Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Spadek i darowizna

- Dostałam w spadku część domu po mamie, czy będę musiała zapłacić od tego podatek? - pyta Czytelniczka portElu.

Witam. Niedawno zmarła moja mama. Dostałam w spadku 1/3 połowy domu. Czy będę musiała zapłacić od tego podatek? Pozostałą część domu tata chce przekazać w formie darowizny po połowie dla mnie i dla mojej siostry. Czy będziemy musiały zapłacić podatek od darowizny? Alina W. (nazwisko znane Redakcji)
     
     Należy Pani do tzw. I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków, więc jeżeli powierzchnia 1/3 połowy domu nie przekracza 110 m2, nie musi płacić podatku od spadku, ale pod następującymi warunkami (art. 16 ustawy).
     Zwolnienie z podatku przysługuje osobom które: 1) są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy, 2) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego, 3) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu, 4) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat: a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku, b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.
     W I grupie podatkowej (czyli Pani przypadku) przepis ten dotyczy również darowizny.
     
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
  • To jest tylko częściowa odpowiedź na pytanie i prawidłowo określa obowiązki podatkowe z tytułu nabycia spadku po matce. Z pytania wynika, że bedzie dokonana też druga czynnośc przeniesienie udziałów z ojca na córki, proponuję nie korzystać z umowy darowizny, która rodzi obowiązki podatkowe a z przewidzianej prawem czynności polegającej na nieodpłatnym zniesieniu współwłasności - działu spadku, która jeśli jest dokonana między osobami zaliczonymi do I grupy podatku nie rodzi obowiązków podatkowych, jedyny minus dla ojca to fakt, że umowę darowizny może odwołać w przypadku niewdzięczności obdarowanych córek a zniesienia współwłaśności praktycznie nie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    były radca prawny(2004-04-23)
  • "Zwolnienie z podatku przysługuje osobom które: 1) są właścicielami innego budynku..." "są" czy "nie są"?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    szeba(2005-01-17)
  • no właśnie, okropnie zawile brzmi ten pkt 1).....
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    bg(2005-01-24)
  • Tam wlasnie tkwi chyba blad bo powinno byc "nie są wlascicielami"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2005-05-02)
  • Bardzo ciekawy temat w związku z którym ja mam również pytanie.W najbliższym czasie mój tata zamierza przekazać mi pół domku o powierzchni nie większej niż 110 m2 +wolnostojący obok garaż 60m2 + działka 700m2 za domkiem.Ja nie ejstem właścicielką innego budynku, jedynie posiadam na siebie 0,5ha ziemi rolnej. Zatem mam pytanie czy taniej bedzie dla nas jak przejmę domek w darowiznie czy spadku? i jakie są wydatki notarialne, bądz podatkowe jeżeli takie muszę ponieść.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Marzena(2005-05-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem