tylko na stanowisko w sekretariacie, już nie wymyślajcie
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    zainteresowana(2006-07-17)
Reklama