Niedziela 24-06-2018, imieniny Jana, Danuty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Specjalność rachunkowość

Jakie muszę spełnić warunki, aby otworzyć biuro rachunkowe? - pyta Pani Elżbieta.

Nurtuje mnie zapis w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. Nr 120, poz. 1022 oraz Dz. U. z 2003r. Nr 210, poz. 2044), w brzmieniu obowiązującym od dnia 10 lutego 2004r. mówiący, iż certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą uzyskać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków: - udokumentowały trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadają wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na jednym z kierunków ekonomicznych o specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych (...).
     Co oznacza termin "o specjalności rachunkowość"? Na mojej uczelni podział na wydziale ekonomicznym był: ekonomia oraz zarządzanie i marketing. Na obu kierunkach były roczne zajęcia z rachunkowości. Czy to wystarczy? Czy może "specjalność rachunkowość" oznacza pisanie pracy w zakładzie rachunkowości?
     Moja sytuacja w kwestii wykształcenia wygląda następująco: ukończyłam zarządzanie i marketing (podział na trzecim roku studiów) na wydziale ekonomicznym z oceną bardzo dobrą. Pracę magisterską ("Zasady opodatkowania spółek prawa handlowego") pisałam w zakładzie finansów. I zastanawiam się teraz, czy to wystarczy (w kwestii wykształcenia), by uzyskać certyfikat MF czy powinnam podjąć studia podyplomowe? W planach mam również podjęcie studiów doktoranckich w zakresie podatków pośrednich. Czy ewentualnie posiadanie doktoratu wystarczy (w kwestii wykształcenia), by otworzyć biuro rachunkowe? Z poważaniem Elżbieta Ł.

     
     Cytowany zapis nie jest zbyt jednoznaczny, zatem ważna będzie tu praktyka Ministerstwa Finansów. Mogę podejrzewać, że liczyć się będzie konkretny zapis w dyplomie - specjalizacja "rachunkowość". Ale ważna jest też ukończona uczelnia - Minister Finansów wykluczył bowiem z kręgu uprawnionych absolwentów szkół wyższych, które nie mają prawa nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Dlatego, ze względu na praktyczny wymiar pytania, najlepiej byłoby wystąpić wprost z zapytaniem do Ministerstwa Finansów podając przy tym wszystkie szczegółowe dane.
     
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

DRZWI PORTA INSPIRE-PROMOCJA!!
AMK Kuchnia 8
!!!PROMOCJA7!!!
AMK Meble Terrarium