UWAGA!

Potrawy pachnące historią

Nic chyba nie oddziałuje tak bardzo na nasze zmysły, jak cudownie pachnące potrawy podane w świątecznie przybranym otoczeniu. I choć klimat corocznych uroczystości zawsze jest niepowtarzalny, dzięki przetrwałym przepisom z XV i XVI wieku, więcej się możemy dowiedzieć o upodobaniach ówczesnych mieszkańców tych ziem, niż z niejednego filmu kostiumowego. Niektóre smakołyki da się jeszcze przygotować. Dziś cześć 1 - Zupy.

Jak pisze Hanna Szymanderska, „na Pomorzu – „lud przy wieczerzy wigilijnej spożywa najczęściej kluski z makiem, zamożniejsi jadają rybę, gdzie bywa więcej dań, tam jest zupa z piwa, bułeczki, kapusta z grzybami suszonymi, śledź, ryba, pierogi, czasem ser. (…) Na Warmii i Mazurach, jak wynika z badań etnografów, do II wojny światowej nie przestrzegano postu, a potrawy wigilijne nie różniły się od potraw dnia świątecznego. Najczęściej na wigilię podawano pieczoną gęś, gęsią kiełbasę, mięso oraz ciasto i słodycze.” Podobnie wyglądało świąteczne menu na obszarze całych Prus, choć z powodu dużej migracji ludności po ostatniej wojnie, na nasze żuławskie ziemie wraz z nowymi mieszkańcami ze wschodu i centralnej Polski przybyły też nowe tradycje kulinarne. Typowe klinki krajane, czyli kluski ziemniaczane okraszone boczkiem i cebulą podawane z duszoną kiszoną kapustą oraz fuśka, czyli kulki z masy ziemniaczanej okraszone boczkiem, były doskonałym dodatkiem do wędzonych ryb z Zalewu Wiślanego i pieczonej kaczki.
       Oto starodawne przepisy na podstawowe dania świąteczne, które zachowały się w wiekowych księgach i świadczą o wielkiej różnorodności przygotowywanych potraw:
      
       Zupa rybna królewska
      
Składniki: 1 kg różnych ryb, włoszczyzna, cebula, 3 jajka, 100 g ryżu, 2 łyżki masła, łyżeczka soli.
       Przygotowanie: Ugotować ryż z łyżeczką masła. Szczupaka lub sandacza (może być po jednym dzwonku z każdej ryby, jaką przygotowuje się na wigilię) natrzeć solą, usmażyć na maśle, chwilę poddusić. Gdy ryba przestygnie, obrać z ości. Ugotować wywar z jarzyn. Obrane z ości mięso ryb, ryż i ugotowane na twardo jajka przepuścić przez maszynkę, zalać wywarem z jarzyn i razem zagotować. Przed podaniem przetrzeć zupę przez sito. Podawać z grzankami z bułki lub z pulpetami z ryby.
      
       Zupa rybna „ucha”.
      
Składniki: 1 kg ryb w dobrym gatunku (lin, sandacz, karp, szczupak), 1 kg ryb drobnych (płocie, karasie, okonie), 3 cebule, pietruszka, seler, 2 liście laurowe, 8-10 ziarenek ziela angielskiego. 4-5 ziarenek pieprzu, pól cytryny, szklanka wytrawnego białego wina, łyżka posiekanej natki pietruszki.
       Przygotowanie: Ugotować smak z włoszczyzny i przypraw korzennych, dodać drobne ryby, gotować ok. 30 minut, przecedzić. Dodać większe ryby i gotować ok. 35 minut, po czym delikatnie wyjąć ryby z wywaru. Ryby obrać z ości, mięso pokrajać i dodać do zupy Dodać plasterki obranej ze skórki cytryny i wino; podgrzewać na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Podawać posypaną natką. Im więcej gatunków ryb zużyje się do przyrządzenia „uchy”, tym zupa będzie lepsza.
      
       Zupa migdałowa
      
Składniki: 250 g migdałów, kilka gorzkich migdałów, 1 l mleka, kawałek cynamonu, 2 łyżki cukru, 2 łyżki rodzynków, pół szklanki ryżu.
       Przygotowanie: Ugotować ryż na sypko. Migdały sparzyć, obrać ze skórki i ubić w moździerzu, podlewając troszkę wodą, aby nie wytworzył się olej. Ubitą porządnie masę rozprowadzić świeżo zagotowanym mlekiem, dodać cukier, cynamon i rodzynki, podgrzewać na małym ogniu. Podawać z ryżem.
      
       Zupa z fasoli z suszonymi śliwkami
      
Składniki: 300 g fasoli, włoszczyzna, 200 g suszonych śliwek, sól, szczypta pieprzu, szczypta gałki muszkatołowej, łyżka masła.
       Przygotowanie: Fasolę umyć, namoczyć na noc, następnie zagotować w tej samej wodzie. Umyte śliwki zagotować w wywarze z jarzyn, przecedzić, ze śliwek usunąć pestki, włożyć do wywaru, dodać sól, pieprz, gałkę muszkatołową i cukier do smaku. Gdy fasola będzie miękka, połączyć obydwa wywary i dokładnie wymieszać.
      
       Kluski do zupy rybnej
      
Składniki: 2 jajka, 3 łyżki tartej bułki, łyżka posiekanej natki pietruszki, mięso z ryb, sól, pieprz, mała cebula, łyżka masła, szczypta gałki muszkatołowej.
       Przygotowanie: Ugotowane mięso z ryb przepuścić przez maszynkę lub drobno posiekać, wymieszać z tartą bułką i jajkami, dodać podduszoną na maśle drobno posiekaną cebulę, natkę, sól, pieprz i gałkę. Dokładnie wymieszać. Kłaść łyżką maleńkie kluseczki na gotujący się wywar z ryb. Zagotować.
      
       Piwna zabielana
      
Składniki: 1 l piwa, 2 łyżki cukru, cynamon, kilka goździków, pół łyżeczki skórki otartej z cytryny, sok z połowy cytryny, szklanka gęstej, kwaśnej śmietany, 4 żółtka, łyżeczka cukru pudru, 250 g białego sera z domowego wyrobu.
       Przygotowanie: Zagotować piwo z cukrem, cynamonem, goździkami, skórką i sokiem cytrynowym. Wymieszane z cukrem żółtka ubić porządnie ze śmietaną i powoli wlać do piwa, stale mieszając; podgrzać, nie gotować.
      
       Źródło: Hanna Szymanderska, Polska Wigilia, Warszawa 2005, wyd. „Muza”.
      
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama