Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sprzedać, darować, zamienić...

Czy można bez konsekwencji utraty bonifikaty zbyć osobie bliskiej przed upływem określonego czasu mieszkanie odkupione od gminy?

Witam. Mam pytanie dotyczące wykupionego od Gminy (na razie teoretycznie) lokalu mieszkalnego. Na stronie Urzędu Miasta znalazłam taką oto informację: „5. Realizowanie zadań związanych z żądaniem zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie, jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat zbył ją lub wykorzystał na inne cele, bądź przed upływem 5 lat, jeżeli zbył lub wykorzystał lokal mieszkalny na inne cele”. Wiem też, że taką informację otrzymuje osoba, która ubiega się o nabycie lokalu na własność w piśmie określającym już cenę lokalu z bonifikatą. Moje pytanie jest więc następujące: Czy zbycie (sprzedanie) lokalu dotyczy tylko innych celów niż mieszkalne? Tzn. czy nabywający lokal od gminy może sprzedać go na cele mieszkalne przed upływem 5 lat? Czy nabywający lokal może sprzedać nabyte od gminy na własność mieszkanie osobie zameldowanej w tym mieszkaniu od ponad 8 lat i razem z nią zamieszkującej, jeżeli po sprzedaży nadal będą tam zamieszkiwać razem i nie zamierzają nic zmieniać poza tym, że przeniosą akt własności na "współlokatora". Mieszkanka Elblaga
     
     
     Zacytowany tekst (wyrwany z kontekstu) dotyczy tak naprawdę art. 68 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 46 poz. 543 z 2000 r.). Przepis niniejszy pozwala odpowiednim organom udzielić bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości, jeżeli m.in. jest ona sprzedawana jako lokal mieszkalny (art. 68 ust. 1 pkt. 7) lub pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych, osobom fizycznym i prawnym prowadzącym działalność charytatywną (...) na cele nie związane z działalnością zarobkową, organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności, organizacjom działkowców na ogrody pracownicze (ust. 1 pkt. 1-3). Jednocześnie w ust. 2 tego artykułu ustawodawca określa "właściwy organ może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, zbył lub wykorzystał nieruchomość na inne cele niż wymienione w ust. 1 pkt. 1-3 lub przed upływem 5 lat na inne cele niż wymienione w ust. 1 pkt. 7. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej". Z ustawy wynika więc jednoznacznie, że wykorzystywanie nabytej nieruchomości na inne cele, niż określone w momencie nabycia, może skutkować koniecznością zwrotu bonifikaty. Podkreślam - wykorzystywanie, tj. np. użytkowanie lokalu mieszkalnego jako użytkowego, prowadzenie w nim działalności gospodarczej. Mieszkanie można zbyć w każdej chwili i komukolwiek, jednakże w przypadku zbycia przed upływem 5 lat można liczyć się także z żądaniem zwrotu zrewaloryzowanej bonifikaty. Zbyć, tj. sprzedać, darować, zamienić itp. Natomiast w każdej chwili i bez konsekwencji można zbyć mieszkanie osobie bliskiej.
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Bardzo dziękuję Kancelari Prawnej za odpowiedź, zastanawiam sie tylko czemu panie w urzędzie miejskim twierdziły z całym przekonaniem że sprzedaż przed upływem 5 lat dotyczy sprzedaży jako takiej (tzn. że lokal nie może w ciągu 5 lat zmienić właściciela. Jako wyjatek podawały tu sprzedaż jako poprawienie warunków mieszkaniowych (tzn. sprzedaję to a kupuję w zamian lepsze). Oczywiście prostszym rozwiązaniem była by pewnie darowizna, ale jak się zdaje to droższe rozwiązanie (podatek od darowizny + opłaty notarialne).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dm(2004-03-11)
 • Miałam taką samą sytuację z mieszkaniem babci.W październiku 2003 wykupiła mieszkanie od Urzędu miasta.W akcie była ta sama klauzula o zbyciu przed okresem 5 lat i utracie bonifikaty.Moja mama mieszka z babcią.Więc babcia wykupiła mieszkanie, a następnie (po uzyskaniu wpisu do księgi wieczystej) przepisała umową darowizny na moją mamaę (a swoją córkę).W akcie darowizny było zaznaczone że obdarowana nie posiada żadnego innego lokalu własnościowego a w tym mieszklaniu będzie mieszkać przez najbliższe 5 lat.OPŁATY BYŁY TAŃSZE O PODATEK CYWILNOPRAWNY (tzw.opłatę dla Urzędu Skarbowego.)Pozdrawiam.Marzena
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Marzena(2004-03-18)
 • Tak, ale darowizna na córkę to jest pierwsza grupa spokrewnienia i podatek jest mniejszy, a w przypadku drugiej grupy np. siostrzenica są to już znaczne sumy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dm(2004-03-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem