Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prawo do obrony w sądzie przedłużone

Wyrokiem z 28 lutego br. (Dz. U. 2006 Nr 38, poz. 268) Trybunał Konstytucyjny rozwiał wątpliwości Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zwrócił się do Trybunału z pytaniem prawnym dotyczącym tzw. zastępczego doręczania pism, opartego na domniemaniu, że pismo z sądu dotarło do adresata.

Członkowie Trybunału z Wiesławem Johannem jako przewodniczącym orzekli, iż art. 73 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 Nr 153, poz. 1270 z późń. zm.), dopuszczający ów tryb, jest niezgodny z art. 2 i art. 45 ust. 1 Konstytucji. Istota jego sprowadza się do możliwości zaledwie siedmiodniowego przechowywania na poczcie lub w gminie sądowego awiza bez konieczności jego ponawiania.
     Zdaniem Trybunału dotychczasowe stosowanie normy prawnej zawartej w art. 73 w/w ustawy pozbawiało obywateli konstytucyjnego prawa do sądu, ponieważ jeśli list do zainteresowanego nie dotrze, nie wie on nie tylko o terminie rozprawy, ale także o treści wyroku. W związku z powyższym nie może więc dotrzymać terminów na złożenie odwołania i w rezultacie przegrywa.
     Ponadto Trybunał uznał, iż była to regulacja naruszająca zasady sprawiedliwej procedury sądowej oraz że tylko poprzez uznanie wspomnianego art. 73 w/w ustawy za niezgodny z Konstytucją można ograniczyć ryzyko pozbawienia adresata istotnej informacji.
     Wyrok jest ostateczny.
     
Magdalena Szefer – CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok