Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Renta socjalna – wyższy limit zarobków

Elbląg, Renta socjalna – wyższy limit zarobków fot. arch. AD
Rek

Osoby na rencie socjalnej bez żadnych konsekwencji mogą miesięcznie dorobić do swojego świadczenia 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jest to ponad dwa razy więcej niż dotychczas.

Taką możliwość dają (obowiązują od 1 stycznia 2012 r.) znowelizowane w sierpniu ubiegłego roku przepisy ustawy o rencie socjalnej. Osoba otrzymująca rentę socjalną może teraz miesięcznie dorobić do swojego świadczenia do wysokości 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Świadczenie nie zostanie zatem zawieszone, jeżeli jej zarobki miesięczne w styczniu i lutym nie przekroczą 2391,20 zł. Dopiero po przekroczeniu tego limitu renta socjalna zostanie zawieszona.
     Przed nowelizacją rencistów socjalnych obowiązywał niższy próg dochodowy. Do końca grudnia 2011 r. bez żadnych konsekwencji mogli dorobić jedynie 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
     Rencista socjalny powinien pamiętać, że do przychodu, którego nie może przekroczyć, zalicza się przychód z tytułu pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej oraz z tytułu wykonywania umowy zlecenia i umowy agencyjnej. Brane pod uwagę są również przychody z prowadzenia pozarolniczej działalności, pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych, odpłatne świadczenie pracy w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz pobieranie stypendium sportowego. Na zawieszenie renty socjalnej wpływ mają także przychody z tytułu umowy zlecenia wykonywanej przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia, oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej. Przychodem dla rencisty socjalnego są także: pobrane zasiłki chorobowy, macierzyński i opiekuńczy oraz wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, a także świadczenie rehabilitacyjne. Do przychodu mającego wpływ na zawieszenie prawa do renty socjalnej zalicza się również m.in. przychody z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz przychody zaliczane do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art.27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
     
     Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo w placówkach ZUS. Sala Obsługi Klientów przy ul. Teatralnej 4 czynna jest w poniedziałek w godzinach 8-17, wtorek-piątek 8-15. Informacje telefoniczne pod następującymi numerami telefonów: 55 6419 327,363, 365, 366.
Agnieszka Cybulska, ZUS Oddział w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety fashion z modą
Fototapety z jachtami
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Fototapety z dmuchawcami